Crypto Critic: Blockchain i jego ekonomia należą do nas wszystkich

Ekosystem gier ma stać się bardziej napędzany przez społeczność dzięki zdecentralizowanej technologii, wzmacniającej pozycję twórców, programistów i samych graczy.

Rozwój

Ludzie mówili promiennymi tonami o transformacyjnych właściwościach blockchainu od czasu, gdy Satoshi Nakamoto uruchomił Bitcoina w 2009 roku. Przez 13 lat napisano setki książek, wygłoszono tysiące paneli i prezentacji, które uzupełniły perspektywy tej niezwykłej technologii. Z roku na rok przybywa entuzjastów Bitcoina, którzy szerzą jego ideę i tłumaczą go światu. Pomimo tego transformacja blockchainowa przebiega bardzo powoli.

Jednak niezależnie od tego, czy opóźnienie było spowodowane globalną pandemią COVID-19, czy tylko czasem potrzebnym do stworzenia innowacji, jesteśmy teraz na krawędzi zmiany, która tworzy nowe gospodarki i sposoby interakcji międzyludzkich. Metaverse, z potężną kombinacją teorii gier i blockchainem, tworzy tokenizowane zachęty w wirtualnych światach. Decentraland już zaczął rewolucjonizować życie i interakcję ludzi, a wiele podobnych platform jest właśnie tworzonych i rozwijanych. Metaverse będzie rósł, obejmując wiele możliwości cross-chain, w miarę jak wirtualna gospodarka zyskuje na znaczeniu.

Grywalne NFT

GameFi, termin używany do opisania rozwijającego się skrzyżowania zdecentralizowanej technologii i przemysłu gier, to miejsce, w którym tworzona jest prawdziwa wartość. Niezamienne tokeny (NFT) umożliwiają graczom posiadanie aktywów o wartości materialnej, rzeczywistej i zachęcają ich do uczestnictwa w rozgrywce przez dłuższy czas, a także umożliwiają programistom tworzenie gospodarek w grze, które są oparte na kreatywności i interakcjach graczy, nieprzerwanie przynosząc wartość twórcom i właścicielom.

Blockchain oferuje branży GameFi liczne zalety:

Przejrzystość: Uczynienie mechanizmów grywalizacji jasnymi, przejrzystymi i być może skodyfikowanymi za pomocą inteligentnej umowy, użytkownicy mają tendencję do większego zaufania i dlatego inwestują więcej zasobów pod względem czasu i pieniędzy.

Interoperacyjność: Blockchain pozwala na tworzenie przenośności wirtualnych zasobów poza narzuconymi do tej pory ograniczeniami.

Płynność: Teraz można kupować, sprzedawać i wymieniać aktywa poza poszczególnymi grami.

Autonomiczna automatyzacja z inteligentnymi kontraktami, które mogą umożliwiać interakcję wielu stronom, nawet bez interwencji człowieka.

NFT mogą zwiększyć zaangażowanie graczy i stworzyć lepszą rozgrywkę, co ostatecznie zwiększa wartość NFT i tokenów w grze. Gracze mogą teraz mieć inwestycje w grach, w które chcą grać, i patrzeć jak te gry i inwestycje ewoluują.

Z życia wzięte

Axie Infinity zyskało na znaczeniu, po części ze względu na swój społeczny wpływ na utrzymanie rodzin z dala od ubóstwa podczas pandemii, a stworzony przez graczy program „naukowy”, który zachęca do rozwoju społeczności, szybko się rozwija. Jest to teraz wielomiliardowy ekosystem gier kontrolowanych przez graczy.

BlackPool to kolejny przykład wczesnej zdecentralizowanej organizacji autonomicznej (DAO) zbudowanej dla gier i handlu NFT. Ta platforma jest w dużej mierze oparta na społeczności; łączy pasję do gier i sztuki z analizą danych i uczeniem maszynowym, aby zapewnić użytkownikom zyski. BlackPool wdrożył również programy stypendialne podobne do Axie, otwierając nowe źródła dochodów dla wykluczonych. Blockchain umożliwia uczestnictwo, prawa głosu i monetyzację w gospodarce. Dzięki interoperacyjności możliwe jest również przewidzenie tworzenia sieci społeczności internetowych, z wymianą i interakcjami między nimi.

Społeczność na pierwszym miejscu

Wielka zmiana polega na tym, że obserwujemy przejście od „najpierw korporacja” do „najpierw społeczność”. Społeczność tworzy się wokół pomysłu lub zainteresowania poprzez zaangażowanie i współpracę ze społecznością, a koncepcje wyłaniają się ze społeczności. To głównie hasła „najpierw społeczność” i „szybka społeczność!”

Społeczności te są zdecentralizowane i zarządzane przez graczy — projekty można poddać pod głosowanie, a dzieła, które uzyskają największą liczbę głosów od społeczności, mogą ostatecznie zostać zaakceptowane do ostatecznego projektu. Za każdym razem, gdy ktoś wybije NFT, artyści, którzy pracowali nad aktywem, otrzymują od niego nagrody za każdą transakcję. Otworzy to niezbadane obszary monetyzacji kreatywnej wiedzy i umiejętności.

Model tworzenia, by zarobić pozwala twórcom przejąć pełną kontrolę nad studiami gier i bezpośrednio uczestniczyć w tworzeniu ich. Daje to społeczności możliwość tworzenia zasobów w grze, tworzenia NFT i sprzedawania ich na rynkach wtórnych. Jest to potężna nowa ekonomia twórców, w której gracze i programiści mogą uwolnić swoje pomysły, poprawić wrażenia z gry i zarabiać na swoim kapitale intelektualnym. To sprawia, że ​​ekosystem gier jest bardziej oparty na społeczności, a twórcy treści są zachęcani do ulepszania ogólnych wrażeń z gry. Każdy, kto ma podstawowe umiejętności kodowania, może przyczynić się do rozwoju gry.

Spowoduje to również pojawienie się nowych sieci społecznościowych między twórcami a fanami. Ekonomia uwagi zostanie zastąpiona tokenami społecznościowymi w Metaverse, aby wprowadzić nową, wciągającą ekonomię prowadzoną przez fanów. Tokeny społecznościowe oparte na marce, społeczności lub influencerze pozwolą społecznościom lub celebrytom na dalsze zarabianie na sobie. Stworzą dwukierunkowe relacje między twórcami a konsumentami, z korzyściami dla obu stron. Te społeczności Web 3.0 współpracują, ewangelizują i tworzą plemienne efekty sieciowe, pomagając sobie nawzajem w zwiększaniu wartości ich platformy.

Społeczności cyfrowe tworzą sieci poprzez gospodarki tokenów. Im więcej graczy używa lub promuje społeczność, tym silniejsza staje się gra i leżący u jej podstaw blockchain. Graczami są interesariusze. Tworzy to infrastrukturę danych umożliwiającą zharmonizowane, połączone ze sobą Metaverse, które dodatkowo umożliwia tokenizowanym NFT uwzględnienie praw do danych cyfrowych oraz przechowywanie, śledzenie i egzekwowanie tych praw do danych. Jesteśmy wciąż na początku tej transformacji, a przyszłość leży w rękach innowatorów i twórców oraz wspierającej ich społeczności. Te społeczności to nowe plemiona Metaverse, a jedynym ograniczeniem tego, co jest możliwe, jest twoja wyobraźnia!

Finansowy Krytyk

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx