Charles Hoskinson uważa, że Bitcoin umrze…

Dla Charlesa Hoskinsona Bitcoin jest „najmniej zaawansowaną ze wszystkich kryptowalut” i jeśli deweloperzy szybko nie wprowadzą stosownych innowacji, król kryptowalut w końcu umrze.

Twórca Cardano, Charles Hoskinson, jest jednym z bitcoinowych sceptyków. Chociaż w ostatnim czasie niewielu pozostaje obojętnych względem BTC przez wzgląd na jego wzrosty, Hoskinson nadal uważa, że sieć króla kryptowalut skazana jest na śmierć.

W wywiadzie udostępnionym na Redditcie Cardano, Hoskinson zapewnił, że – podobnie jak w przypadku pieniądza fiducjarnego – jedyną cenną cechą, którą może poszczycić się Bitcoin, jest jego akceptacja. Z tego powodu kryptowaluta jest, zdaniem Hoskinsona, skazana na śmierć. Ma się to stać w momencie, gdy Bitcoin straci swoją jedyną mocną stronę: popularność.

„Bitcoin jest cenny tylko dlatego, że jest cenny. Nie ma żadnych zalet technologicznych. W rzeczywistości jest najmniej zaawansowaną ze wszystkich kryptowalut, najmniej futurystyczną. Nie przemawia za nim żaden inny fakt niż to, że istnieje.”

Hoskinson tłumaczy, w czym rzecz…

Cardano to blockchain trzeciej generacji, dlatego też Hoskinson nadaje mu większą potencjalną wartość niż Bitcoinowi. Bitcoin to blockchain pierwszej generacji. Wg twórcy Cardano, zasadniczo przenosi monety z jednego portfela do drugiego i to wszystko.

Ethereum ma być natomiast przykładem blockchaina drugiej generacji. Oprócz wysyłania wartości, smart kontrakty pozwalają ludziom warunkować te operacje, dzięki czemu łańcuch bloków jest bardziej funkcjonalny. Jednakże te łańcuchy bloków mają pewne wady projektowe, które utrudniają im przetrwanie próby czasu.

Z drugiej strony, jako blockchain trzeciej generacji, Cardano stara się rozwiązać słynną triadę problemową Blockchain, dodając serię technologii do łańcuchów bloków drugiej generacji. Ostatecznie powinno to uczynić sieć skalowalną, bezpieczną i wydajną bez utraty jej decentralizacji.

bitcoin umrze
aktualny problem: blockchainy są w stanie utrzymać jednocześnie dwie z trzech wyżej przedstawionych

„Bitcoin potrzebuje lepszego systemu zarządzania, aby przetrwać”

Hoskinson dodał, że Bitcoin musi osiągnąć pewne znaczące zmiany, aby był na równi z konkurentami.

„W chwili, gdy Bitcoin zostanie zastąpiony przez inną kryptowalutę, chyba że znajdą sposób na ponowne wprowadzenie innowacji, Bitcoin umrze, ponieważ nie ma powodu, aby utrzymywać go w otoczeniu aktualnych sąsiadów”.

Na ulepszeniu Bitcoina koncentruje się kilka kwestii. Najbardziej znanymi są Segwit, Taproot, Schnorr i Lightning Network. Teoretycznie, po ich wdrożeniu, Bitcoin mógłby obsłużyć wykładniczo większą liczbę transakcji.

Hoskinson twierdzi, że zdecentralizowany charakter społeczności i brak kierunkowości kosztowały deweloperów dużo straconego czasu.

„Bitcoin stracił jednych ze swoich najwcześniejszych i najlepszych ludzi tylko z powodu rozmiaru bloku – parametru systemowego. To mówi tylko, że jeśli nie możesz nawet zgodzić się na coś tak trywialnego, jak rozmiar bloku, to w jaki sposób możesz otrzymać post kwantowe krypto, gdy pojawią się komputery kwantowe? Jak możesz uzyskać inteligentne kontrakty? ”

Hoskinson poruszył kwestie, które mogą mieć kluczowe znaczenie w przyszłości. Z jego perspektywy, brak konsensusu wśród deweloperów może przynieść problemy w obliczu przyszłych problemów, takich jak restrukturyzacja sieci, zarządzanie łańcuchem bloków, gdy osiągnie on nadmierne rozmiary rzędu petabajtów informacji i podobne nie omówione tutaj kwestie.

To nie jest reklama Cardano

Aby rozwiązać bieżące problemy, blockchain potrzebuje systemu zarządzania, którego Satoshi Nakamoto, z punktu widzenia Hoskinsona, nie mógł sobie wyobrazić.

Jaka jest więc przyszłość ekosystemu kryptowalut? Hoskinson: Bitcoin umiera i ustępuje miejsca lepszemu łańcuchowi blokowemu, ze wszystkimi dobrymi cechami, ale z wyłączeniem tych złych:

„Pochłonie on całą dobroć tego systemu, ale nie będzie miał żadnych złych cech. Więc nadal będziesz mieć komponent blockchain, nadal będzie rozliczał transakcje tak, jak robi to Bitcoin… Ale wtedy będziesz mieć inteligentne kontrakty, zarządzanie, interoperacyjność i znacznie większe możliwości, możliwość skalowania globalnego i naprawdę dobrze działanie na telefonie komórkowym, prywatność oraz wszelkie dodatkowe funkcje i funkcjonalności”.

Może Cię zainteresować:

Komentarze