Pogarszające się warunki kredytowe sprzyjają wyższym cenom złota

Pogarszające się warunki kredytowe sprzyjają wyższym cenom złota – ankieta Senior Loan Officer Survey

Kurs złota utrzymuje się powyżej 2000 USD. Jednak można zaobserwować trudności z utrzymaniem mocnego impetu wzrostowego. Gwałtowna wyprzedaż z zeszłego tygodnia po próbie osiągnięcia rekordowych szczytów jak na razie trochę przestraszyła rynek.

Zaostrzenie warunków kredytowych korzystne dla złota

Według niektórych analityków rynkowych zaostrzenie warunków rynkowych, na które zwrócono uwagę w najnowszym badaniu opinii Senior Loan Officer na temat praktyk kredytowych banków (SLOOS), może zapewnić pewne wsparcie w najbliższej przyszłości.

Wielu ekonomistów oczekiwało publikacji kwartalnej ankiety Senior Loan Officer Survey, aby ocenić, jak bardzo kryzys bankowy wpłynął na sektor bankowy.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell zacytował na konferencji prasowej zawarte w raporcie spojrzenie na zacieśnianie rynków kredytowych po tym, jak bank centralny podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych i zmienił politykę pieniężną na bardziej neutralną.

Przeczytaj także: Na rynku złota realizacja zysków. Pretekstem raport Departamentu Pracy

Popyta na kredyty firmowe słabnie

Zgodnie z badaniem, „respondenci ankiety akcentowali ogólnie ostrzejsze standardy i słabszy popyt na kredyty komercyjne i przemysłowe (C&I) dla dużych i średnich firm, a także małych firm w pierwszym kwartale”. Tymczasem banki zgłosiły ostrzejsze standardy i słabszy popyt na wszystkie kategorie kredytów na nieruchomości komercyjne (CRE).

Patrząc w przyszłość, ankieta pokazuje również, że urzędnicy bankowi spodziewają się trudnego roku.

„Banki zgłaszają oczekiwania na zaostrzenie standardów we wszystkich kategoriach kredytów. Najczęściej wskazywały na oczekiwane pogorszenie jakości kredytowej swoich portfeli kredytowych i wartości zabezpieczeń klientów, zmniejszenie tolerancji ryzyka oraz obawy dotyczące kosztów finansowania banków, sytuacji płynnościowej banków i odpływ depozytów jako powody, dla których można spodziewać się zaostrzenia standardów kredytowych w pozostałej części 2023 roku” – czytamy w ankiecie.

Ankieta potwierdza czarne scenariusze dla gospodarki – korzystne dla złota

Edward Moya, starszy analityk rynku w OANDA, opisał raport jako ten, który „potwierdził ponure perspektywy dla gospodarki”.

„Ta kluczowa ankieta wspiera oczekiwania recesji w trzecim kwartale” – dodał.

Patrząc na złoto, powiedział Moya, że wygląda na to, że rynek chce wrócić do rekordowych szczytów. Jednak zbliżające się w tym tygodniu publikacje danych o inflacji przesłaniają ponure perspektywy przedstawione w poniedziałkowych danych bankowych.

„Wygląda na to, że złoto chce ponownie skierować się w kierunku rekordowego terytorium. Zbyt wiele powodów do ryzyka recesji jest na stole, aby złoto mogło odnotować znaczący spadek” – powiedział.

„Złoto może utknąć w pewnym przedziale, dopóki nie otrzymamy kluczowego raportu o inflacji”.

W niedawnym wywiadzie dla Kitco News, Huw Roberts, szef analityki w Quant Insight, powiedział, że będzie zwracał szczególną uwagę na ankietę Senior Loan Officer Survey, ponieważ może ona wypchnąć złoto z jego obecnej neutralnej akcji cenowej.

Zauważył, że złoto utknęło między agresywną polityką pieniężną Rezerwy Federalnej a słabnącą gospodarką. Dodał, że surowsze warunki kredytowe generalnie sprzyjają wyższym cenom złota.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze