Znany biznesmen krytykuje SEC za atak na kryptowaluty. Zarzuca regulatorom brak konsekwencji

Nie milkną echa zeszłotygodniowych działań SEC w USA, których konsekwencją było wystosowanie całej listy zarzutów oraz pozwów dla Binance i Coinbase. Opinie w tej kwestii są mocno podzielone. Jedni przyklaskują i oczekują szybkich działań porządkujących. Inni krytykują i biją na alarm, że to odbieranie wolności. Wśród sceptyków tych działań SEC jest Mark Cuban amerykański biznesmen.

Biznesmen wytyka błędy SEC

Działania SEC wobec Binance i Coinbase wywołały lawinę komentarzy i podzieliły komentatorów. Z jednej strony są osoby pochwalające ten ruch. Z drugiej przeciwnicy, którzy sądzą, że to zamach na wolność. Głos w sprawie postanowił zabrać również Mark Cuban, amerykański biznesmen i właściciel drużyny NBA Dallas Mavericks. Z tonu jego wypowiedzi wynika jednoznacznie, że zalicza się do krytyków działań regulatora. Cuban zarzucił SEC, że skupia się przede wszystkim na atakowaniu branży kryptograficznej, a jakiekolwiek propozycje przepisów są niejasne. Biznesmen wytyka regulatorom pewne nieścisłości: SEC nazywa branżę pożyczek giełdowych „nieprzejrzystą” i wymagającą transparentności. Zauważ, że nie nazywają oni „pożyczek giełdowych” zabezpieczeniem, tak jak próbują to zrobić w przypadku pożyczania aktywów kryptograficznych. Dodatkowo Cuban wskazuje, że SEC powinien jasno wskazać, w jakich aspektach kryptowaluty można traktować jak papiery wartościowe i czy zawsze mogą być tak interpretowane. Według niego to niezbędne działania, by uregulować branżę i zapewnić ochronę interesów.

Zobacz też: Tesla podjęła współpracę z rywalami. Ryzykowny ruch się opłacił?

Binance i Coinbase pod ścianą

Całe zamieszanie to wynik zeszłotygodniowych działań SEC, które wstrząsnęły amerykańskim rynkiem kryptowalut. W ciągu dwóch dni dwie duże giełdy krytpowalut otrzymały całą listę poważnych zarzutów oraz zostały pozwane. Oskarżenia dotyczył między innymi mieszania środków klientów ze swoimi pieniędzmi i wysyłania ich do spółek kontrolowanych przez właścicieli. Ponadto SEC zarzucił giełdom, że prowadziły sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci kryptowalut. Dodatkowo wytknięto brak rejestracji oskarżonych platform jako giełd papierów wartościowych, brokerów i agencji rozliczeniowych. Już kilka godzin po informacji o pozwach, właściciele obu podmiotów odnotowali ogromne straty. Finał całej sprawy jeszcze nie jest znany, ale powinniśmy się przygotować na długą batalię sądową.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze