Srebro: pomost między metalami przemysłowymi i szlachetnymi

Popularne srebro może stanowić skuteczną ochronę przed ryzykiem, zwłaszcza dla osób, które nie pewne, w co powinny zainwestować.

Podobnie jak złoto, srebro oferuje historycznie niską korelację z aktywami takimi jak akcje i obligacje.
Kiedy inwestorzy przeszukują rynek towarowy pod kątem metali, często są rozdarci między inwestowaniem w metale szlachetne (takie jak złoto czy platyna) lub metale przemysłowe (miedź, aluminium).

Srebro dobrze chroni przed inflacją

Srebro jest o tyle interesujące, że można je traktować i jak metal szlachetny i jak metal przemysłowy. To prawie tak, jakby połączyć kontrakty futures na złoto i miedź w jeden kontrakt.

Przez tysiące lat srebro było używane jako forma waluty i magazyn wartości. Jest ono tańsze niż złoto, co w zależności od okoliczności może czynić je bardziej atrakcyjnym. Niższa cena sprawia, że jest ono bardziej dostępne dla inwestorów z mniejszym budżetem, których może przerażać cena złota. Co więcej, srebro występuje na Ziemi w większej ilości niż złoto, dzięki czemu jest łatwiej dostępne i potencjalnie mniej podatne na szoki podażowe i towarzyszącą im zmienność.

Ponadto metale szlachetne są postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją, co może wspierać ceny srebra w okresie niepewności gospodarczej. Podczas gdy złoto jest najczęściej wymieniane jako metal bezpiecznej przystani, srebro może być również realną opcją inwestycyjną, na przykład przy określaniu trajektorii inflacji i podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Ma ono również wiele zastosowań przemysłowych. Jest to metal o wysokiej przewodności, co czyni go ważnym składnikiem wielu produktów elektronicznych i elektrycznych. Jest wykorzystywane w medycynie, odnawialnych źródłach energii (np. w produkcji paneli słonecznych) oraz lustrach i systemach filtracji wody. Zapotrzebowanie na srebro w tych branżach może pomóc w utrzymaniu jego wartości z perspektywy przemysłowej.

Zobacz też: Uwaga, inwestorzy! Oszuści stosują metodę „na złote i srebrne monety”!

Korelacja z akcjami, obligacjami skarbowymi i walutami

Podobnie jak złoto, srebro zachowuje stosunkowo niską korelację z aktywami takimi jak akcje i obligacje. Historycznie posiada on silną odwrotną korelację z dolarem amerykańskim. Zmienność dolara często równa się zmienności srebra, ale dotyczy to również złota, miedzi i większości innych metali. Zauważmy, że jeśli Rezerwa Federalna zdecyduje, że konieczne są dodatkowe podwyżki stóp procentowych, srebro może ucierpieć z powodu większej liczby podwyżek stóp i silniejszego dolara.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Komentarze