CEO Metalla: Kryptowaluty „doprowadzą do kolejnego kryzysu finansowego”

Dyrektor generalny firmy Metalla Royalty & Streaming, Brett Heath ostrzegł, że kryptowaluty „doprowadzą do kolejnego kryzysu finansowego”.

Metalla Royalty & Streaming to kanadyjska firma założona w 1983 roku, której aktualna wartość netto wynosi prawie pół miliarda dolarów. Metalla oferuje ekspozycję na metale szlachetne.

Kryptowaluty jako „licencja na drukowanie pieniędzy dla sektora prywatnego”?

W rozmowie z serwisem finansowym Kitco News 28 maja, Heath porównał kryptowaluty do katastrof technologicznych z początku XXI wieku i kryzysu na rynku hipotecznym z 2008 roku, zauważając, że:

„Kiedy spojrzysz wstecz na kilka ostatnich dziesięcioleci i spojrzysz na wszystkie kryzysy finansowe, które miały miejsce, wiesz, że wszystkie mają ze sobą kilka wspólnych cech. Jedną z nich jest masowe przyjęcie nowego produktu finansowego lub nowej technologii, która nie została zbyt dobrze poznana”.

„Jeśli tylko cofniemy się do kryzysu hipotecznego z 2008 r. […] mieliśmy masowe przyjęcie papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, zabezpieczonych zobowiązań dłużnych. A kiedy opinia publiczna to przyjęła, ten nowy produkt finansowy upadł. To był ogromny problem”- dodał Heath.

Prezes Metalla określił kryptowaluty jako „licencję dla sektora prywatnego na drukowanie pieniędzy”, zakwestionował tym samym zakres płynności, która została wpompowana na rynek od początku 2020 roku.

Heath dokonał porównania z amerykańskim M1 – całkowitym płynnym pieniądzem w obiegu – zauważając, że od stycznia 2020 r. M1 „wzrósł czteroipółkrotnie”. Według Rezerwy Federalnej M1 spadł z 4018 miliardów dolarów w styczniu 2020 roku do około 18 935 miliardów dolarów w kwietniu 2021 roku. Heath podkreślił, że:

„To niesamowity wzrost i to w tak krótkim okresie czasu. Ale jeśli spojrzysz na kryptowalutę za pomocą całkowitej kapitalizacji rynku, jest to ponad dziesięciokrotny wzrost. ”

Czego obawia się Heath?

Wydaje się, że Heath ma obawy co do ryzyka systemowego związanego z inwestycjami masowymi w klasę aktywów, która jego zdaniem nie ma „żadnej wewnętrznej wartości”, czego końcowym rezultatem jest wyprzedaż podobna do kryzysu technologicznego z początku XXI wieku:

„Kiedy masz taką ilość kapitału wymazaną z cyfrowych portfeli na całym świecie, lepiej uwierz, że znaczące reperkusje finansowe będą odczuwalne” – powiedział.

Zwolennik metali szlachetnych wydaje się niewzruszony przewidywaniami, że Bitcoin przewyższy złoto w charakterze store of value. Zakwestionował również pogląd, że maksymalna podaż Bitcoina wynosząca 21 milionów daje mu jakikolwiek pierwiastek niedoboru lub wartości i wskazał na inne kryptowaluty o mniejszej wartości, które są wspierane przez to, co sam nazywa lepszą technologią:

„A co z pozostałymi 10 000 tokenów i monet związanych z kryptowalutami, które istnieją dzisiaj, z których wiele ma lepszą technologię, lepszą prywatność i zużywa dużo mniej energii?”

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze