Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #10

1 205

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Specjalne prawo dla firm blockchainowych w Utah

Ustawodawca ze stanu Utah wprowadził ustawę, która powstrzyma klasyfikowanie firm z branży blockchain jako przekazicieli pieniędzy. Republikański senator Daniel Hemmert złożył w zeszłym tygodniu projekt senacki 213, proponując, aby każda osoba, która tworzy, wymienia lub sprzedaje produkty związane z blockchainem, powinna być zwolniona z ustawy o transferach pieniężnych. Projekt ma również na celu stworzenie grupy legislacyjnej zwanej „Grupą Zadaniową ds. Oceny Projektu Blockchain” w celu zbadania potencjału tej technologii w usługach rządowych. 12-osobowa grupa zadaniowa przeprowadziła również projekt pilotażowy wykorzystujący technologię w stanie Utah na szczeblu stanowym lub gminnym i zbadał komercyjne zastosowania blockchainu dla „przyszłego rozwoju gospodarczego w Utah”.

Circle poszukuje kolejnych 250 milionów USD na rozwój

Start-up kryptowalutowy Circle Internet Financial zamierza pozyskać kolejne 250 milionów dolarów. W raporcie, powołującym się na źródło bliskie firmie, można przeczytać, że Circle stara się pozyskać finansowanie poprzez połączenie finansowania kapitałowego i dłużnego. Dodano, że powodem tego ruchu jest to, że działalność firmy została dotknięta przez długo już trwającą bessę. Według Crunchbase, firma wspierana przez Goldman Sachs pozyskała co najmniej 246 milionów USD. Circle zebrało 110 milionów dolarów w rundzie finansowania serii E zeszłej wiosny, która wyceniła start-up na prawie 3 miliardy dolarów. Rundę poprowadził chiński gigant kryptografii Bitmain, z Accel, Blockchain Capital, Digital Currency Group, IDG, Pantera i innymi uczestnikami.

TradingView dodaje pierwszy indeks kryptowalut

TradingView, amerykański dostawca wykresów i analiz danych rynków finansowych, po raz pierwszy dodał indeks kryptowalut do swojej platformy. Giełda kryptowalutowa Huobi ogłosiła w poniedziałek, że TradingView dodał indeks „HB10”, który ukazuje „ciągłe dojrzewanie” branży aktywów cyfrowych. Indeks jest już dostępny dla wszystkich użytkowników platformy. Huobi uruchomił indeks HB10 w maju, aby śledzić koszyk najlepszych kryptowalut (bazujących na płynności i kapitalizacji rynkowej), które są przedmiotem obrotu na platformie w czasie rzeczywistym względem USDT. Livio Weng, dyrektor generalny Huobi Global, powiedział w komunikacie:

Uważamy, że TradingView idealnie pasuje do HB10, jako strona internetowa dla sprzedawcy masowego i API [interfejsu programowania aplikacji], jak również dla handlu detalicznego, forexów i oczywiście firm handlujących kryptografią na całym świecie.

Nowa wersja Tethera na blockchainie TRON

Tether przygotowuje się do odpalenia kontrowersyjnego stablecoina jako rodzimego tokena na blockchainie Tron. W ramach wysiłku Tether nawiązał współpracę z fundacją Tron Foundation, aby wprowadzić stablecoin oparty o dolara jako token TRC-20. TRC-20 jest standardem technicznym stosowanym przez blockchain Tron do implementacji tokenów. Dodanie umożliwi użytkownikom łatwiejsze przeprowadzanie transakcji w zdecentralizowanych aplikacjach (dapps) i protokołach opartych na blockchainie Tron. W szczególności ruch ten ma nadzieję poprawić zdecentralizowaną płynność handlu i sprawić, by Tron był bardziej dostępny dla inwestorów instytucjonalnych poprzez zapewnienie opcji stablecoin dla sieci. Tether istnieje już jako stablecoin zbudowany na Bitcoinie i Ethereum. W oświadczeniu prezes firmy Tether Jean-Louis van der Velde pochwalił partnerstwo, mówiąc:

Integracja ta podkreśla nasze zaangażowanie w rozwój innowacji w przestrzeni kryptowalut, ponieważ wciąż przewidujemy potrzeby i wymagania społeczności zasobów cyfrowych.

Pierwsza transakcja przesłania BTC poprzez radio

W minionym tygodniu mieliśmy do czynienia z pierwszą w swoim rodzaju transakcją. Dwóch programistów pracujących w różnych krajach z powodzeniem przesłało Bitcoina w Lightning Network za pośrednictwem fal radiowych. Zorganizowana na Twitterze w miniony weekend transakcja została wysłana przez Rodolfo Novaka, współzałożyciela startupu komputerowego Bitcoin CoinKite do dewelopera i felietonistki Bloomberg Elaine Ou. Ukończona płatność skutecznie przenosiła prawdziwe Bitcoiny z Toronto w Kanadzie do San Francisco w Kalifornii. Podczas gdy technologia radiowa jest najczęściej używana do nadawania muzyki lub rozmów radiowych, w rzeczywistości jest ona zdolna do znacznie większych rzeczy. Jak zaprezentowali dwaj programiści, radio może również służyć do powiększenia możliwości sieci Bitcoina.

Dash planuje zwalniać pracowników

Firma zajmująca się projektem Dash ma na celu obniżenie poziomu zatrudnienia w ramach cięć spowodowanych bessą na rynku. Dyrektor generalny Dash Core Group (DCG), Ryan Taylor, ogłosił pod koniec zeszłego miesiąca, że firma postanowiła zwolnić czterech pracowników w kilku obszarach biznesowych – co odpowiada 8% ogólnej liczbie pracowników – w celu „obniżenia kosztów i dostosowania ich do dostępnego budżetu”. W rezultacie dział zasobów ludzkich przestanie istnieć, dwie osoby opuszczą dział strategii, a zespół ds. Rozwoju biznesu zostanie zmniejszony o jedną osobę. Zwolnienia zaczną obowiązywać 7 marca. Taylor skomentował:

To nie była decyzja, którą podjęliśmy lekkomyślnie i aktywnie szukamy sposobów na zmniejszenie budżetu w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Wysokie zainteresowanie kontraktami futures na Krakenie

Firma Crypto Facilities, dostawca kontraktów futures dla kryptowalut, odnotowała „ogromny wzrost zainteresowania” od czasu przejęcia w zeszłym miesiącu przez firmę Crypto Exchange Kraken. Sui Chung, szefowa filii indeksów i produktów cenowych, powiedziała w wywiadzie, że obroty wzrosły o ponad 500 procent, odkąd Kraken nabył giełdę futures na początku lutego za 100 milionów dolarów. Firma jest prawdopodobnie najlepiej znana w Stanach Zjednoczonych z dostarczania referencyjnych stawek dla Bitcoina i Ethereum dla CME Group, która notuje kontrakty futures na Bitcoinie. W sumie w ciągu ostatniego miesiąca sprzedano prawie 1 miliard dolarów kontraktów futures na kryptowaluty we wszystkich pięciu produktach oferowanych przez firmę: Bitcoin, Ethereum, XRP, Litecoin i Bitcoina Cash.

Coinbase odpiera zarzuty o udostępnianie danych swoich klientów

Coinbase podejmuje działania mające na celu wyjaśnienie oświadczeń złożonych po kontrowersyjnym przejęciu firmy analitycznej blockchain Neutrino, która następnie została powiązana z Hacking Team, grupą wspierającą rządy znane z łamania praw człowieka. Mówiąc konkretnie, Christine Sandler, dyrektor ds. Sprzedaży instytucjonalnej Coinbase, uzasadniła zakup Neutrino podczas wywiadu z Cheddar w zeszły piątek, mówiąc, że poprzedni dostawca analityki giełdy „sprzedał dane klientów do źródeł zewnętrznych”. Teraz giełda twierdzi, że Christine się przejęzyczyła. Rzecznik giełdy powiedział, że Coinbase „nigdy nie udostępniła danych osobowych klientów żadnym zewnętrznym dostawcom analiz typu blockchain”. Mimo że Coinbase odmówił wskazania, do którego byłego partnera Sandler się odwoływał lub jakiego rodzaju dane były komercjalizowane w sposób, którym się sprzeciwił, ważne jest, aby zauważyć, że firmy analityczne blockchain sprzedają zbiorcze dane portfela (bez nazw lub identyfikujące dane osobowe) jako swój główny zastrzeżony produkt.

Argentyński rząd planuje inwestycje w projekty blockchain wspierane przez Binance

Rząd Argentyny ma zamiar zainwestować w start-upy blockchain na ich wczesnym stopniu rozwoju wspieranych przez ramię przedsięwzięcia giełdy kryptowalut Binance. Ministerstwo ds. produkcji i pracy ogłosiło w środę, że do każdego argentyńskiego projektu blockchain, który otrzyma dofinansowanie od Binance Labs w drugim sezonie programu inkubatora, oraz LatamEX Founders Lab, będzie dawać kolejne pieniądze. Ministerstwo planuje zainwestować w maksymalnie 10 projektów blockchain każdego roku przez okres czterech lat i dokona inwestycji za pośrednictwem Founder Labs, lokalnego akceleratora blockchain. Pablo Orlando, założyciel i dyrektor generalny LatamEx i Founders Lab, powiedział w wywiadzie:

Ameryka Łacińska prezentuje jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków dla adopcji blockchainu i rzeczywistych przypadków użycia, a Argentyna jest liderem, służąc jako brama otwierająca rynek.

Produkt inwestycyjny Ethereum dostępny na szwajcarskiej giełdzie

Szwajcarska giełda papierów wartościowych SIX Group rozpoczęła notowania produktu opartego na Ethereum (ETP). SIX Group ogłosiła we wtorek, że handel dla Amun Ethereum ETP rozpoczął się 5 marca pod symbolem tickeru AETH. Produkt pobiera roczną opłatę za zarządzanie w wysokości 2,5 procent i jest wspierany przez szwajcarską firmę Amun AG. ETP to rodzaj instrumentów finansowych z bazowym aktywem, takim jak towar lub kryptowaluta, które są przedmiotem obrotu na giełdach w podobny sposób jak akcje. ETP Amun Ethereum jest teraz trzecim ETP opartym na kryptowalutach, który ma być wymieniony na giełdzie SIX. Pod koniec zeszłego miesiąca giełda rozpoczęła handel Amun Bitcoin Basket Index ETP pod symbolem giełdowym ABTC. W listopadzie ubiegłego roku giełda notowała indeks Eun Crypto Basket Index ETP pod symbolem HODL, który śledzi 5 najważniejszych aktywów kryptograficznych pod względem kapitalizacji rynkowej i płynności. Obecnie obejmuje Bitcoina, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash oraz Litecoina.

Maciej Kmita

Komentarze