Crypto Critic: Bitcoin – sprawiedliwy system finansowy dla wszystkich.

Bitcoin umożliwia historycznie dyskryminowanym grupom obchodzenie instytucjonalnych procedur bankowych, które od dawna stosują dyskryminacyjne praktyki. Prawdziwa rewolucja równości w świecie finansów odbędzie się na blockchainie.

Zapraszamy Panie

W świecie kryptowalut trwa cicha ale interesująca dyskusja na temat równości. Ten rynek od dawna postrzegany – nie niesprawiedliwie – jako klub dla chłopców, od pewnego momentu doświadcza napływu coraz większej ilości kobiet. Panie coraz odważniej dodają Bitcoina i altcoiny do swoich portfeli inwestycyjnych. Jeśli trend się utrzyma, zobaczymy mile widziany napływ kobiet do tego sektora.

Niedawna ankieta przeprowadzona przez giełdę Gemini donosi, że inwestycje kobiet w kryptowaluty wzrosły o 20% w ciągu ostatniego roku w reprezentatywnej próbie ogólnokrajowej inwestorów z Wielkiej Brytanii. Wśród tych, którzy planują zainwestować w kryptowaluty, 40% to kobiety. Platforma handlowa kryptowalut eToro również odnotowała gwałtowny wzrost tempa, w jakim kobiety zapisywały się na tę stronę w 2020 r., przy czym liczba rejestracji kobiet wzrosła o 366% w porównaniu z 248% wzrostem w przypadku mężczyzn.

Odległy parytet

Chociaż liczby sugerują dodającą otuchy dywersyfikację przestrzeni kryptowalut, daleko nam do parytetu płci. Dane z eToro pokazują, że kobiety stanowią tylko 15% inwestorów Bitcoina, a postęp w tej dziedzinie pozostaje w dużej mierze marginalny. Aktywność inwestycyjna Ethera (ETH) wśród kobiet wzrosła zaledwie o 1% w 2020 r., z 11% do 12%.

Pieniądz dla wszystkich

Bitcoin to wiodąca na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa. Demokratyzuje finanse i daje tym, którzy historycznie pozbawieni byli możliwości tradycyjnej bankowości, równy dostęp do kapitału, bez pośrednictwa instytucji nadzorującej. Eliminując pośredników finansowych, takich jak banki, które kontrolują przepływ kapitału, posiadanie Bitcoina może umożliwić całkowitą kontrolę własnych finansów, cieszenie się większym bezpieczeństwem i uniknięcie presji inflacyjnej i opłat nakładanych przez tradycyjne instytucje finansowe.

Na rynkach wschodzących, a zwłaszcza od początku pandemii COVID-19, Bitcoin został przyjęty przez użytkowników ostrożnych wobec niestabilności gospodarczej we własnych krajach, spadających walut krajowych i surowych ograniczeń dotyczących międzynarodowych przelewów pieniężnych. Popyt na Bitcoina wzrósł jako forma bezpiecznej przystani dla użytkowników, którzy mogą wysyłać międzynarodowe płatności – jako przekazy pieniężne do rodziny za granicą lub w ramach codziennych transakcji – i chronić swoje aktywa przed upadkiem gospodarczym we własnych krajach.

Bitcoin szansą na lepsze życie

Nie można przecenić przydatności Bitcoina dla kobiet na całym świecie. Kobiety na całym świecie nadal borykają się z trudnościami finansowymi i stanowią większość zubożałej populacji świata.

Nieproporcjonalny wpływ ubóstwa na kobiety jest wynikiem sieci złożonych czynników, w tym braku edukacji finansowej kobiet i dynamiki relacji, która pozbawia kobiety dostępu do rodzinnych pieniędzy. Krajowa Koalicja Przeciw Przemocy Domowej z USA donosi, że co najmniej 94% kobiet będących ofiarami przemocy domowej również doświadczyło przemocy ekonomicznej, w której jeden z partnerów kontroluje dostęp do zasobów finansowych drugiego. Decentralizacja waluty stwarza ogromne możliwości dla grup historycznie pokrzywdzonych przez tradycyjną bankowość, przerywając odwieczny cykl braku władzy finansowej.

Adopcyjna hossa

Tegoroczna hossa Bitcoina przyciągnęła go na światową scenę, jak nigdy dotąd. Napływ znanych inwestorów, takich jak Tesla, rosnąca akceptacja Bitcoina na Wall Street, rosnące ceny, niestabilność tradycyjnej gospodarki, a nawet niedawna saga z GameStopem, wszystko to przyczyniło się do rosnącej świadomości na temat Bitcoina w głównym nurcie.

Te połączone czynniki ułatwiły zauważalne zmiany demograficzne wśród inwestorów, ale jeśli Bitcoin ma osiągnąć masową adopcję – wysokie wskaźniki posiadania i powszechne wykorzystanie do płatności za towary i usługi – każdy musi w nim uczestniczyć. Dopóki nie zostanie przyjęta przez połowę populacji, waluta nie może osiągnąć pełnego potencjału.

Im więcej Pań tym lepiej

Według Coinbase 39% kobiet z pokolenia milenialsów twierdzi, że byłyby bardziej zainteresowane kryptowalutą, gdyby wiedziały, że może to ułatwić dostęp do finansowania. Społeczności kobiet w kryptowalutach mogą odegrać ogromną rolę w szerzeniu wiedzy. Grupy kobiet w tym segmencie pojawiły się już na całym świecie – na konferencjach, na kampusach uniwersyteckich i za pośrednictwem kanałów mediów społecznościowych. Więcej kobiecych głosów wzmocni nasze pomysły, stworzy potężną podstawę wzorców do naśladowania dla przyszłych pokoleń i wzmocni naszą obecność w salach posiedzeń zarządu i kadrach kierowniczych.

Instytucje

Najnowsze innowacje technologiczne sprawiają, że inwestowanie w Bitcoina staje się przyjazne dla rosnącej populacji, zmieniając w ten sposób profil inwestora i wprowadzając kryptowaluty do głównego nurtu. Rosnące zbiory programów nagród z tytułu kryptowalut dały początek nowej generacji inwestorów – po prostu robiąc zakupy online, użytkownicy stają się pasywnymi inwestorami w Bitcoina. Visa i Mastercard również niedawno skupiły się na kryptowalutach, a Mastercard uruchomił program pilotażowy, który pozwoli użytkownikom na dokonywanie transakcji z zasobami cyfrowymi. PayPal ogłosił własną kompatybilność kryptograficzną w 2020 roku.

Dla wszystkich

Kiedy mówimy o potrzebie przełamania barier wejścia i wspierania większej różnorodności, mówimy o ruchu, który przyniesie korzyści wszystkim inwestorom Bitcoina. W przeciwieństwie do tradycyjnych instytucji finansowych, Bitcoin nie dba o płeć, jak wyglądasz ani kim jesteś. Konsekwencje masowej adopcji wykraczają daleko poza wolność finansową. Masowa adopcja oznacza mobilność społeczno-ekonomiczną, możliwości materialne i całościowe przewartościowanie roli instytucji stojących między jednostką a jej bogactwem.

Innymi słowy, nie ma znaczenia jaką grupę reprezentujesz, jeżeli chcesz dołączyć do wolnego sytemu finansowego to Bitcoin jest idealny dla Ciebie.

Finansowy Krytyk

Komentarze