Założyciel Cardano: „branża krypto nie potrzebuje już Bitcoina aby przeżyć”. BTC to relikt?

Charles Hoskinson, założyciel Cardano (ADA), wiodącej, zdecentralizowanej platformy blockchain warstwy pierwszej stwierdził, że branża kryptowalut nie jest już zależna od Bitcoina. Deklaracja ta, złożona podczas wywiadu z portalem Cointelegraph AR 7 grudnia, sugeruje pewne nieśmiałe trendy w zakresie zmiany w postrzeganiu roli Bitcoina w sektorze krypto.

Charles Hoskinson: karawana jedzie dalej

Hoskinson, wybitna postać w branży, przyznał jednak, że Bitcoin odegrał absolutnie kluczową rolę w genezie świata kryptowalut. Porównał BTC do cyfrowego złota, uznając jego historyczne znaczenie i fundamentalne podstawy, które położył pod wzrosty całej reszty. Hoskinson twierdzi jednak, że wraz z rozwojem branży „niezbędność” Bitcoina wyraźnie osłabła. Sugeruje on, że pojawienie się nowszych technologii i aktywów cyfrowych zmniejszyło przyczepność największej kryptowaluty na rynku.

Rozrysowując analogię do doświadczeń Microsoftu z systemem operacyjnym Windows, założyciel Cardano zilustrował, jak dominacja może okazać się ulotna w obliczu postępu technologicznego. Podobnie jak Windows stracił swoją przewagę wraz z pojawieniem się technologii mobilnej, Bitcoin również stoi w obliczu ryzyka stania się przestarzałym, jeśli nie dostosuje się do szybko zmieniającego się krajobrazu cyfrowego.

Hoskinson wezwał społeczność skupioną wokół kryptowaluty Bitcoin do zaakceptowania innowacji. Zaproponował, że Bitcoin może pozostać długoterminowo konkurencyjny w stosunku do innych platform blockchain poprzez opracowanie mapy drogowej, która obejmowałąby nowe technologie i trendy. Wyraził jednak wątpliwości co do gotowości kultury Bitcoin do poddania się takim transformacyjnym zmianom.

Zobacz też: Solana drukuje pieniądze jak szalona! Sprawdź, czy nie czeka na Ciebie airdrop o wartości dużego mieszkania

Bitcoin vs Cardano

Zdaniem Hoskinsona, Cardano w przeciwieństwie do Bitcoina aktywnie integruje innowacyjne technologie. Programista przytoczył tu przykład włączenia przez swój projekt koncepcji takich jak nieinteraktywny dowód pracy (PoW) i inteligentne kontrakty. Funkcje te, zakorzenione w pomysłach z początku 2010 roku, są już powszechnie standardem, o ile nie odchodzą do lamusa (jak PoW).

Pomimo uwag Hoskinsona, Bitcoin nadal jest głównym graczem na rynku kryptowalut. W momencie publikacji tego tekstu kurs BTC wynosi ok. 41 000 dolarów amerykańskich za sztukę, przy czym ADA po ostatnich wzrostach traci dużo mocniej na wartości.

Kurs ADA, fot. Coinbase

Czy ma rację? Zdaniem tego redaktora tylko częściowo. Owszem, „BTC maxis” i puryści potrafią być irytujący, natomiast nie jest prawdą, że nowinki technologiczne ominęły całkowicie najstarszą kryptowalutę. Wymienić warto chociażby protokół Lightning Network, liczne „dzieci Bitcoina” oraz najnowszą rewolucję która przetacza się właśnie przez cały sektor, czyli rozwiązanie Ordinals, które udowodniło, że największy blockchain może mieć także i swoje altcoiny, standard BRC20 oraz tokeny niezamienne (NFT).

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.