Crypto Critic: Bitcoin wchodzi do mainstreamu dzięki Tobie

Działające i przyjazne aplikacje oraz zadowoleni użytkownicy, a nie inwestorzy instytucjonalni, rzucą wyzwanie upadającym walutom fiducjarnym i zwiększą adopcję Bitcoina na całym świecie. Droga do mainstreamu Bitcoina jest więc w Twoich rękach.

This time is different

Podobnie jak w 2017 roku i przy startującej obecnie już hossie na rynku kryptowalut, w mediach ponownie głośno zrobiło się na temat kryptowalut, a w szczególności Bitcoina. Od ustanawiania nowych rekordów wyceny po bardzo dynamiczny rozwój sektora zdecentralizowanych finansów i przyciągnięcie uwagi finansistów z całego świata, ostatnie 12 miesięcy było niezwykle ekscytujące dla entuzjastów i zwolenników kryptowalut.

Jednym z trendów, który w ostatnim czasie rozgrzewał nagłówki serwisów informacyjnych jest bez wątpienia rosnąca aktywność inwestorów instytucjonalnych na rynku kryptowalut. Korporacje, doradcy finansowi i instytucje, które kpiły z Bitcoina pięć lat temu lub podczas ostatniej hossy, są teraz w czołówce inwestycji kryptograficznych. Znani wielcy działacze w finansach, tacy jak JPMorgan i Goldman Sachs, odstąpili od swoich poprzednich stanowisk i teraz są gotowi postawić na przyszłość walut cyfrowych. Z kapitalizacją rynkową przekraczającą 900 miliardów dolarów, Bitcoin szybko rośnie i coraz śmielej rozpycha się łokciami w portfelach inwestorów instytucjonalnych. Ostatnimi czasy święci triumf nad swoim największym konkurentem, złotem. To już nie królewski metal a cyfrowy jego odpowiednik staje się coraz popularniejszy jako zabezpieczenie przed inflacją i realnymi negatywnymi stopami procentowymi.

Popyt? Podaż

Pamiętajcie jednak, że Bitcoin nie był tylko kolejnym aktywem proponowanym jako zabezpieczenie przed inflacją w oryginalnym white paperze Satoshiego Nakamoto. Jednak cały pomysł na Bitcoina wywodzi się z upadłych i skorumpowanych instytucji finansowych i nieefektywnych pośredników. Świat potrzebował rozwiązania, które byłoby skuteczne w życiu codziennym. I oto je dostał.

Twój ruch

Oczywiście, gdy każdy inwestor instytucjonalny i wielkie korporacje finansowe przechodzą na inwestycje w Bitcoina, popularyzacja największej kryptowaluty jako aktywa wartego uwagi stała się nieunikniona. Jednak, to nie Tesla, PayPal, Microstrategy czy Goldman Sachs powodują, że Bitcoin wchodzi do mainstreamu. Zapewnią mu to działające rozwiązania i zadowoleni użytkownicy tacy jak Ty czy ja.  

Oto niektóre z idealnych i potencjalnych przykładów użycia kryptowalut, które mogą rzucić wyzwanie upadającym walutom fiducjarnym i wprowadzić Bitcoina do głównego nurtu.

Zakupy online

W przeszłości Bitcoin był postrzegany głównie jako sposób na ominięcie systemu podatkowego i angażowanie się w nielegalne działania. Jednak adopcja kryptowalut nadal gwałtownie postępuje, a wiele innych firm jest teraz otwartych na akceptowanie Bitcoina lub innych altcoinów jako płatności za towary lub usługi.

W 2014 roku, używając BitPay jako procesora płatności, Microsoft stał się jedną z pierwszych firm technologicznych, które zaakceptowały Bitcoin do zakupu towarów cyfrowych. W październiku 2020 roku popularna amerykańska firma płatnicza PayPal ogłosiła, że umożliwi użytkownikom przetwarzanie płatności również w najpopularniejszej kryptowalucie. Ponieważ tysiące nowych przedsiębiorstw zaczyna akceptować płatności również w formie Bitcoina, istnieje rosnące prawdopodobieństwo, że jeżeli jego adopcja utrzyma swoje tempo, to stanie się on powszechnym środkiem płatniczym.

Transakcje transgraniczne i podróże

Jeśli wyciągniemy jakąś lekcję z ostatnich miesięcy i całej wyniszczającej globalnej pandemii (a raczej lockdownów), to jest to stale rosnąca potrzeba cyfryzacji. Chociaż istnieje kilka sposobów wysyłania i otrzymywania pieniędzy na całym świecie, kryptowaluty szybko stają się preferowaną opcją. Oprócz faktu, że kryptowaluta jest walutą globalną, czynniki takie jak szybkość, wygoda i niższe opłaty transakcyjne sprawiają, że Bitcoin jest popularną opcją w transakcjach transgranicznych.

Jestem świadomy, że wielu z Was zaraz powie, że Bitcoin nie nadaje się do płatności jeżeli jego opłaty transakcyjne sięgają 20 – 30 USD. Z drugiej strony wiecie jak trudne i przede wszystkim drogie jest przesłanie pieniędzy z Europy do Chin lub Nowej Zelandii?

Wiele krajów, które kiedyś zdelegalizowały Bitcoina, otwierają się teraz na niego, a media głównego nurtu zaczęły coraz pozytywniej wypowiadać się o nim. Niektóre firmy już zapewniają pakiety podróżne, które umożliwiają turystom i podróżnym rezerwację lotów, hoteli i transportu za pomocą kryptowaluty. Z czasem wiele wad rynku walutowego może spopularyzować podróżowanie z kryptowalutami nad walutami lokalnymi lub fiducjarnymi.

Bitomaty

Trzeba przyznać, że celem nigdy nie było wycofanie lokalnych walut, ale stworzenie świata, w którym Bitcoin jest tak samo ważny jak każda waluta fiducjarna. Bitomaty są bez wątpienia ogromną częścią tego celu. Zasadniczo pozwalają każdemu na zakup Bitcoinów za pomocą karty kredytowej; w przypadku niektórych maszyn można również sprzedawać je za gotówkę.

Liczba bitomatów na całym świecie przekracza 13 000 w 71 krajach. Chociaż branża ta ma przed sobą długą drogę, co roku obserwuje się tendencję wzrostową, w której co godzinę stawia się jeden bitomat. Bez wątpienia bitomaty stanowią dużą część rewolucji kryptograficznej, a ich działanie będzie tylko lepsze, szybsze i tańsze.

To nieuniknione

Podczas gdy kryptowaluty szybko stają się częścią naszego zdigitalizowanego świata, podstawowa technologia blockchain również odegrała kluczową rolę w zrewolucjonizowaniu wielu branż. Łańcuchy dostaw, opieka zdrowotna oraz przemysł spożywczy i samochodowy odniosły ogromne korzyści z tej rewolucji w ciągu ostatnich 10 lat.

Więc to nie zasługa Michaela Saylora, że Bitcoin wchodzi do mainstreamu. To zasługa milionów szarych użytkowników jak Ty czy ja, którzy wybierają to piękne, technologiczne dzieło, odrzucając w zapomnienie fiducjarną walutę opartą na wierze w system zbudowany na kłamstwie.

Finansowy Krytyk

Komentarze