Zmiana taktyki prawników Sama Bankmana-Frieda: „Nasz klient nie może się właściwie przygotować do procesu”

Adwokaci założyciela FTX uznali jego czas przygotowania do sprawy karnej za „całkowicie nieadekwatny do rzeczywistości”.

Prawnicy Sama Bankmana-Frieda odrzucili plan rządu USA dotyczący umożliwienia uwięzionemu założycielowi upadłej giełdy kryptowalut FTX przygotowania się do październikowego procesu o oszustwo i określili go jako „całkowicie nieadekwatny”.

„Klient nie może zapoznać się z dowodami”

W liście skierowanym do sędziego okręgowego Manhattanu Lewisa Kaplana prawnicy stwierdzili, że przyznanie Bankman-Friedowi zaledwie dwóch dni w tygodniu, bez przeznaczonego wyłącznie dla niego komputera, w celu przejrzenia „niezwykłej ilości dowodów” naruszyło jego konstytucyjne prawo do skutecznego obrońcy i pomocy w obronie.

Adwokaci podkreślili, że propozycja rządu niejak się ma do oczekiwań samego Kaplana, że Bankman-Fried będzie miał co najmniej dziewięć godzin dziennie na zapoznanie się z dowodami w sprawie. Zwrócili też uwagę, że ich klient nie ma możliwości udostępniania im materiałów za pośrednictwem Dokumentów Google lub poczty elektronicznej. „Jest to całkowicie nieadekwatne i pan Bankman-Fried nie będzie w stanie w znaczący sposób uczestniczyć w swojej obronie, zgodnie z jego prawem wynikającym z szóstej poprawki” – stwierdzili prawnicy. Złożyli oni wniosek, by w ramach przygotowań do procesu oskarżony mógł się z nimi spotykać pięć dni w tygodniu.

Obecnie Sam Bankman-Fried przebywa w areszcie w Metropolitan Detention Center na Brooklynie w Nowym Jorku. W ośrodku przebywa obecnie około 1549 więźniów. Wiele osób określa panujące w nim warunki jako „nieludzkie”.

Zobacz też: Canon pozwany na 5 milionów dolarów. Ten problem z drukowaniem ma większość użytkowników ich sprzętu

Proces, jakiego dotąd nie było

Przypomnijmy, że prokuratura oskarżyła Sama Bankmana-Frieda o kradzież miliardów dolarów od klientów FTX w celu wsparcia oddzielnego funduszu hedgingowego, prowadzenia ryzykownych transakcji, zakupu nieruchomości i przekazywania darowizn na cele polityczne. 31-letni biznesmen nie przyznał się do winy. Sędzia Kaplan uchylił jego kaucję, znajdując powód, by sądzić, że meżczyzna złamał prawo, próbując wpłynąć na świadków, którzy mają zeznawać przeciwko niemu.

Proces Bankmana-Frieda ma się rozpocząć 2 października br. w sądzie federalnym na Manhattanie.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze