1 bitcoin | 7 cyfr | Wyobraźnia zaczyna pracować…

15 października, po raz pierwszy od trzech lat, Bitcoin był świadkiem byczego crossovera 100 i 200-okresowych średnich kroczących na trzydniowych wykresach. Nie doświadczyliśmy jednakże, póki co, żadnego spektakularnego wybicia z tej sytuacji. Zdaje się, że Bitcoin „utknął” na poziomie 8300 – na tym samym, wokół którego oscyluje już od kilku dni. W tym czasie, być może dla zabicia nudy, kilkoro entuzjastów Bitcoina zadaje śmiałe pytania i stawia interesujące hipotezy. 1 bitcoin za 5 milionów dolarów? Dlaczego nie…

1 bitcoin za 7 cyfr – „ZA”

Wszystko zaczęło się od @themooncarl, który na Twitterze zadał następujące pytanie: co by się stało, gdyby Bitcoinowi udało się jakoś eksterminować wszystkie waluty FIAT na świecie i przejąć ich kapitalizację rynkową?

Odpowiedzi, choć oczywiście bardzo spekulacyjne, były wystarczająco angażujące, aby przyciągnąć do udziału w debacie nawet wpływowych przedstawicieli branży.

Założenie jest takie: wartość netto wszystkich walut fiat na świecie wynosi około 100 bilionów dolarów. Gdyby wszystko nagle zniknęło, dałoby to Bitcoinowi szansę osiągnięcia do 5 milionów dolarów wartości za jednostkę.

Oczywiście, założenie jest dość banalne i opiera się na podzieleniu orientacyjnej, całkowitej kwoty pieniędzy na świecie przez maksymalną liczbę bitcoinów (21 milionów).

Trudno jest wyliczyć jedną konkretną liczbę, biorąc pod uwagę wewnętrzną złożoność globalnego systemu walutowego. Nawet agencje rządowe i banki nie są w stanie jednoznacznie podać konkretnej ilości pieniędzy na świecie.

Na przykład od 2017 r. Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) raportował, że suma pieniędzy na świecie wynosi około 5 bilionów dolarów. To jest kwota M0, jak nazywają to ekonomiści, co po prostu przekłada się na ilość pieniędzy w obiegu na całym świecie.

Tymczasem CIA wspomina w swoich szacunkach o kwocie 80 bilionów dolarów, włączając do tego M3. Pomiędzy nimi znajduje się jeszcze M1, który obejmuje M0 i wszystkie depozyty na żądanie, a także M2, który obejmuje M1, small savings i depozyty czasowe.

1 bitcoin za 7 cyfr – „PRZECIW”

Niebawem po rozpoczęciu dyskusji na Twitterze, popularny analityk @filbfilb dorzucił swoje „trzy grosze”. Powiedział, że spekulacja odnośnie wyceny znacznie wzrośnie, gdy do szacunków dołożymy dane o długu publicznym.

Mati Greenspan również zabrał głos w debacie mówiąc, że na świecie są co najmniej 3–4 biliardy dolarów:

Czy takie zastąpienie wszystkich pieniędzy na świecie byłoby katastrofalne w skutkach? Jaki wpływ na tę sytuację miałby ciągle aktualny problem skalowalności bitcoina? Podyskutujmy.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze