Crypto Critic: Blockchain szansą na ekologie i rozwój biznesu.

Firmy zwracają się ku korporacyjnym rozwiązaniom opartym na blockchainie, aby spełnić cele zrównoważonego rozwoju środowiska, a także wypełnić swoje wymagania biznesowe względem klientów.

Najstarszy

Bitcoin jest często używany do krytykowania wszystkich projektów opartych na blockchainie. Jest to zrozumiałe, ponieważ Bitcoin był pierwszym projektem wykorzystującym łańcuch bloków, jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny tworem i jest największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej. W pierwszej połowie tego artykułu użyję Bitcoina jako odniesienia dla wszystkich projektów opartych na blockchainie, ponieważ większość ludzi kojarzy blockchain z Bitcoinem. Wszystko, co pozytywne dla środowiska, co można powiedzieć o Bitcoinie, będzie podwójnie prawdziwe w przypadku ogromnej większości nowszych projektów opartych na blockchainie, ponieważ Bitcoin wykorzystuje najstarszą wersję technologii blockchain. Aczkolwiek, nie oznacza to, że najgorszą.

Zużycie energii blockchainu

Bitcoin jest non stop atakowany ze względu na wysokie zużycie energii. Popularną krytyką są nagłówki wskazujące, że zużycie energii elektrycznej przez Bitcoina jest porównywalne z całkowitym zużyciem w danym kraju. Porównania są przydatne, ale mogą mieć zwodniczy efekt. Na przykład statystyki najczęściej cytowane w tych przyciągających uwagę nagłówkach pochodzą z Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF). Ta sama organizacja wskazuje również, że straty energii elektrycznej w przesyle i dystrybucji w Stanach Zjednoczonych mogą zasilić całą sieć Bitcoina 2,2 razy. Zawsze włączone urządzenia elektryczne w Ameryce zużywają 12,1 razy więcej energii niż sieć Bitcoina.

Tak więc sieć Bitcoina zużywa tyle energii elektrycznej, co mały kraj lub znacznie mniej niż jeden kawałek amerykańskiego budżetu energetycznego. Czy to dużo? To zależy jak na to spojrzeć.

Inną często używaną krytyką jest to, że zużycie energii elektrycznej przez króla kryptowalut rośnie tak szybko, że sama emisja nowych Bitcoinów może spowodować globalne ocieplenie powyżej 2°C lub pochłonąć całą światową energię do 2020 roku. To drugie się nie wydarzyło. Czemu? Po pierwsze, podobnie jak większość technologii sieciowych, Bitcoin podąża za krzywą adopcji zdefiniowaną przez teorię dyfuzji innowacji – „krzywą S”.

Wybuchowy, wykładniczy wzrost w pierwszej połowie krzywej znacznie spowalnia w drugiej połowie. Po drugie, duża i przewidywalna poprawa wydajności komputerów będzie nadal obniżać koszty energii obliczeniowej, nawet gdy wzrost Bitcoina spowalnia. Po trzecie, takie przewidywania nie uwzględniają ewoluującej mieszanki energetycznej Bitcoina.

Mieszanka energetyczna blockchainu

Prawie cała energia zużywana przez projekty blockchain pochodzi z energii elektrycznej wykorzystywanej przez komputery zabezpieczające sieć. Bitcoin nazywa te maszyny „górnikami”, ale nowsze projekty blockchain mogą używać znacznie wydajniejszych „walidatorów”. Energia elektryczna jest wytwarzana z wielu różnych źródeł, takich jak węgiel, gaz ziemny i odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna i wodna. Źródła te mogą powodować bardzo różne poziomy emisji dwutlenku węgla, co w dużej mierze determinuje ich wpływ na środowisko. Dwa najbardziej znaczące szacunki dotyczące energii Bitcoina ze źródeł odnawialnych wahają się od 39% w tym raporcie do 74% w tym raporcie. Każdy z tych szacunków jest „czystszy” niż amerykańska mieszanka energetyczna, która w zaledwie 12% pochodzi ze źródeł odnawialnych. Istnieją dowody na to, że publiczna kontrola, której poddano Bitcoina, najprawdopodobniej zapewniła, że energia ze źródeł odnawialnych będzie wzrastać tylko w przyszłości.

Blockchain jest tego wart

Zużycie energii i skład Bitcoina nie są idealne, ani nie są tak straszne, jak często się mówi. To, co często gubi się w rozmowie na temat zużycia energii przez Bitcoina, to to, czy zużycie energii jest opłacalne. Wiele gałęzi przemysłu wymaga energii lub wytwarza ogromne ilości odpadów, ale większość ludzi uważa, że ​​koszty środowiskowe są opłacalne. Przemysł rolniczy wymaga ogromnych nakładów paliw kopalnych na nawozy i do zasilania sprzętu polowego, nie wspominając o wytwarzaniu szkodliwych spływów wodnych. Jednak pomimo negatywnych skutków środowiskowych, zdajemy sobie sprawę z ogromnego znaczenia uprawy żywności. Zamiast odrzucać rolnictwo, staramy się poprawić stan środowiska w rolnictwie.

Niezależnie od tego, czy umożliwiamy 1,7 miliardowi osób nieposiadających bankowości uzyskanie włączenia finansowego, czy też oferujemy alternatywę dla drapieżnych międzynarodowych usług przekazów pieniężnych, wydaje mi się jasne, że Bitcoin jest wart zużycia energii. Jeszcze wyraźniej widać, że korporacyjny blockchain jest niezrównanym dobrem publicznym.

Nowsza, alternatywna technologia blockchain zużywa co najmniej 99,95% mniej energii niż starsze. Blockchain w przedsiębiorstwie może zużywać jeszcze mniej energii, ponieważ można go dostosować do konkretnych przypadków użycia. Oprócz zużywania znacznie mniej energii, Enterprise blockchain pomaga organizacjom osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju.

Bitcoin kluczem rozwoju energii odnawialnej

Energia słoneczna i wiatrowa są teraz tańsze niż paliwa kopalne, takie jak węgiel i gaz ziemny. Energia słoneczna i wiatrowa są teraz porównywalne z energią geotermalną i hydroelektryczną. Pomimo rozwiązania problemu kosztów, odnawialne źródła energii mają kilka problemów, które uniemożliwiają masową adopcję. Geotermia i hydroelektrownia są związane z geografią. Energia słoneczna, wiatrowa i, w mniejszym stopniu, hydroelektryczna cierpią z powodu nieciągłości i przeciążenia sieci. Są one obecnie zbyt zawodne. W nocy nie ma słońca, wiatr czasami ustaje, są pory deszczowe i suche. Zatłoczenie sieci jest podobne do ruchu samochodowego. Ze względu na ograniczenia geograficzne odnawialne źródła energii są zwykle budowane na obszarach wiejskich. Jednak najwięcej energii jest potrzebne w gęsto zaludnionych miastach. Jak samochód stojący w korku, prąd dociera do celu z opóźnieniem.

Istnieją rozwiązania, takie jak budowa magazynów baterii i zwiększanie zdolności przesyłowych, ale są to drogie projekty infrastrukturalne. W tym miejscu może pomóc Bitcoin i ogólnie blockchain. W przeciwieństwie do górników Bitcoina i innych projektów blockchain można budować w dowolnym miejscu.

Inną obiecującą technologią energetyczną, dobrze dopasowaną do blockchainu, jest handel energią elektryczną między osobami (P2P). Te systemy dzielenia się energią zapewniają dostawcom energii elektrycznej i konsumentom możliwość handlu energią bez konieczności obecności pośredników będących stronami trzecimi, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu energii odnawialnej. Podobnie jak w przypadku infrastruktury odnawialnej, projekty oparte na blockchain będą zachęcać do rozwoju sieci energetycznych P2P.

Branża blockchain jest obecnie daleka od ideału pod względem zrównoważenia środowiskowego. Jeśli jednak utrzyma swoją obecną trajektorię, będzie nie tylko przykładem, ale także czynnikiem umożliwiającym zrównoważenie środowiskowe.

Finansowy Krytyk

Komentarze