Zmasowany atak USA na platformy kryptowalut. Joe Biden jest zdeterminowany

Rząd Stanów Zjednoczonych nałożył surowe ograniczenia na niektóre rosyjskie platformy kryptowalut ze względu na ich zaangażowanie w pranie pieniędzy i unikanie amerykańskich sankcji.

Departament Stanu USA poinformował o nagrodach w wysokości 10 milionów dolarów każda za wszelkie informacje prowadzące do aresztowania Timura Szakhmametowa i Siergieja Iwanowa.

Platformy kryptowal

Władze USA zajęły również strony internetowe powiązane z trzema nielegalnymi giełdami kryptowalut w ramach czegoś, co zostało określone mianem „skoordynowanej międzynarodowej akcji” z udziałem władz Holandii, Łotwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Europolu i wielu agencji amerykańskich. Strony internetowe odnoszą się do powiązanych z Rosją platform płatności i wymiany Cryptex.net, UAPS, PinPays i PM2BTC.

Wśród zidentyfikowanych firm znajduje się m.in. B-Crypto, która współpracowała z bankiem objętym sankcjami w celu ułatwienia płatności kryptowalutowych. Innym przykładem związanej ze sprawą platformy kryptowalut jest Bitpapa, giełda peer-to-peer zamieszana w nielegalną działalność.

– Aby przeciwdziałać unikaniu przez Rosję sankcji i praniu pieniędzy, Departament Sprawiedliwości, Departament Skarbu i tajne służby USA podjęły dziś działania w celu zakłócenia globalnej sieci kryptowalut, w koordynacji z międzynarodowymi partnerami – ponformował w dniu wczorajszym prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Dodajmy, że głównym celem sankcji jest ograniczenie dostępu Rosji do międzynarodowych systemów finansowych i uniemożliwienie rosyjskiemu rządowi wykorzystywania kryptowalut do ułatwiania płatności.

Bradley T. Smith, pełniący obowiązki podsekretarza skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego, stwierdził, że Stany Zjednoczone i ich globalni partnerzy są zaangażowani w powstrzymywanie cyberprzestępców i że Departament Skarbu będzie ściśle współpracował z sojusznikami, aby wykorzystać wszystkie dostępne zasoby do zakłócania sieci wykorzystujących aktywa online do nielegalnych działań.

– Dwaj obywatele Rosji, którym postawiono dziś zarzuty, zgarnęli miliony dolarów z prania brudnych pieniędzy i zasilili sieć cyberprzestępców na całym świecie, a Iwanow rzekomo handlarzom narkotyków w darknecie i operatorom ransomware – poinformowała zastępca prokuratora generalnego USA Lisa Monaco.

Przestępstwa na szeroką skalę

W ciągu ostatnich 11 lat Iwanow przeprowadził transakcje o wartości ponad 1,15 miliarda dolarów. Został oskarżony o jeden zarzut spisku w celu popełnienia oszustwa bankowego za zapewnienie wsparcia w zakresie przetwarzania płatności dla strony internetowej Rescator i jeden zarzut spisku w celu popełnienia prania pieniędzy dla strony internetowej Joker’s Stash. Bezprawne wykorzystanie skradzionych danych kart kredytowych i debetowych do nieuczciwych celów jest określane mianem „cardingu”. Z kolei Szakhmametow, znany w Internecie jako „JokerStash” i „Vega”, został oskarżony o te same przestępstwa co Iwanow, ale grozi mu również jedno oskarżenie o spisek w celu popełnienia oszustwa związanego z urządzeniami dostępowymi za jego rolę w prowadzeniu strony internetowej Joker’s Stash, która oferowała na sprzedaż dane z 40 milionów kart płatniczych rocznie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom