ChatGPT i Google Bard szacują cenę złota w 2024 roku

Nowy rok to nowe możliwości i perspektywy na rynkach. Cierpliwi w spokoju realizują swoje strategie inwestycyjne i bacznie obserwują wszelkie zmiany rynkowe. Jednak jest też druga grupa, która jest żądna szybkiej i klarownej wskazówki. Dotychczas głównym źródłem rozmaitych prognoz byli twitterowi guru. Od kilku miesięcy obserwujemy nowy trend. Swego rodzaju wyrocznią stała się sztuczna inteligencja. Dla jednych generowane przez nią wyniki to tylko zabawa lub ciekawostka. Dla innych cenna wskazówka. Oto prognozy ChatGPT i Google Bard dotyczące cen złota w 2024 roku.

ChatGPT prognozuje cenę złota w 2024 roku

Złoto zyskało status bezpiecznej przystani, w której warto ulokować swój kapitał, by uchronić go przed większymi stratami. Inwestorzy cenią złoto za to, że sprawdza się jako ochrona przed inflacją, wahaniami walut. Nie dziwi więc, że rynek jest ciekawy, w jakiej kondycji będzie w danym momencie. „Finbold” postanowił zapytać dwa najpopularniejsze chatboty o to, w jakim kierunku może pójść cena tego kruszcu w 2024 roku.

ChatGPT wskazał trzy możliwe scenariusze. Najbardziej prawdopodobny scenariusz, jak to określiła AI, to wycena złota na poziomie od 2100 do 2200 dolarów za uncję, co oznacza wzrost o 2,2%–7%. Bardziej optymistyczna i bycza prognoza zakłada, że złoto może osiągnąć 2250–2350 dolarów za uncję do końca 2024 r. (wzrost o 9,5%–14,4%). Scenariusz pesymistyczny zakłada cenę złota w granicach 1900–2000 dolarów za uncję, co oznacza spadek o 2,7–7,5%.

Zobacz też: Robert Kiyosaki radzi, na co warto postawić w pierwszym kwartale 2024 r.

Cena złota w 2024 r. według Google Bard

Google Bard również zaproponował trzy możliwe scenariusze. Neutralny zakłada, że do końca 2024 r. cena złota za uncję wyniesie 2075 dolarów. Najbardziej optymistyczny wariant wycenia złoto na 2120 dolarów za uncję (+4%). Z kolei pesymistyczny ocenia, ze cena złota osiągnie 2005 dolarów za uncję (-3%).

W odpowiedzi wygenerowanej przez Google Bard można przeczytać: Presja inflacyjna może sprawić, że banki centralne zachowają drapieżny charakter […], pogłębiająca się recesja może spowodować złagodzenie polityki, zwiększając atrakcyjność złota. Spodziewaj się wąskiego przedziału handlu wokół 2075 dolarów za uncję, z potencjalnym wzrostem do 2120 dolarów za uncję, jeśli Fed dokona zmiany, lub spadkiem do 2005 dolarów za uncję, jeśli inflacja pozostanie silna.

O tym warto pamiętać

Zarówno ChatGPT, jak i Google Bard, to szalenie rozwinięte i interesujące narzędzia. Warto jednak pamiętać, że sztuczna inteligencja ma swoje ograniczenia i nie jest wskazane, by zawierzać jej całkowicie. Sztuczna inteligencja, co pokazują rozmaite przykłady, może popełniać błędy. Powyższe prognozy cen złota na rok 2024 uwzględniają dane historyczne, ale nigdy nie ma gwarancji, że dany schemat powtórzy się w przyszłości. Dlatego inwestorzy raczej nie powinni traktować tego rodzaju prognoz jako prawdy absolutnej i zawsze uwzględniać dodatkowe informacje w celu podejmowania lepszych rozsądnych decyzji.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx