Złodziej krypto się nawrócił? Właśnie odesłał 10 skradzionych milionów

Sprawca kradzieży krypto o wartości 61 milionów dolarów z platformy Curve Finance zaskoczył wszystkich. Z nieznanych powodów zaczął oddawać część zrabowanych środków. Zdarzenie to rozpoczęło się w piątek, kiedy haker skontaktował się z Alchemix, jedną z poszkodowanych stron, prosząc o potwierdzenie adresu, na który mógłby zwrócić skradzione aktywa.

Złodzieja krypto ruszyło sumienie?

Przelał na portfel Alchemix około 10 milionów dolarów w postaci ether (ETH) i alETH, realizując kilka transakcji, co potwierdza Etherscan.

3 sierpnia Curve Finance wraz z dwoma innymi platformami DeFi, Metronome i Alchemix, ogłosiły nagrodę dla sprawcy ataku. Zaproponowały 10% „premii” od skradzionych funduszy, jeśli napastnik zwróci pozostałe 90%.

Dodatkowo zagwarantowali, że jeśli atakujący dobrowolnie odda skradzione środki, nie podejmą żadnych dalszych działań ani nie zaangażują organów ścigania. Jeżeli jednak do 6 sierpnia zdecyduje się nie ujawniać, obiecali 10% nagrody dla osoby, która dostarczy dowodów prowadzących do skazania sprawców.

Zobacz także: Barman namówił całą wioskę do inwestycji w kryptowaluty. Skończyło się ludzkim dramatem

Atak na Curve odcisnął piętno na rynku DeFi

Pod koniec lipca Curve Finance padło ofiarą ataku, w wyniku którego platforma straciła od 60 do 70 milionów dolarów. Napastnik wykorzystał podatność w inteligentnych kontraktach Vyper, co pozwoliło mu przeprowadzić natarcie na inne platformy.

W wyniku tego i innych ataków, eko-system DeFi doświadczył znacznego spadku wartości zablokowanych aktywów (TVL). Tylko 2 sierpnia inwestorzy i dostawcy płynności wycofali ponad 3 miliardy dolarów.

Założyciel Curve Finance, Michael Egorov, ryzykował likwidację swoich kredytów zabezpieczonych 168 milionami dolarów w CRV. Ostatecznie sprzedał około 42 miliony dolarów swoich udziałów w CRV w transakcjach poza giełdą. Wśród nabywców znalazł się m.in. Justin Sun, przedsiębiorca krypto i założyciel blockchaina Tron.

Według danych DeFiLlama Curve Finance jest jedną z największych zdecentralizowanych giełd (DEX) na rynku krypto. Dysponuje całkowitą zablokowaną wartością (TVL) w wysokości 2,349 miliarda dolarów. Przychody generowane przez Curve Finance pokazują, że zdecentralizowane giełdy mogą stać się rentownymi biznesami, oferując realną alternatywę dla scentralizowanych giełd.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze