To warto wiedzieć. Goldman Sachs zmienia prognozę dotyczącą wzrostu ceny złota

Firma Goldman Sachs przesunęła swoją prognozę osiągnięcia przez złoto ceny 3000 USD za uncję na połowę 2026 roku.

Decyzja ta wynika z przewidywań, że Rezerwa Federalna (Fed) ograniczy skalę obniżek stóp procentowych, co wpłynie na zmniejszenie popytu na fundusze ETF oparte na złocie.

Skąd ta zmiana?

Analitycy Goldman Sachs, w tym Lina Thomas i Daan Struyven, przewidują, że cena złota osiągnie 2910 USD za uncję do końca 2025 roku. Słabsze niż oczekiwano przepływy do funduszy ETF w grudniu 2024 roku – spowodowane zmniejszeniem niepewności po wyborach prezydenckich w USA – obniżyły początkowy punkt wyjściowy cen w nowym roku.

W analizie Goldman Sachs podkreślono, że na ceny złota wpływają przeciwstawne siły: niższy popyt spekulacyjny oraz rosnące zakupy dokonywane przez banki centralne. „Te czynniki skutecznie się równoważyły w ostatnich miesiącach, utrzymując ceny złota w wąskim przedziale” – napisano w notatce. Bank prognozuje, że średniomiesięczne zakupy złota przez banki centralne będą wynosiły 38 ton aż do połowy 2026 roku, co pozostanie kluczowym czynnikiem długoterminowego wzrostu cen.

W ubiegłym roku cena złota wzrosła o 27 proc., osiągając rekordowe poziomy. Wzrost ten był napędzany luzowaniem polityki pieniężnej w USA, zwiększonym popytem na aktywa uznawane za bezpieczne przystanie oraz zakupami złota przez banki centralne. Jednak w listopadzie 2024 roku rajd cenowy został zatrzymany po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Wygrana Trumpa spowodowała umocnienie dolara amerykańskiego, co wywarło presję na ceny złota.

W ostatnich miesiącach złoto ewidentnie znajduje się pod dużą presją, ponieważ Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych wyraźnie podkreśla potrzebę ostrożniejszego podejścia do obniżania stóp procentowych. Obawy o inflację sprawiają, że decydenci polityczni przyjmują bardziej zachowawcze podejście do redukcji kosztów pożyczek, co negatywnie wpływa na krótkoterminową dynamikę cen złota.

Warto podkreślić również, że Goldman Sachs obniżył prognozę cięć stóp procentowych w 2025 roku do 75 punktów bazowych, z wcześniej przewidywanych 100 punktów. Bank przyjmuje bardziej „gołębi” pogląd na politykę monetarną niż obecne oczekiwania rynkowe, wskazując na trend spadkowy w inflacji bazowej.

Ekonomiści firmy Goldman Sachs wyrazili także wątpliwości, czy zmiany polityczne w drugiej kadencji administracji Trumpa doprowadzą do wzrostu stóp procentowych. W ich ocenie polityka monetarna pozostanie umiarkowana, a jej wpływ na rynki złota będzie ograniczony.

Długoterminowa perspektywa

Podsumowując, prognozy dla złota w najbliższych latach zależą od równowagi między popytem spekulacyjnym a zakupami ze strony banków centralnych. Chociaż Fed ogranicza tempo luzowania polityki pieniężnej, długoterminowy popyt na złoto pozostaje wspierany przez zakupy instytucjonalne. Dalszy rozwój sytuacji gospodarczej i politycznej będzie kluczowy dla przyszłego kształtowania się cen tego cennego kruszcu.

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.