Co przyniesie nam hard fork na ETC?

Ethereum Classic czyli 20 kryptowaluta w rankingu kapitalizacji rynkowej powoli szykuje się do swojego hard forku. Od dawna społeczność wraz z deweloperami debatowała w którą stronę ma rozwijać się projekt i jakie zmiany ma przyjąć w swoim kodzie oraz blockchainie. Czy istnieje szansa, że ETC dorówna swojemu młodszemu bratu pod względem popularności i kapitalizacji? Czy rośnie nam kolejny konkurent do miana najlepszej platformy pod smart kontrakty i zdecentralizowane aplikacje? Czy prawdziwe i nigdy niezmienione Ethereum nawiąże walkę z projektem Vitalika Buterina? To wszystko w tym artykule!

Prawdziwe Ethereum

Ethereum Classic jest forkiem od Ethereum, które powstało 30 lipca 2015 roku. Twórcą Ethereum (a więc też Ethereum Classic) jest Vitalik Buterin. Do rozłamu dwóch łańcuchów doszło w połowie 2016 roku po tym jak nieznany nikomu hacker zmienił kilka linijek kodu w oprogramowaniu platformy DAO. DAO było projektem, który miał pomóc w dystrybucji Ethereum do nowych użytkowników. Wielu posiadaczy Ethereum wpłaciło swoje środki na platformę DAO. Po zmianie kodu przez hackera, środki o wartości 60 milionów dolarów (w tamtym czasie) zostały przeniesione na portfel hackera. Deweloperom udało się zamrozić ukradzione tokeny. W społeczności powstał rozłam w kwestii czy należy, przeprogramować kod źródłowy i zmienić historię Ethereum aby uwolnić środki i oddać je użytkownikom. W „demokratycznym głosowaniu” wzięło udział zaledwie 12 % posiadaczy w tamtym czasie Ethereum. Zdecydowali oni, aby zmienić historię blockchain Ethereum i oddać skradzione środki im prawowitym posiadaczom. Część społeczności nie zgodziła się jednak na taki krok, ponieważ godził on w transparentność, uczciwość, demokracje oraz zasadę niezmienialności historii kodu i transakcji. W konsekwencji nastąpił więc rozłam głównego łańcucha Ethereum, czyli hard fork. W jego wyniku powstało Ethereum Classic, które z niezmienioną historią transakcji (wliczając w to skradzione środki z platformy DAO) działa do dziś. W społeczności kryptowalut nadal pojawia się wiele głosów, które śmiało mówią, że to Ethereum Classic jest prawdziwym Ethereum, a projekt zarządzany przez Vitalika Buterina to jedynie jego zforkowany brat. Można przyznać im rację jako, że jedną z głównych cech kryptowalut obok transparentności blockchainu czy anonimowości jest również niemożliwość cofnięcia decyzji. Ten ostatni aspekt wspiera demokratyzację i niezależność cyfrowych aktywów.

To już niedługo

Po miesiącach debat i ustaleń deweloperzy ETC wreszcie ustalili datę hard forku Atlantis na blok 8 750 000, który pojawi się 17 września. Za główną aktualizacją, czyli Atlantis, stoi grupa deweloperów zrzeszonych w ramach ETC Labs, które powstało po ataku DAO w 2016 roku. Od niedawna deweloperzy ETC jak i ETH łączą wysiłki w celu stworzenia technologii, która pozwoli na działania i transakcje pomiędzy oboma blockchainami. Mowa o Metronome Validator Network. Atlantis jest aktualizacją, która ma na celu przygotowanie blockchainu ETC pod możliwość kooperacji z ETH. Dodatkowo, deweloperzy chcą poprawić bezpieczeństwo sieci, która kilka miesięcy temu była poddana atakowi 51%. W tamtym czasie hackerzy wykupili na platformie NiceHash wystarczająco dużo mocy na kilka godzin, aby uzyskać jej większość w sieci ETC i móc przejąć nad nią kontrolę, co wiąże się min. z możliwością cofania transakcji.

Kilka grup, jeden cel

W hard fork zaangażowane jest nie tylko ETC labs. Nad aktualizacją 20 największej kryptowaluty pracują różne organizacje z całego świata:

Aby ukończyć rozwój techniczny głównego klienta, Classic Geth (którego używa 68% sieci), ETC Labs współpracuje z ChainSafe Systems, Parity i IOHK. Zespół programistów ETC Labs Core, uważany za jeden z najbardziej kompetentnych, aktywnie przyczynił się do przygotowania Multi-Geth. Warto również wspomnieć o społeczności, która obdarzyła nas dużym kredytem zaufania. Społeczność ETC wykazała się dużą uwagą i wsparciem dla tego hard forku. Wszyscy interesariusze w pełni uczestniczyli w dyskusjach na temat szczegółów, zakresu i harmonogramu aktualizacji Atlantis.

ETC Labs i Metronome wyemitują token o nazwie MET, która będzie mógł być przenoszony między blockchainami. Jest to możliwe, ponieważ „łańcuchowanie” jest właściwością blockchainu, dlatego tokeny mogą zostać przeniesione z jednego łańcucha do drugiego. ETC Labs będzie wspierać sieć Validator firmy Metronome, aby zapewnić niezawodną i bezpieczną weryfikację transakcji, która chroni przed atakami z podwójnymi wydatkami i zapewnia płynne transakcje między łańcuchami.

Technologie Atlantydzkie

Atlantis ma za zadanie wdrożyć wiele propozycji ulepszeń Ethereum (EIP), które są dostępne w Ethereum już od kilku lat. Misją hard forku jest doprowadzenie ETC do poziomu najnowszego protokołu ETH, co ułatwi interoperacyjność między nimi. Ogólnie rzecz biorąc, aktualizacja składa się z 10 propozycji ulepszeń, w tym ulepszeń w zakresie stabilności, uaktualnień kodu operacyjnego, wstępnie skompilowanych umów w celu ulepszenia zkSNARK, ulepszeń związanych z wydajnością i zwiększonego bezpieczeństwa.

Technologia zkSNARK (powszechnie stosowana min. w Zcashu) jest rdzeniem ECIP-1054. Inaczej jest znana jako dowód zerowej wiedzy. Oznacza to, że nie ma potrzeby interakcji między udawadniającym a weryfikatorem, co pozwala udowodnić jakiś aspekt bez konieczności przekazywania jakichkolwiek informacji weryfikatorowi, który nie zna żadnych informacji na temat danego aspektu. Specjalne schematy szyfrowania skutecznie zabezpieczają dane, ale przed obliczeniem muszą zostać odszyfrowane. Aby to zmienić, zkSNARK wykorzystuje technologię szyfrowania homomorficznego, która umożliwia obliczenia na zaszyfrowanych danych, które nie wymagają specjalnego dostępu. Dodatkowo użytkownicy uzyskują zwiększoną prywatność niezbędną dla danych takich jak tożsamość lub lokalizacja, która są teraz całkowicie dostępne i transparentne na blockchainie. Ta funkcja jest oparta na EIP-196. EIP-196 ze swej strony sugeruje dostosowanie niektórych parametrów znSNARK, aby technologia działała skutecznie przy obniżonych kosztach gazu (opłata transakcyjna ETC). Tymczasem EIP-197 zapewnia weryfikację kontraktów zkSNARK na blockchainie Ethereum Classic. Ta technologia sprawi, że blockchain ETC będzie wystarczająco elastyczny, aby można go było dalej ulepszać bez skomplikowanych i trudnych do osiągnięcia hard forków. Dzięki Atlantis migracja zdecentralizowanych aplikacji pomiędzy blockchainami Ethereum i Ethereum Classic stanie się łatwiejsza i bardziej wydajna.

Społeczność może również oczekiwać lepszej wydajności Ethereum Classic, ponieważ EIP-161 zoptymalizuje ją, usuwając puste konta. Spowoduje to „rozjaśnienie” sieci i przyspieszenie synchronizacji. Inną propozycją ulepszenia jest zmiana limitu rozmiaru kodu kontraktów na 24 576 bajtów. Propozycja ta okazała się być jedną z najcięższych do przepchnięcia w społeczności ETC: Początkowo współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin wprowadził EIP-170, aby zapobiec scenariuszowi ataku. Jeśli jednak zostanie ona wdrożona w ETC, wprowadzi ustalony limit wielkości kodu smart kontraktu, który można będzie uruchomić w pojedynczej transakcji, a to tworzy punkt sporny wśród społeczności Ethereum Classic. Niektórzy programiści wahali się, czy słuszne jest włączenie EIP do aktualizacji, ponieważ można ją zastosować do walidacji transakcji, a nie do sprawdzania poprawności bloku. Wielu programistów ETC zauważa również, że EIP-161 mógł już wcześniej zostać wprowadzony w formie soft forka.

Maciej Kmita

Komentarze