Analitycy UBS: „Pozycjonowanie złota nie wygląda na rozciągnięte pomimo jego rekordowych poziomów”
W sierpniu 2024 r. ceny złota osiągnęły rekordowe poziomy, przekraczając 2500 USD. Mimo to eksperci firmy UBS uważają, że rynek złota nie jest przewartościowany.
Aby stwierdzić, że istnieje potencjał do dalszego wzrostu cen, analitycy biorą pod uwagę czynniki makroekonomiczne, pozycjonowanie inwestorów i dynamikę rynku.
Żółty kruszec znów atrakcyjny
Ostatni wzrost cen złota był w dużej mierze napędzany przez korzystne otoczenie makroekonomiczne. Analitycy wskazują na kilka czynników, które zbiegły się, aby wesprzeć wzrost cen metali szlachetnych. „Gołębie oczekiwania Fed – ekonomiści UBS prognozują obecnie trzy obniżki stóp procentowych o 25 pb w tym roku – spadek realnych stóp procentowych i słabszy dolar amerykański mają pozytywny wpływ na cenę złota” – twierdzą.
Oczekuje się, że takie poluzowanie polityki pieniężnej wzmocni złoto poprzez obniżenie realnych stóp procentowych i osłabienie dolara amerykańskiego, które tradycyjnie wspierają wyższe ceny złota.
Oprócz polityki pieniężnej, ryzyko geopolityczne i zbliżające się wybory w USA zwiększyły niepewność wśród inwestorów, dodatkowo zwiększając atrakcyjność złota jako bezpiecznej przystani. Co więcej, niedawna słabość dolara amerykańskiego, który często porusza się odwrotnie do złota, zapewniła dodatkowy impuls do wzrostu cen tego metalu.
Chociaż dokładny katalizator ostatniego wzrostu cen złota nie jest od razu jasny, UBS podkreśla, że szersze tło makroekonomiczne bardzo sprzyjało temu ruchowi w górę.
Pomimo wzrostu cen złota, UBS zapewnia, że pozycjonowanie rynkowe nie wydaje się nadmierne. Perspektywa ta jest wspierana przez kilka wskaźników, które malują obraz rynku, który jest daleki od przepełnienia. a przykład, podczas gdy długie pozycje netto na Comex znacznie wzrosły, pozostają one poniżej historycznych maksimów. Sugeruje to, że nadal istnieje znaczna przestrzeń do dodatkowej alokacji w złoto bez ryzyka stworzenia nadmiernie lewarowanego rynku.
Dodatkowym wsparciem dla tego poglądu są utrzymujące się napływy do funduszy ETF inwestujących w złoto. Analitycy podkreślają, że napływy te odzwierciedlają utrzymujące się duże zainteresowanie złotem jako inwestycją. Oczekują oni, że trendy te utrzymają się, zwłaszcza gdy Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe, zmniejszając tym samym koszty utrzymywania pozycji w złocie.
Czynniki te wskazują, że inwestorzy nie są nadmiernie lewarowani w złocie, pozostawiając rynek dobrze przygotowany do wchłonięcia dalszych inwestycji bez ryzyka znacznego cofnięcia.
Analiza ceny złota
Analitycy UBS zaobserwowali również przywrócenie historycznych relacji makroekonomicznych, które tradycyjnie wpływały na ceny złota. Jedną z ich kluczowych obserwacji jest stabilizacja ujemnej korelacji złota z realnymi stopami procentowymi w USA. Ta ujemna beta jest pozytywnym sygnałem dla dalszej siły złota, ponieważ sugeruje, że metal ten będzie nadal czerpał korzyści z niższych stóp procentowych. Dodatkowo, podwójna rola złota jako zarówno bezpiecznej przystani, jak i aktywa skorelowanego z rynkami ryzyka staje się coraz bardziej widoczna. Podczas gdy złoto poruszało się w parze z aktywami ryzykownymi ze względu na zmieniające się oczekiwania Fed, jego atrakcyjność jako bezpiecznej przystani ograniczyła jego spadki w okresach napięć rynkowych.