Metale szlachetne: przyglądamy się ich aktualnym cenom

Niepewne perspektywy globalnej gospodarki w dalszym ciągu odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu cen surowców, utrudniając inwestorom i traderom dokładne przewidywanie ruchów rynkowych. Sprawdzamy, jak radzą sobie dziś metale szlachetne.

W stale zmieniającym się krajobrazie globalnych rynków finansowych, ceny towarów doznawały znaczących wahań, co było szczególnie widoczne w przypadku miedzi. Tego zjawiska doświadczyły również metale szlachetne, takie jak złoto i srebro. W lipcu br. ceny miedzi wzrosły o imponujące 5,5 proc., by w ciągu ostatnich kilku sesji odnotować 3-procentowy spadek. Jednak nie chodzi tylko o miedź – inne metale nieszlachetne również podążają za podobnym trendem.

Złoto: znaczący spadek

Złoto i srebro notowane są na najniższych poziomach od trzech tygodni, co wyraźnie kontrastuje z ich niedawnym maksimum wynoszącym prawie 1980 dolarów za uncję. Obecnie ceny złota ustabilizowały się na poziomie 1935 dolarów za uncję. Z początkiem sierpnia br. ceny srebra również spadły – o około 3-4 procent.

Z całą pewnością do tych ruchów cenowych przyczyniło się kilka czynników, a jednym z kluczowych była decyzja agencji Fitch o obniżeniu długoterminowego ratingu Stanów Zjednoczonych z AAA do AA+. Posunięcie to wywołało zakupy bezpiecznej przystani w postaci złota, powodując gwałtowny wzrost popytu na indeks dolara. Dodatkowo, dobre dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA jeszcze bardziej podsyciły spekulacje rynkowe na temat potencjalnej podwyżki stóp procentowych przed końcem roku.

Zobacz też: Dla Polaków to standard, dla Niemców wciąż marzenie. O czym mowa?

Metale szlachetne: srebro idzie w dół

Cena srebra znajduje się ostatnio w spirali spadkowej. W piątek, 4 sierpnia metal szlachetny spadł o 5,2 proc. z tygodniowego maksimum. Aktywa bezpiecznej przystani zmieniają obecnie właściciela na poziomie 23,63 dolarów po odbiciu spowodowanym opublikowaniem danych o rynku pracy w USA. Trend spadkowy ceny można przypisać stale rosnącej sile dolara amerykańskiego.

DXY, który mierzy siłę dolara w stosunku do globalnych walut, rośnie, ponieważ FOMC podniósł stopy procentowe o 25 pb w lipcu. Jednak w piątek indeks spadł z powodu niższego niż oczekiwano wzrostu zatrudnienia i obecnie wynosi 101,90 dolarów.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.