Turcja w dalszym ciągu importuje znaczne ilości złota

Turcja w dalszym ciągu importuje znaczne ilości złota

Mimo że Turcja ograniczyła import złota w lutym, turecki deficyt na rachunku bieżącym pozostał znacząco ujemny w drugim miesiącu roku, ponieważ złoto i energia nadal cieszyły się dużym popytem.

Turcja kupuje złoto i powiększa deficyt

Luka na rachunku obrotów bieżących w lutym wyniosła 8,78 mld USD. Turcja spodziewa się deficytu w wysokości 22 miliardów dolarów w 2023 roku. Ale sondaż Reutera przewiduje deficyt w wysokości 45 miliardów dolarów na ten rok.

„Ogólnie rzecz biorąc, deficyt na rachunku obrotów bieżących utrzymywał się w lutym na ścieżce ekspansji. Jednak najnowsze wskaźniki wskazują na dalsze pogłębianie się w marcu wraz z ciągłym wzrostem deficytu w handlu zagranicznym napędzanym handlem złotem i importem surowców”, powiedział Muhammet Mercan, główny ekonomista ING ds. Turcji .

Zagłębiając się w dane, deficyt handlowy Turcji, który stanowi duży składnik rachunku bieżącego. Zwiększył się on w lutym o 51,4% do 12,08 mld USD. Było to spowodowane gwałtownym wzrostem importu złota i rosnącymi kosztami energii.

Według najnowszych danych niemonetarny import złota netto wyniósł prawie 4 miliardy dolarów, podał Bloomberg. I to pomimo podjęcia przez Turcję kroków w celu ograniczenia wysokiego importu złota w tym miesiącu.

Przeczytaj także: Chiny już piąty miesiąc z rzędu kupują duże ilości złota – w marcu 18 ton

Turcy uciekają w bezpieczną przystań

Turcja odnotowała gwałtowny wzrost popytu na złoto, ponieważ obywatele przyjęli metal szlachetny jako zabezpieczenie przed inflacją. W ubiegłym roku przekroczyła ona 85%.

Mercan zauważył, że import złota zmniejszył się w zeszłym miesiącu prawie o połowę z powodu zaostrzenia przepisów, osiągając najniższy poziom od lipca 2022 roku.

„Idąc dalej, wpływ tych przepisów i popytu krajowego na złoto będzie kluczowy dla perspektyw rachunku bieżącego, — powiedział Mercan.

Tymczasem branża usługowa odnotowała nadwyżkę w wysokości 2,3 miliarda dolarów z powodu wzrostu wymiany turystycznej.

W styczniu Turcja odnotowała rekordowy deficyt w wysokości 10 miliardów dolarów. W 2022 roku luka na rachunku obrotów bieżących wyniosła 48,8 mld USD za cały rok – największa od połowy 2018 roku.

To niepokoi prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który przygotowuje się do wyborów w przyszłym miesiącu i pracuje nad planem wykorzystania słabszej waluty do zwiększenia eksportu i obniżenia deficytu.

Zgodnie z konsensusem rynkowym, inflacja w Turcji do końca bieżącego roku ma przekroczyć 40%.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze