Crypto Critic: Blockchain zrewolucjonizuje działania charytatywne

1 668

Technologia blockchain nie tylko ułatwi przekazywanie darowizn online, ale także utoruje drogę do ekscytujących nowych form pozyskiwania funduszy na cele charytatywne.

Szanse i zagrożenia

Pozyskiwanie funduszy na cele charytatywne ryzykuje pozostanie w tyle w momencie coraz szybszego trendu przechodzenia na działalności online. Ale czerpanie inspiracji z trendów ostatnich miesięcy i nowej technologii płatności może otworzyć drzwi do bardziej efektywnych sposobów zbierania pieniędzy na pomoc potrzebującym.

Ubiegły rok drastycznie przyspieszył tempo cyfrowej transformacji — jasne, osobiste kontakty już przenosiły się do Internetu, a płatności zbliżeniowe powoli zastępowały gotówkę, ale lockdowny pchnęły świat szybciej i dalej, niż ktokolwiek się spodziewał. Stwarza to specyficzne wyzwania dla sektora non-profit, a wraz z nimi kilka ekscytujących możliwości.

Możliwości jednostki

Imprezy charytatywne i zbieranie funduszy na ulicach – dwa główne tradycyjne schematy zbierania pieniędzy – zostały mocno ograniczone przez lockdowny. Jednak odblokowały one inspirujące kreatywne myślenie, w którym agencje i fundacje charytatywne poprosiły ludzi o wymyślenie własnych prywatnych sposobów pomocy potrzebującym. Błyskotliwość takich osobistych działań na rzecz zbierania funduszy polega na tym, że są one właśnie osobiste.

Zastanów się, jak Kapitan Tom Moore zebrał ponad 32 miliony euro, biegając po swoim ogrodzie (w ramach pomocy potrzebującym mężczyzna zdecydował się przebiec maraton w swoim przydomowym ogródku). Pokazuje to dość dramatycznie, jak indywidualny wysiłek może prowadzić do znacznie silniejszego zaangażowania, niż mogłaby to osiągnąć, powiedzmy, profesjonalna drużyna maratońska: kiedy kibice widzą motywację stojącą za każdym wyzwaniem, są zainspirowani. Chodzi o opowiadanie historii i autentyczność. Aby wyróżnić się wśród wielu problemów, które walczą o uwagę opinii publicznej i przywrócić drogę do pozytywnych uczuć związanych z dawaniem, ważne jest, aby wzmocnić poczucie czynienia dobra.

Ale chociaż wielkie momenty, pobudzają wyobraźnię i przyciągają powódź impulsowych datków, organizacje charytatywne potrzebują powtarzających się darowizn i zbierania funduszy typu peer-to-peer na rzecz swojej dobrej kondycji finansowej. Niezwykle ważne jest, aby organizacje przekształcały jednorazowych darczyńców w zaangażowanych zwolenników, którzy są zaangażowani w dzielenie się swoim przesłaniem.

Przekonać nieprzekonanych

Zbieranie funduszy online może być szczególnie skuteczne w tym zadaniu, dzięki sile opowiadania. Według badań 57% osób, które oglądają film o zbieraniu funduszy, przekazuje darowiznę, ale zastanów się, o ile więcej można zrobić w tym temacie. Witryna charytatywna lub aktywistyczna może stać się miejscem dzielenia się swoimi doświadczeniami, motywacjami i wpływem swoich działań zarówno przez pomagających, jak i tych którzy tę pomoc otrzymują. Jak poszczególne działania online mogą przełożyć się na większą zmianę? Jak internetowe narzędzia społecznościowe mogą budować społeczność? I jak możemy zmobilizować grupę demograficzną, która nie ufa już uznanym grupom, aby postąpiła właściwie po dokonaniu darowizny?

Przejrzystość i odpowiedzialność są coraz bardziej pożądane we wszystkich aspektach życia. Tak samo jest z przyczynami społecznymi: młodzi ludzie chcą wiedzieć, że robią różnicę. Pokaż im historię skutecznych działań w połączeniu z odpowiedzialnym zarządzaniem, a będą o Tobie informować. Wyjaśnij, jakie zasoby są potrzebne oraz w jaki sposób zostaną i zostały wykorzystane. Grupy, które korzystają z sieci społecznościowych i uniwersalnych narzędzi, które są łatwo dostępne i zrozumiałe, będą w najlepszym położeniu, aby zdobyć zaufanie i lojalność kolejnych pokoleń.

