Banki centralne masowo kupują złoto. NBP jest tu liderem!

W pierwszej połowie 2024 r. banki centralne kupiły łącznie 483 tony metalu szlachetnego, jakim jest złoto. To historyczny rekord.

Liczba ta jest o 5 proc. wyższa niż poprzedni rekord wynoszący 460 ton, który został ustanowiony w pierwszej połowie 2023 roku.

Dlaczego banki centralne kupują złoto?

W drugim kwartale 2024 r. banki centralne kupiły 183 tony złota, co oznacza wzrost o 6 proc. rok do roku. Największymi nabywcami metalu szlachetnego w tym okresie były Narodowy Bank Polski, Bank Rezerw Indii i Bank Centralny Turcji. W tym czasie Jordania, Katar, Rosja, Uzbekistan, Kirgistan, Irak i Czechy również kupiły znaczne ilości złota.

Zakup złota przez banki (źródło: Światowa Rada Złota)

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, ujawnił niedawno, że polski bank centralny będzie nadal kupował złoto i dąży do tego, aby metal szlachetny stanowił 20 proc. rezerw banku. Obecnie złoto stanowi około 14,7 proc. rezerw NBP.

Na koniec II kwartału br. polskie rezerwy złota wzrosły do 377,4 ton, a tempo zakupów kruszcu, przechowywanego głównie w Banku Anglii, od kwietnia br. prześcignęło nawet największe gospodarki świata.

Warto podkreślić, że w drugim kwartale bieżącego roku cena złota przekroczyła rekordowy poziom 2500 USD za uncję. Doprowadziło to do większej liczby rynkowych spekulacji na temat tego, czy złoto może być obecnie dobrą inwestycją.

Renesans żółtego kruszcu

Jednym z głównych powodów, dla których banki centralne gromadzą w ostatnim czasie większe ilości złota, jest możliwość wystarczającej dywersyfikacji swoich rezerw w celu ochrony przed niepewnością makroekonomiczną i wstrząsami geopolitycznymi. Wynika to z faktu, że w warunkach zmienności gospodarczej i geopolitycznej, gdy ceny walut i innych aktywów mogą się wahać, złoto jest postrzegane jako bezpieczna przystań i zabezpieczenie przed inflacją. W związku z tym stosunkowo stabilne wyniki złota w czasach kryzysu, a także jego właściwości zabezpieczające przed inflacją są czynnikami napędzającymi banki centralne wybierające ten metal. Jest to również skuteczny sposób na dywersyfikację portfeli banków centralnych i jest uważany za wysoce płynny, bez ryzyka niewypłacalności.

Złoto Jest również mniej podatne na ryzyko polityczne i może być wykorzystywane jako cenne zabezpieczenie i narzędzie polityczne. W niektórych przypadkach złoto może również pomóc krajom, na które nałożono międzynarodowe sankcje, takim jak Rosja, w ich uniknięciu. To z kolei zachęca te kraje do kupowania większej ilości złota i wykorzystywania go do utrzymania płynności, w przypadku gdy inne środki finansowania są zablokowane lub trudno dostępne. W innych przypadkach banki centralne kupują również więcej złota, aby pomóc swoim krajom zmniejszyć zależność od globalnie dominujących walut, takich jak dolar amerykański.

Chociaż w mniejszym stopniu, produkcja złota może mieć również wpływ na ceny. Ceny złota mogą wzrosnąć, jeśli firmy wydobywające złoto będą musiały wydać więcej na koszty produkcji, takie jak kopanie głębszych kopalni, lub stawić czoła innym problemom, takim jak strajki pracowników, protesty środowiskowe i zjawiska pogodowe, by wymienić tylko kilka.

Obecnie większość światowego wydobycia złota pochodzi z Chin, Australii, Rosji, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.