Złoto zamiast kredytów IMF. Eksporter przymierza się do wolty z powodów ideowych

W minionym roku Ghana, znana niegdyś europejskim żeglarzom jako Złote Wybrzeże (i nie bez powodu), zanotowała historyczną, rekordową w dziejach kraju nadwyżkę handlową. Różnica pomiędzy wartością eksportu i importu tego państwa osiągnęła w 2024 r. 5 miliardów dolarów.

Jak na warunki lokalnej gospodarki – stanowi to bez wątpienia niemało. Nadwyżka ta odpowiada bowiem, wedle danych Banku Ghany, 5,9 procentom tamtejszego PKB. Jest to tym bardziej warte odnotowania, że wartość ta w dynamiczny sposób rośnie. Dla porównania, w 2023 roku Ghana zanotowała nadwyżkę handlową w wysokości 2,7 mld dolarów, co stanowiło wówczas 3,5 procent PKB.

Za wzrost ten odpowiada w przemożnym stopniu jeden towar – ten, od którego kraj wziął swoją historyczną nazwę, czyli złoto. Ghana stanowi jednego z największych eksporterów królewskiego metalu w zachodniej Afryce, bogatej w złoża tego kruszcu. W ciągu 2024 roku, wartość wyeksportowanego urobku ghańskich kopalni złota osiągnęła wartość 11,6 miliarda dolarów. Tym samym, rosnąc w ujęciu rocznym aż o 50%.

Eksport złota skądinąd stanowi także więcej niż połowę całkowitej wartości rocznego eksportu, wynoszącego 20,2 miliarda dolarów. I to mimo faktu, że Ghana eksportuje także inne rozchwytywane na światowych rynkach towary. Jak przykładowo kakao, które w przeciągu 2024 roku zwiększyło swoją wartość aż trzykrotnie. Oparty o eksport złota dodatni bilans handlowy pomaga utrzymać wartość lokalnej waluty, cedi.

I pomimo okazjonalnych, niekiedy nawet dość poważnych turbulencji, eksport ten wydaje się nie narzekać na brak odbiorców.

Ghana podziękuje funduszowi?

To wszystko może okazać się bardzo przydatne w kontekście spodziewanych turbulencji finansowych, jakie Ghana już niedługo może napotkać. W kraju tym w minionym grudniu odbyły się wybory. Nowo wybrane władze planują zaś forsować już uprzednio poczynione plany legislacyjne. Te są kontrowersyjne dotyczą bowiem sfery obyczajowości i seksualności, a konkretnie – mniejszości LGBT.

Jak wiele krajów afrykańskich, Ghana jest krajem konserwatywnym obyczajowo i postulaty rzeczonej mniejszości (najczęściej pochodzące zza granicy) nie są tam popularne. Ustawa, która ma trafić pod obrady tamtejszego parlamentu, zawierać ma szereg restrykcji o charakterze kryminalnym wobec „nietradycyjnych” orientacji seksualnych, a także głosicieli ich politycznych postulatów.

A to z kolei, jak pokazała praktyka, może wystawić kraj na retorsje ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) oraz Banku Światowego. Instytucje te podjęły działania wymierzone w Ugandę, gdy ten ostatni kraj przyjął podobną legislację. I choć zamierzonych skutków w rozumieniu ideowym to nie w pełni przyniosło, to Uganda napotkała pewne problemy z dopływem i dostępnością dewiz.

Wysoki, dynamicznie rosnący eksport złota może sprawić, że Ghana okaże się na podobne naciski również niewrażliwa.

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.