Złoto: indyjski rynek ma szansę na mocne odbicie

W 2022 r. popyt na złoto w Indiach spadł o 7 proc., ale pozostał powyżej poziomu sprzed pandemii.

Z danych opublikowanych przez serwis Metals Focus wynika, że warunki gospodarcze będą pozytywnie wpływały na popyt na złoto w Indiach w 2023 roku. Z drugiej strony należy zwrócić szczególną uwagę na takie występujące na indyjskim rynku czynniki, jak oddziaływanie inflacji czy przebieg monsunu.

Niezwykle chłonny rynek

Indie są obecnie drugim co do wielkości rynkiem złotej biżuterii. W ciągu ostatnich kilku lat kraj ten doświadczył jednak gwałtownych zmian ze względu na niezwykle dynamicznie zmieniającą się demografię.

Najważniejszymi wydarzeniami napędzającymi indyjski popyt na złotą biżuterię są śluby i wesela (z danych Światowej Rady Złota wynika, że sama biżuteria ślubna stanowi co najmniej połowę udziału w tamtejszym rynku). Indie są również głównym eksporterem złotej biżuterii, choć jej zdecydowana większość trafia do zaledwie pięciu krajów. Najczęściej złota indyjska biżuteria jest eksportowana są do Stanów Zjednoczonych. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmują Zjednoczone Emiraty Arabskie.

„W ciągu ostatnich kilku lat indyjski rynek złota zmagał się z licznymi zmianami w otoczeniu regulacyjnym i zachowaniach konsumentów” – czytamy w raporcie opracowanym przez Światową Radę Złota. „Patrząc w przyszłość, popyt na złotą biżuterię stanie przed kolejnymi wyzwaniami. Zmieniająca się demografia i możliwość, że millenialsi odejdą od złota, ponieważ inne luksusowe przedmioty wymagają ich uwagi, nie mogą być ignorowane” – napisano.

Zobacz też: Chiny zaostrzają kontrolę eksportu materiałów do produkcji chipów

Monsun wpływa na popyt na złoto

Tymczasem sprzedaż biżuterii spadła o 17 proc. rok do roku w pierwszym kwartale 2023 r. Powodem takiego stanu rzeczy była przede wszystkim jej cena.

Eksperci podkreślają, że na popyt na złotą indyjską biżuterię może negatywnie wpłynąć prognozowany słaby monsun, spowodowany warunkami El-Niño. Jeśli pozostanie słaby, dochody z rolnictwa mogą zostać osłabione, co z kolei odbije się na konsumpcji biżuterii. Chociaż spodziewamy się, że popyt odbije się w trzecim i czwartym kwartale, nie będzie to wystarczające, aby zrównoważyć straty z pierwszej połowy roku, pozostawiając całoroczną sumę niższą o 3% w 2023 roku.

Z wstępnych analiz wynika, że jeśli spadek cen złota w Indiach nastąpi w tym roku, możemy zaobserwować znaczny wzrost popytu, zwłaszcza że najprawdopodobniej zbiegnie się to z sezonem ślubnym i świątecznym, który rozpoczyna się na przełomie sierpnia i września. Należy również zauważyć, że konsumenci przyzwyczajają się do obecnych cen, wynoszących około 58 000-60 000 Rs/10g, więc każda korekta z tych poziomów będzie korzystna dla popytu na złoto.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Komentarze