Nowe możliwości

Porozmawiajmy o detalach. Sam proces przekazywania darowizny online może być istotną przeszkodą. Darczyńcy zazwyczaj muszą wypełnić szczegółowy formularz, podając swoje imię i nazwisko oraz kilka metod kontaktu, jeszcze przed przejściem do szczegółów płatności. Chwila hojności i prawdziwej chęci uczestnictwa może osłabnąć, ponieważ coraz więcej obaw pojawia się u ludzi, którzy wyobrażają sobie, że ich dane osobowe są gromadzone w scentralizowanej bazie danych. Technologia Blockchain może radykalnie uprościć ten krok. Gdyby witryna charytatywna wdrożyła warstwę mikropłatności, która umożliwiałaby darczyńcom przekazanie dowolnej kwoty jednym kliknięciem — bez formularzy do wypełnienia, bez danych osobowych do rezygnacji — czy nie spodziewalibyście się, że odblokuje to dobrą wolę? To jest realna możliwość. Gdy technologia zdobędzie powszechną akceptację, nie tylko ułatwi przekazywanie darowizn online, ale utoruje drogę do ekscytujących nowych form pozyskiwania funduszy.

Pamiętasz jeszcze wyzwanie Ice Bucket Challenge? Darowizny z tego zjawiska w mediach społecznościowych osiągnęły 115 milionów dolarów, umożliwiając beneficjentowi, stowarzyszeniu ALS, prawie podwojenie środków na badania nad chorobami.

Gra o ciekawostkach Freerice zebrała około 1,4 miliona dolarów (poprzez reklamę) dla Światowego Programu Żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych — działa, ponieważ graczy motywuje częściowo uzależnienie od prostej gry, ale także poczucie czynienia dobra. Ułatwienie dawania dzięki wbudowanemu, zdecentralizowanemu systemowi mikropłatności może zostać wdrożone w celu łączenia małych darowizn w celu finansowania wszelkich pozytywnych, przejrzystych i skutecznych działań. Można nawet wyobrazić sobie wolny rynek informacji, który kieruje fundusze na najbardziej wartościowe cele.

A co Ty możesz dać od siebie?

Fundraiserzy muszą stosować ostre myślenie marketingowe, aby poszerzyć swoją bazę przychodów. Prośba o darowizny na wiele sposobów na wielu platformach jest koniecznością. Ale odwróćmy trochę tę sytuację: Co takie organizacje mogą dać, żeby otrzymać więcej?

Każda organizacja non-profit prawdopodobnie posiada specjalistyczną wiedzę. Jeśli może to wykorzystać do stworzenia kursu online lub e-booka lub zaoferowania wykładów eksperckich, jest to cenny produkt. Darczyńcy online zazwyczaj przekazują mniej, więc zbieracze funduszy muszą ciężej pracować nad ich kultywacją i udostępnianiem różnych kanałów darowizn. Inną opcją są wydarzenia online takie jak webinary. W zamian za dzielenie się wiedzą i byciem elastycznym, organizacje charytatywne mają szanse przekonać więcej młodych i zdigitalizowanych darczyńców.

Czas młodych

Pamiętaj jednak, że przede wszystkim młodsi darczyńcy prawdopodobnie będą angażować się w treści i oferty online — a młodsi darczyńcy mogą zapewnić wsparcie przez wiele lat swojego życia. Dlatego zbierający fundusze muszą zwracać uwagę na zachowanie młodych ludzi w Internecie. Wiemy, że Generacja Z jest aktywna w Internecie, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych. Media społecznościowe to duża część ich życia, dlatego budowanie społeczności online ma kluczowe znaczenie. I nie zapominajmy o najważniejszym, to pokolenie praktycznie zawsze płaci elektronicznie.

Ponieważ płatności gotówkowe stają się rzadkością, drobne darowizny w formie gotówkowej wymierają równie szybko. Stąd też istotne pytanie: czy mikropłatności mogą być sposobem na odzyskanie społecznych i ekonomicznych korzyści płynących z anonimowego obiegu niewielkich kwot pieniędzy? I czy mogą pomóc zaangażować młodych ludzi na odpowiednim dla nich poziomie, otwierając drzwi do coraz większego wsparcia w przyszłości?

Krok naprzód w dziedzinie zdalnego tworzenia sieci w 2021 r. może łączyć się z pojawiającymi się technologiami płatności, aby zapewnić organizacjom charytatywnym możliwości transformacji. Widzimy teraz, że zaangażowanie online, dalekie od bycia kiepskim substytutem działań osobistych, może być samo w sobie niezwykle potężne. Nowe płatności cyfrowe mogą okazać się zbawieniem dla pomagających jak i tych, którzy tej pomocy potrzebują.

Finansowy Krytyk

Komentarze