Zmasowany atak na kryptowaluty. SEC bierze się za giełdę Coinbase

Amerykańska Komisja ds. Papierów Wartościowych wysłala do giełdy Coinbase tzw. powiadomienie Wells. Świadczy ono o znaczących nieprawidłowościach, wykrytych przez regulatorów i zapowiada . Akcje giełdy tracą kilkanaście procent przed otwarciem rynku. W tym samym czasie wyszły informacje o pozwie przeciwko amerykańskim celebrytom i Justinowi Sunowi, twórcy Tron. Wygląda to na zmasowany atak regulatorów na brażę crypto. Nie spełniły się nadzieje 'crypto maksymalistów’, spodziewających się że USA odpuszczą rynkowi kryptowalut. Do decyzji SEC ustosunkował się szef Coinbase, Brian Armstrong.

Coinbase idzie na wojnę

Szef giełdy Coinbase, Brian Armstrong odniósł się do informacji z SEC. Poniżej swobodne tłumaczenie postów na jego Twitterze.

Dwa lata temu SEC szczegółowo analizował naszą działalność i zatwierdził debiut na giełdzie. Prospekt emisyjny zawierał m.in. 57 różnych odniesień do stakingu. Coinbase prowadzi rygorystyczny proces przeglądu aktywów i odrzucił ponad 90%, które ubiegały się o debiut na platformie. Chociaż rozumiemy, że to wszystko jest częścią procesu reformy całego systemu finansowego, mamy rację co do prawa i faktów oraz cieszymy się z możliwości Coinbase, by uzyskać rację przed sądem. Jesteśmy dumni, że w takich chwilach stajemy w obronie naszych klientów i branży. Proces prawny zapewni otwarte i publiczne forum na którym przed bezstronnym orhanem będziemy mogli jasno stwierdzić, że SEC po prostu nie był sprawiedliwy, rozsądny, a nawet nie wykazał powagi, jeśli chodzi o jego zaangażowanie w regulacje kryptowalut. Coinbase będzie nadal robić to, co robimy najlepiej: budować produkty i usługi w celu modernizacji systemu finansowego i wspierania wolności gospodarczej na świecie.

Co się stało?

Powiadomienie Wells w sprawie Coinbase dotyczy nieokreślonej części aktywów cyfrowych oraz usług jak Coinbase Earn, Coinbase Prime i Coinbase Wallet. To sposó w jaki Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd mówi firmie, że regulator wykrył naruszenia ws. tzw. prawa papierów wartościowych. Podsumowując – nie jest to jeszcze formalne oskarżenie lub pozew, ale może do takiego doprowadzić. Coinbase zapewniło, że produkty i usługi giełdy nadal będą działały tak, jak zwykle, a powiadomienie Wells niczego nie zmieniło. Według oświadczenia, firma miała poprosić SEC by wskazał, które aktywa na platformach mogą być papierami wartościowymi – ten jednak odmówił. Giełda twierdzi, że regulatorzy od miesięcy nie chcieli odpowiadać na pytania. W oświadczeniu czytamy także, że Coinbase jest zaskoczone ponieważ w 2021 zostało finalnie dopuszczone do publicznego obrotu na giełdzie. Działania egzekucyjne powinny być ostatecznością ale ogólne reguły i prawo nadal nie są precyzyjne.

Gary Gensler blefowal?

Pierwsze dochodzenie SEC zainicjował już altem 2022 roku, a obecna sytuacja jest tylko rozwojem tych wydarzeń. Według oświadczenia giełdy SEC miał pytać firmę, czy jest zainteresowana rejestracją części działalności. Coinbase miało odpowiedzieć, że zdecydowanie tak. SEC poprosił o przedstawienie naszych poglądów na to, jak mogłaby wyglądać ścieżka rejestracji. Ponieważ to sytuacja bez precedensu. Coinbase wydało miliony dolarów na prawnikó by aktualizować propozycje, prosząc bezksutecznie o opinie SEC. Giełda powtórzyła regualtorowi, że nie notuje papierów wartościowych i wielokrotnie zapraszała do wszelkich pytań dotyczących jakiegokolwiek aktywa notowanego w platformie. Nie zgłosili żadnego. W ostatnim marketingowym video, Gensler twierdził że firmy powinny zapukać do jego drzwi. I zarejestrować się w SEC. Okazuje się to jednak prawdopodobnie niemożliwe. I bardzo kosztowne. Według Coinbase USA potrzebuje regulacji, a nie egzekwowania przepisów

Pełne oświadczenie giełdy pod linkiem: https://www.coinbase.com/blog/we-asked-the-sec-for-reasonable-crypto-rules-for-americans-we-got-legal

Podsumowanie

Coinbase chce by stworzono zasady, których giełda mogłaby przestrzegać. Sugeruje także by zapewnić odpowiednią ścieżkę rejestracji w SEC. Czytając oświadczenie, giełda wskazuje że USA nie powinno sobie pozwolić, by organy regulacyjne groziły uczciwym podmiotom w branży kryptowalut. Niesprawiedliwe podejście może skutować wyparciem innowacji i miejsc pracy za granicę kraju. Coinbase podkreśla, ze jest tą samą firmą, która 14 kwietnia 2021 roku otrzymałą zgodę na giełdowy debiut od SEC. Firma jest pewna legalności świadczonych usług i aktywów. Z zadowoleniem przyjmie proces prawny aby pokazać światu, że SEC nie działa właściwie. Jego regulacja cyfrowych produktów to fikcja.

Kończąc wpis dodajmy coś dla 'ochłodzenia nastrojów’. Oto daty w których Armstrong sprzedawał akcje Coinbase. Czy powiadomienie Wells na pewno wpłynęło… Dzisiaj? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach!

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze