Turcja w dalszym ciągu importuje znaczne ilości złota
Turcja w dalszym ciągu importuje znaczne ilości złota
Mimo że Turcja ograniczyła import złota w lutym, turecki deficyt na rachunku bieżącym pozostał znacząco ujemny w drugim miesiącu roku, ponieważ złoto i energia nadal cieszyły się dużym popytem.
Turcja kupuje złoto i powiększa deficyt
Luka na rachunku obrotów bieżących w lutym wyniosła 8,78 mld USD. Turcja spodziewa się deficytu w wysokości 22 miliardów dolarów w 2023 roku. Ale sondaż Reutera przewiduje deficyt w wysokości 45 miliardów dolarów na ten rok.
„Ogólnie rzecz biorąc, deficyt na rachunku obrotów bieżących utrzymywał się w lutym na ścieżce ekspansji. Jednak najnowsze wskaźniki wskazują na dalsze pogłębianie się w marcu wraz z ciągłym wzrostem deficytu w handlu zagranicznym napędzanym handlem złotem i importem surowców”, powiedział Muhammet Mercan, główny ekonomista ING ds. Turcji .
Zagłębiając się w dane, deficyt handlowy Turcji, który stanowi duży składnik rachunku bieżącego. Zwiększył się on w lutym o 51,4% do 12,08 mld USD. Było to spowodowane gwałtownym wzrostem importu złota i rosnącymi kosztami energii.
Według najnowszych danych niemonetarny import złota netto wyniósł prawie 4 miliardy dolarów, podał Bloomberg. I to pomimo podjęcia przez Turcję kroków w celu ograniczenia wysokiego importu złota w tym miesiącu.
Przeczytaj także: Chiny już piąty miesiąc z rzędu kupują duże ilości złota – w marcu 18 ton
Turcy uciekają w bezpieczną przystań
Turcja odnotowała gwałtowny wzrost popytu na złoto, ponieważ obywatele przyjęli metal szlachetny jako zabezpieczenie przed inflacją. W ubiegłym roku przekroczyła ona 85%.
Mercan zauważył, że import złota zmniejszył się w zeszłym miesiącu prawie o połowę z powodu zaostrzenia przepisów, osiągając najniższy poziom od lipca 2022 roku.
„Idąc dalej, wpływ tych przepisów i popytu krajowego na złoto będzie kluczowy dla perspektyw rachunku bieżącego, — powiedział Mercan.
Tymczasem branża usługowa odnotowała nadwyżkę w wysokości 2,3 miliarda dolarów z powodu wzrostu wymiany turystycznej.
W styczniu Turcja odnotowała rekordowy deficyt w wysokości 10 miliardów dolarów. W 2022 roku luka na rachunku obrotów bieżących wyniosła 48,8 mld USD za cały rok – największa od połowy 2018 roku.
To niepokoi prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który przygotowuje się do wyborów w przyszłym miesiącu i pracuje nad planem wykorzystania słabszej waluty do zwiększenia eksportu i obniżenia deficytu.
Zgodnie z konsensusem rynkowym, inflacja w Turcji do końca bieżącego roku ma przekroczyć 40%.
Może Cię zainteresuje: