Chiny już piąty miesiąc z rzędu kupują duże ilości złota

Chiny już piąty miesiąc z rzędu kupują duże ilości złota – marcu 18 ton

Apetyt Chin na złoto pozostaje nienasycony. Najnowszy komuniukat Ludowego Banku Chin ujawnia, że w zeszłym miesiącu Chiny kupiły 18 ton złota.

Szał zakupów złota w Chinach

Szał zakupów złota w Chinach trwa już piąty miesiąc z rzędu. Krishan Gopaul, starszy analityk rynku europejskiego, bliskowschodniego i azjatyckiego, powiedział, że od listopada państwo środka kupiło 120 ton złota.

„Całkowite rezerwy złota Chin wynoszą obecnie 2068 ton”, powiedział w swoim komentarzu na Twitterze.

Dominująca pozycja Chin na rynku metali szlachetnych całkowicie zmienia krajobraz inwestycyjny na świecie. Państwo to tworzy solidną wartość dla inwestorów.

Przeczytaj także: Kontrakty futures na złoto zamykają się powyżej 2000 USD po raz pierwszy od marca 2022

Nowe rekordy na złocie to kwestia czasu

Bob Minter – dyrektor ETF Investment Strategy w abrdn, uważa, że w obecnych warunkach, że jest tylko kwestią czasu, zanim ceny złota osiągną nowe rekordy. Dodał, że przy tak dużej niepewności panującej na rynkach finansowych posiadanie przeważonej pozycji w złocie jest dobrą polisą ubezpieczeniową.

Najnowsze dane o chińskich zasobach złota zostały ogłoszone, po ponad 7 % wzroście cen w zeszłym miesiącu. Najwidoczniej do rekordowych cen mocno przyczynia się popyt instytucjonalny banków centralnych. A Chiński Bank Ludowy jest czołowym kupcem szlachetnego metalu.

Analitycy oczekują, że Chiny będą nadal zwiększać swoje oficjalne rezerwy złota. I budować tym międzynarodową wiarygodność juana. Chiny nadal robią ważne postępy, konkurując z dolarem amerykańskim jako światową walutą rezerwową.

Dedolaryzacja wspiera ceny złota

W niedawnym wywiadzie dla Kitco News, Paul Wong, strateg rynkowy Sprott, powiedział, że trend dedolaryzacji nie zniknie w najbliższym czasie i zapewnia on długoterminowe wsparcie dla złota. Zauważył, że kraje muszą postrzegać sprawy strategiczne a dywersyfikując swoje rezerwy nie mogą po prostu wyrzucić wszystkich posiadanych dolarów amerykańskich.

„Kiedy wchodzisz do różnych bloków ekonomicznych i napięcia przekraczają spektrum polityczne to chcesz pozbyć się aktywów w dolarach amerykańskich. Wtedy jedynym wyborem jest zakup złota”.

Globalne rezerwy złota wzrosły w lutym o 52 tony, rosnąc jedenasty miesiąc z rzędu, poinformowała WGC w zeszłym tygodniu.

Od początku roku zakupy netto banków centralnych wynoszą 125 ton.

„To najsilniejszy początek roku od co najmniej od 2010 roku. Wtedy to banki centralne stały się nabywcami netto w ujęciu rocznym” – powiedział Gopaul w raporcie.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze