Światowa Rada Złota: zmiana na stanowisku przewodniczącego. Co oznacza dla rynku?

Światowa Rada Złota ogłosiła nominację Neala Fronemana, dyrektora generalnego firmy Sibanye-Stillwater, na stanowisko jej nowego przewodniczącego.

Froneman zastąpi Randy’ego Smallwooda, prezesa i dyrektora generalnego Wheaton Precious Metals Corp, który pełnił funkcję przewodniczącego Rady od 2020 roku.

Czas na zmiany

Froneman od ponad 10 lat jest dyrektorem generalnym i wykonawczym Sibanye-Stillwater – międzynarodowej grupy zajmująca się wydobyciem i obróbką metali. Pod jego kierownictwem firma przekształciła się z południowoafrykańskiego producenta złota w międzynarodową zdywersyfikowaną firmę wydobywczą i przetwórczą z aktywami i inwestycjami na pięciu kontynentach. Przedsiębiorstwo może się również pochwalić wiodącą pozycją w recyklingu metali z grupy platynowców i ponownym przetwarzaniu odpadów poflotacyjnych.

To nie jedyne zmiany, jakich w swoich szeregach dokonała Światowa Rada Złota. Nowym dyrektorem jej zarządu został Niël Pretorius, dyrektor generalny firmy Drdgold, Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją złota poprzez rekultywację hałd kopalnianych i tam osadowych na dużą skalę.

– Chciałbym podziękować Randy’emu (Smallwoodowi – przyp. red.) za jego przywództwo w Radzie w ciągu ostatnich kilku lat – powiedział dyrektor generalny World Gold Council, David Tait, – Za jego kadencji Światowa Rada Złota podjęła kilka nowych inicjatyw, od naszego transformacyjnego programu Gold247, który ma pomóc w cyfryzacji globalnego przemysłu złota, po zwrócenie uwagi milionów inwestorów detalicznych na złoto. Jestem wdzięczny za jego wkład i poświęcenie jako przewodniczącego. Z satysfakcją przyjmujemy nominację Neala na nowego przewodniczącego. Jego bogate doświadczenie w branży będzie bardzo korzystne dla mnie i reszty zarządu (…). Cieszę się również, że mogę powitać Drdgoldw Światowej Radzie Złota i z niecierpliwością czekam na współpracę z nimi w zakresie naszych wspólnych działań dla branży – dodał.

O komentarz po prosiliśmy Renate Lenik eksperta z FlyingAtom.Gold

Światowa Rada Złota od 1987r. w sposób nieprzerwany pełni rolę autorytetu na globalnym rynku złota. Nie dziwi więc fakt, że w szeregi swojej organizacji powołuje osoby o najwyższych kompetencjach. Neal Froneman posiada blisko 40-letnie doświadczenie w branży wydobywczej. Przez wszystkie te lata zajmował wysokie stanowiska w takich firmach jak Harmony Gold, Gold Fields, Aflease Gold czy Uranium One. Natomiast Sibanye- Stillwater wprowadził  w najwyższe standardy odpowiedzialnego wydobycia, zgodnego z zasadami Światowej Rady Złota  Za innowacyjne podejście do górnictwa, Neal w  2021 roku otrzymał najwyższą nagrodę przyznawaną przez Południowoafrykański Instytut Górnictwa i Metalurgii (SAIMM)- Brigadier Stokes Memorial Award. 

Z pewnością najbliższy czas dla nowego przewodniczącego będzie bardzo intensywny. Na jakie zmiany możemy liczyć i czy Froneman ma już plan na swoją kadencję?

Renata Lenik – ekspert FlyingAtom.Gold

Zobacz też: Ameryka Łacińska odnotowuje prawdziwy boom. Dlaczego kryptowaluty mają się tu dużo lepiej niż gdzie indziej?

„Światowa Rada Złota musi być innowacyjna”

– Jestem zaszczycony, że zostałem mianowany przewodniczącym zarządu Światowej Rady Złota, reprezentującej wiodących producentów złota na świecie – powiedział Neal Froneman, nowy przewodniczący Rady. – W świecie transformacji i zmian branża złota będzie musiała być innowacyjna i myśleć przyszłościowo, aby pozostać istotną, a ja z niecierpliwością czekam na wyzwanie, jakie przed nami stoi – przyznał.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Komentarze