10% spadku w jeden dzień | Co zatrzęsło rynkiem bitcoina?

3 299

Kurs bitcoina spadł wczoraj o ponad 10% po osiągnięciu nowego rekordu cenowego na poziomie 61 700 USD. Weekendowy impuls wzrostowy rozbudził wyobraźnię traderów po gwałtownym spadku poniżej 50 000 USD, który miał miejsce w ubiegłym tygodniu.

Miliard dolarów w BTC na Gemini

Co mogło spowodować, że cena króla kryptowalut spadła i wstrzymała jego rajd ku nowym, niezbadanym dotąd rekordowym poziomom? Czy był to bitcoinowy depozyt o wartości 1 miliarda dolarów na amerykańską giełdę kryptowalut Gemini? Obserwatorzy rynku zwrócili uwagę, że zarejestrowany niedawno transfer BTC mógł być głównym sygnałem do nadchodzącej przeceny.

btc usdt bitcoina
źródło: TradingView

Cena bitcoina spadła do 57 568 USD, a następnie do 55 814 USD, co wskazuje, że wyprzedaż wywołana ogromnym transferem wielorybów była jak najbardziej możliwym scenariuszem. Szef CryptoQuant, Ki-Young Ju, porównał to do poprzedniego przypadku, który można było zaobserwować w zeszłym miesiącu, kiedy bitcoin spadł po zwyżce – 21 lutego Bitcoin o 26% (w ciągu dnia), na skutek podobnego scenariusza.

Young Ju przestrzegł traderów, aby zachowali ostrożność, stosując dźwignię tylko wtedy, gdy zakład można utrzymać tak długo, jak długo trwa bessa:

„Ten depozyt w wysokości 18 tys. BTC jest istotny, ponieważ była to transakcja między portfelami depozytowymi użytkowników a gorącym portfelem Gemini. Ze względu na ten depozyt, średni wpływ na wszystkie giełdy gwałtownie rośnie. Nie stosuj zbyt dużej dźwigni, jeśli zajmujesz długą pozycję”.

Manipulacja?

Mimo to, jeśli chodzi o nadmierne korzystanie z dźwigni, zwolennik bitcoina, Larry Cermak, zauważył, że skutków likwidacji aktywa o wartości 1 miliarda dolarów można by uniknąć, gdyby inwestorzy zminimalizowali kwotę, którą zamierzali wykorzystać w kontekście lewarowania pozycji.

„Właśnie widzieliśmy ponad 1 miliard dolarów likwidacji w ciągu ostatnich 30 minut. Ludzie nigdy się nie uczą i wciąż przelewarowują się jak szaleni”.

Ponieważ likwidacja nastąpiła w czasie krótszym niż godzina, słuszne może być stwierdzenie, że „wymuszona likwidacja” oznacza, że inwestorzy lub traderzy z jednego końca rynku nie spełnili wymagań dotyczących depozytu zabezpieczającego dla pozycji, która początkowo w dużej mierze wywołała bessę.

Inni analitycy wypowiedzieli się i zwrócili uwagę na kilka ważnych kwestii w aspekcie spodziewanej, ewentualnej korekty. Davinci Jeremie, który słynie z propagowania bitcoina od 2013 roku zauważył, że w grę mogą wchodzić manipulacje rynkowe. Według niego, wieloryby jak zwykle celują w detalistów.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.


Komentarze