Ze wsparciem kryptowalut powstanie nowy świat? BlackRock i JP Morgan na pokładzie

Największy na świecie fundusz inwestycyjny BlackRock, który w styczniu 2022 roku posiadał blisko 10 bilionów USD w zarządzaniu w specjalnym technologicznym raporcie stwierdza, że wprowadzenie pełnego, dogłębnie realnego wirtualnego świata 'Metaverse’ jest wyłącznie kwestią czasu. Czy wsparcie największych instytucji może być odczytywane jako kluczowe dla przyszłości kryptowalut?

Jak daleko sięgają wpływy BlackRock?

Wpływy funduszu nie ograniczają się do świata finansów i Stanów Zjednoczonych i są wręcz niewiarygodnie olbrzymie. Choć CEO funduszu Lawrence D. Fink w przeszłości bywał częstym rozmówcą i doradcą Rezerwy Federalnej, Sekretarzy Skarbu USA i czołowych polityków w Waszyngtonie swoją rolę 'doradcy’ pełnił również w trakcie kryzysów gospodarczych w Unii Europejskiej. W 2008 roku to Fink był pierwszym do którego o pomoc zwracali się politycy i tonące Wall Street. BlackRock jest również posiadaczem aktywów w samych Chinach. Fink, obecnie określany jest ’królem Wall Street’ stał się obiektem wielu teorii spiskowych. Ich miłośnicy próbują dociec roli jaką Fink pełni w elitarnym stowarzyszeniem 'Kappa Beta Phi’ skupiającym wpływowe osobistości 'elity finansowej’ USA. Wartość zarządzanych przez fundusz BlackRock aktywów na tle państw pozostaje w tyle wyłącznie za USA i Chinami. Potężny sukces fundusz zawdzięcza przede wszystkim analitycznemu narzędziu Aladdin, opartemu na AI i analize danych.

Co mają z tym wspólnego kryptowaluty?

Choć część teorii na temat impierum Larryego Finka może okazać się błędna lub oczywiście nieprawdziwa pewne jest, że BlackRock wie o czym mówi i jako największy udziałowiec instytucjonalny w amerykańskich, kluczowych spółkach technologicznych jest dobrze poinformowany i wpływa na ich transforamcje.

Dzięki rozwojowi nowych technologii możemy przyznać, że znajdujemy się u progu olbrzymiej zmiany, która choć obecnie jest zagłuszana przez problemy gospodarcze i geopolityczne rozwinie się ze wsparcie największych technologicznych firm świata.

Dlatego poniżej zdecydowaliśmy się zamieścić krótką notatkę przedstawiającą zdanie analityków największego na świecie funduszu zarzącającego aktywami BlackRock oraz największego banku USA, JP Morgan Chase na temat nowej rzeczywiśtoci Metaverse oraz potencjalnie ’nowej roli’ kryptowalut.

Black Rock

’Pytanie nie brzmi czy i jak ale kiedy’ zgodnie w sprawie budowy świata Metaverse stwierdzają analitycy BlackRock w raporcie 'Step into the Metaverse’

Raport stwierdza 3 główne katalizatory wzrostu Metaverse: pandemię COVID 19 któa zmieniła rynek pracy i przeniosła wiele usług do sfery wirtualnej, rozwijane oprogramowanie nowej generacji oraz szersze użycie kryptowalut.

BlackRock wskazuje na wciąż aktualne ’zacofanie’ technologiczne obecnie dostępnych 'wirtualnych światów’ w których interakcja ogranicza się do technologii widzenia obuocznego, 3D;

Analitycy stwierdzają, że obecnie rozwijane platformy, projekty i biznesy operujące w cyfrowych światach i rozważające potencjał Metaverse zdobędą olbrzymią popularność w przyszłości na wiele dekad, wśród przyszłych pokoleń;

Spółka wskazuje na rosnące możliwości inwestycyjne wokół trendu Metaverse, m.in. spółki zajmujące się dostarczaniem technologii i komponentów takich jak okulary AR (Apple);

Dodatkowo BlackRock poinformował o rozważaniu udostępnienia inwesytcji w kryptowaluty dla swoich Klientów początkiem 2022 roku oraz udostępnieniu mocy urządzenia Aladdin na rynku cyfrowych aktywów. Fundusz jednak wciąż wstrzymuje się z większym ruchem.

JP Morgan Chase

Analitycy banku JP Morgan szerzej komentują Metaverse w raporcie ’Opportunities in the Metaverse’, gdzie określają możliwości inwestycyjne jakie daje budowa nowej cyfrowej gospodarki jako wręcz ’nieograniczone’.

JP Morgan potwierdza, że kryptowaluty staną się cyfrowym pieniądzem wirtualnych gospodarek, a każda gra może stworzyć oddzielny system finansowy porównywalny do obecnych organizmów państwowych.

Największy bank inwestycyjny wskazuje na potężne ryzyko stojące firmami, które nie zdobędą się na analizę możliwości jakie daje Metaverse. Firmy takie przekroczą potencjalne olbrzymie skalowanie swoich usług i dodatkowe strumienie pieniężne w efekcie czego będą mogły zostać rozbite przez 'nowoczesną konkurencję’. S

Szerzej punkt widzenia JP Morgan będziemy komentować w kolejnych artykułach koncentrujac się na ryzykach stojacych przed branżą kryptowalut.

Podsumowanie

Informacje płynące z największego funduszu zarządzającego aktywami na świecie oraz największego banku USA wskazują na ich olbrzymi, nieodkryty jeszcze potencjał kryptowalut. Są to wieści, które mogą być interpretowane przez byków jako pozytywne i potencjalnie skłonią kupujących do intensywnej selekcji kryptowalut ponieważ z pewnością nie wszystkie są gotowe by zmienić obraz gospodarki w cyfrowych światach.

Komentarze