Zbliża się Bitcoin Pizza Day. Z kantorem FlyingAtom świętowanie rozpoczniesz już dzisiaj.

Dzięki współpracy kantoru kryptowalut FlyingAtom oraz pizzerii Pizza Na Wypasie nie musicie już dłużej czekać na kryptowalutowe święto! Od dziś do końca maja możecie zamawiać pizzę ze specjalną zniżką!

22 maja będziemy mieli okazję po raz trzynasty świętować Bitcoin Pizza Day.

Jest to wyjątkowy dzień dla kryptowalutowej społeczności, który swoją sławę zawdzięcza Laszlo Hanyecz i jego zamiłowaniu do pizzy oraz Bitcoina. Ten aktywny użytkownik portalu Bitcointalk dokładnie 22 maja 2010 roku dokonał historycznej transakcji. Zakupił on dwie pizze, za które zapłacił kryptowalutą stworzoną przez Satoshiego Nakamoto. Na dwa okrągłe kawałki ciasta z serem i dodatkami Laszlo wydał 10 000 Bitcoinów. Dziś taka liczba kryptowaluty nie mieści się w głowie, lecz trzynaście lat temu było to zaledwie 25 dolarów. Dwie pizze zakupione przez Laszlo ogłoszono najdroższymi pizzami świata, a sam zakup uznaje się za pierwszą transakcję w historii, przy której wykorzystano Bitcoina jako środek płatniczy.

Z tej okazji kantor kryptowalut FlyingAtom, portal Bithub.pl oraz sieć pizzerii Pizza Na Wypasie przygotował dla kryptowalutowych entuzjastów specjalną promocję oraz wyjątkową limitowaną pizzę BITCOIN.

Zamów pizzę ze zniżką

Dzięki współpracy kantoru FlyingAtom oraz pizzerii Pizza Na Wypasie w dniach 17 – 31 maja możecie zamawiać pizzę ze zniżką w wysokości 8 zł. Dodatkowo, w tym roku możecie zamówić promocyjną pizzę ,,BITCOIN” dostępną tylko podczas trwania zniżki. W celu skorzystania z promocji należy dokonać zamówienia przez stronę pizzanawypasie.eu oraz podać kod promocyjny BITCOIN2023. Sieć Pizza Na Wypasie działa na terenie Warszawy i Radomia.

To już trzynasta rocznica Bitcoin Pizza Day. Co dokładnie się wtedy wydarzyło?

Zrealizowanie wspomnianej transakcji przy pomocy Bitcoina nie było tak proste jak przy pomocy tradycyjnego środka płatności, czyli gotówki. Cała procedura rozpoczęła się 18 maja 2010 roku. Kiedy to na najstarszym forum o tematyce kryptowalutowej Bitcointalk.org pewien użytkownik wpadł na wyjątkowo ciekawy pomysł. Dotychczas na wspomnianym forum toczyły się spory programistów na temat rozwoju kodu źródłowego Bitcoina, jego adopcji, trudnościach, które może napotkać oraz innowacji i rewolucji jaką za sobą niesie. Natomiast nasz bohater Laszlo, który na portalu był bardzo aktywny, co więcej sam nawet pracował  nad nad rozwojem kodu źródłowego Bitcoina. Postanowił podzielić się na portalu swoim nietypowym pomysłem – próbą zakupu pizzy przy wykorzystaniu Bitcoina jako środka płatniczego i nadaniu kryptowalucie realnej wartości. 

A może tak te Bitcoiny, które kopię poprzez swój komputer i w zasadzie zalegają mi na dysku, wymienię na coś wartościowego?

Miejscem, które pomogło wprowadzić pomysł w życie był oczywiście Bitcointalk.org.

Dokładnie o 13:35 czasu polskiego, 18 maja 2010 roku. Na portalu Bitcointalk.org, gdzie Laszlo nie musi nikomu tłumaczyć czym jest Bitcoin zaczyna wątek, w którym pyta, czy któryś z użytkowników jest chętny zamówić mu pizzę za 10 000 BTC.

Zapłacę 10 000 BTC za kilka pizz… niech będą 2 duże to zostanie mi coś na następny dzień. Lubię mieć resztki, aby coś poskubać. Możesz zrobić pizzę własnoręcznie i przynieść do mojego domu albo zamówić z dowozem. Chciałbym dostać jedzenie do domu z dostawą w zamian za Bitcoiny, żebym nie musiał przygotowywać ani zamawiać tego samemu. Coś w stylu talerza śniadaniowego w hotelu, gdzie dostajecie coś do jedzenia i jesteście zadowoleni.

Lubię takie dodatki jak cebula, papryka, kiełbasa, pieczarki, pomidory, pepperoni itp. Klasyczne dodatki bez jakiś udziwnień jak ryby lub coś w tym stylu. Lubię także klasyczne pizze z serem, które są tańsze lub łatwiejsze do zrobienia.

Jeżeli jesteś zainteresowany to daj mi znać i coś wykombinujemy.

Dzięki,
Laszlo

Po kilku dniach i krótkiej konwersacji z użytkownikami forum, Laszlo potwierdził, że 22 maja 2010 roku otrzymał 2 pizze w zamian za 10 000 Bitcoinów. Niedługo potem Laszlo dodał kolejny wpis, w którym poinformował, że dalej jest chętny wymieniać 10 000 BTC na 2 pizze tak długo jak starczy mu kryptowaluty. 4 Sierpnia 2010 roku wycofał swoją ofertę pisząc:

– Cóż, nie spodziewałem się, że będzie to tak popularne, ale nie mogę sobie pozwolić na dalsze robienie tego, ponieważ nie mogę generować tysięcy monet dziennie. Dziękuję wszystkim, którzy kupili mi pizzę, ale wstrzymuję tę akcję na razie – napisał Laszlo.

Z perspektywy czasu może się wydawać, że wymiana 10 000 btc na 2 pizze była mało opłacalna. Należy jednak pamiętać, że bez tej pierwszej transakcji nie doszlibyśmy do obecnych wycen Bitcoina.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze