8 maja Zimbabwe zaczyna sprzedaż waluty cyfrowej zabezpieczonej złotem. Czy to pomoże w walce z inflacją ?

Zimbabwe emituje walutę cyfrową zabezpieczoną złotem. Czy to pomoże w walce z inflacją ?

Republika Zimbabwe jest średniej wielkości afrykańskim krajem, który zamieszkuje niespełna 15 mln mieszkańców. Zmaga się on z trudną sytuacją gospodarczą i szalejącą inflacją.

Walka z inflacją wymaga wymusza stosowanie nowych i jeszcze nie wypróbowanych metod działania.

Bank centralny Zimbabwe ogłosił właśnie, że 8 maja rusza sprzedaż waluty cyfrowej zabezpieczonej rezerwami złota tego kraju. To będzie wielki eksperyment, któremu świat będzie się bacznie przyglądał.

Waluta cyfrowa zabezpieczona złotem

Bank Rezerw Zimbabwe (RBZ), który jest bankiem centralnym tego afrykańskiego kraju mając na uwadze walkę z szalejącą w tym kraju inflacją ogłosił, że emituje walutę cyfrową, która będzie zabezpieczona złotem. Krajowa waluta straciła w tym roku ponad 37 % w stosunku do dolara amerykańskiego.

RBZ ogłosił 4 maja, że nowa waluta cyfrowa zabezpieczona złotem trafi do sprzedaży od poniedziałku 8 maja. Osoba fizyczna będzie mogła dokonać zakupu za minimum 10 USD. Instytucje finansowe, korporacje i inne podmioty będą musiały wydać minimum 5000 USD. Pierwsza emisja zakończy się w środę, 10 maja, a okres nabywania uprawnień będzie wynosił 180 dni.

Nowa waluta cyfrowa będzie w pełni wymienialna

Celem nowej waluty cyfrowej jest „zapewnienie inwestorom platformy do oszczędzania, inwestowania i zawierania transakcji w złocie”. RBZ powiedział, że waluta cyfrowa będzie zbywalna i akceptowalna jako zabezpieczenie. Posiadacze nowej waluty będą mogli dokonywać rozliczeń w walucie lokalnej lub obcej.

Zgodnie z prospektem emisyjnym RBZ celem emisji waluty cyfrowej jest „zwiększenie ilości instrumentów zabezpieczających wartość dostępnych w gospodarce. A także zwiększenie podzielności instrumentów inwestycyjnych oraz poszerzenia ich dostępu i wykorzystania przez społeczeństwo”.

Waluta będzie dostępna do sprzedaży za pośrednictwem krajowych banków, które utworzą „specjalne konta do przechowywania waluty cyfrowej zabezpieczonej złotem”.

Obywatele będą mogli używać waluty przechowywanej w portfelach e-gold lub kartach e-gold do przeprowadzania transakcji i rozliczeń „Person-to-Person (P2P) i Person-to-Business (P2B)”. Złoto zabezpieczające walutę będzie przeznaczone do użytku „zarówno jako środek płatniczy, jak i środek przechowywania wartości”.

Przeczytaj także: Nowy rekord ceny złota – 2085, 4 USD. za uncję Czy Srebro będzie następne ?

Kurs złota punktem odniesienia dla nowej waluty

RBZ powiedział, że kurs sprzedaży waluty zostanie oparty na międzynarodowej cenie złota „zgodnie z poprawką PM London Bullion Market Association (LBMA). Obywatele kupujący walutę za dolary Zimbabwe lub za fizyczne złote monety zapłacą 20% marży powyżej średniego kursu międzybankowego.

Zimbabwe zaczęło emitować fizyczne złote monety w lipcu 2022 roku. Powodem była walka z inflacją i zapewnienie alternatywy dla dolara amerykańskiego, który jest również prawnym środkiem płatniczym w tym kraju.

Nową walutę zabezpieczoną złotem będzie można wymienić w taki sam sposób, jak istniejące fizyczne złote monety. Posiadacze fizycznych złotych monet „będą mogli je wymieniać lub konwertować, za pośrednictwem systemu bankowego na cyfrową walutę zabezpieczoną złotem ”.

Według raportu Bloomberga, Zimbabwe wesprze emisję waluty cyfrowej zabezpieczonej złotem. Pomocą posłużą istniejące rezerwy złota o wartości 100 milionów dolarów.

„Każda zebrana kwota, która wyniesie około 100 milionów dolarów lub mniej będzie sukcesem w wielkim stylu”, powiedział Persistence Gwanyanya, członek komitetu polityki pieniężnej banku centralnego.

„Oczekujemy, że bank centralny ustabilizuje dolara Zimbabwe i zwiększy popyt”.

RBZ gromadzi swoje rezerwy złota, odkąd rząd wprowadził w zeszłym roku nową politykę, która zmusza górników do płacenia części tantiem w gotówce i metalach szlachetnych.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze