Zaczyna się nowy rozdział. Nigeria reformuje komitet ds. polityki blockchain

Krajowa Agencja Rozwoju Technologii Informacyjnych Nigerii (NITDA) dokonała restrukturyzacji Krajowego Komitetu Sterującego ds. Polityki Blockchain.

Działanie to ma na celu dokonanie ponownej oceny zasad dotyczących wdrażania krajowej polityki blockchain.

Rząd Nigerii: „Blockchain jest dla nas priorytetem”

O restrukturyzacji organu media poinformował Kashifu Inuwa, dyrektor generalny NITDA. Jak stwierdził, podejmowane działania są częścią planu mającego na celu bycie na bieżąco z innowacjami blockchain i rozszerzenie jego zasięgu poprzez zaangażowanie dodatkowych interesariuszy. – Obecnie wciąż znajdujemy się na etapie rozwoju wykorzystania blockchain w Nigerii i z tego powodu wiele osób nie jest świadomych jego zalet. Myślą, że chodzi tylko o same kryptowaluty, ale to jest ogromne (zjawisko – przyp. red.). Blockchain może być wykorzystywany w każdej branży, na przykład w zarządzaniu łańcuchem dostaw, aby zapewnić, że odpowiednie produkty dotrą do konsumenta – wyjaśnił.

Plany nigeryjskiego rządu są bardzo ambitne. W działaniach promujących inicjatywę mówi się o tym, że oferując bezpieczne i przejrzyste opcje płatności, firmy mogą obniżyć koszty, zwiększyć przepływy pieniężne i zapewnić konsumentom szybsze i wygodniejsze transakcje. Priorytetem jest stworzenie gospodarki opartej na blockchainie, która wspiera bezpieczne transakcje, udostępnianie danych i wymianę wartości między ludźmi, firmami i rządem, zwiększając w ten sposób innowacje, zaufanie, wzrost i dobrobyt. Oczekuje się, że wdrożenie Krajowej Polityki Blockchain będzie miało pozytywny wpływ zarówno na sektor publiczny, jak i prywatny w kraju.

Warto przypomnieć, że Centralny Bank Nigerii był również aktywnie zaangażowany w inicjatywy blockchain, takie jak wykorzystanie technologii do zasilania eNaira, cyfrowej waluty Nigerii. Ponadto trwają prace nad stworzeniem cyfrowego centrum opartego na blockchainie we współpracy z wiodącymi firmami, co jeszcze bardziej przyspieszy przyjęcie tego rozwiązania.

Dodajmy, że potencjał blockchain w Nigerii znacznoe wykracza poza finanse. Technologia ta jest postrzegana jako narzędzie zwiększające przejrzystość, wydajność i bezpieczeństwo w różnych branżach, w tym w zarządzaniu łańcuchem dostaw, opiece zdrowotnej i usługach publicznych. Ponadto oczekuje się, że rozwój zdecentralizowanego finansowania (DeFi) i innych aplikacji blockchain przyniesie korzyści małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP), zapewniając im bardziej wydajne i opłacalne rozwiązania finansowe

Potencjał do rozwoju

Utworzony 3 maja 2023 r. komitet ds. polityki blockchain składa się z członków agencji rządowych, instytucji, sektora prywatnego, środowiska akademickiego i branży blockchain. Powód, dla którego zdecydowano się na reformy komitetu, pozostaje nieznany. Inuwa zapewnił, że pozwoli ona na pozyskanie wielu doświadczonych profesjonalistów i wiodących umysłów w przestrzeni blockchain. Ich różnorodna wiedza specjalistyczna ma pomóc odegrać kluczową rolę w opracowaniu solidnego planu wdrożenia Krajowej Polityki Blockchain. – Zdaliśmy sobie sprawę, że istnieje potrzeba dodania większej liczby członków do komitetu, aby upewnić się, że mamy pełne członkostwo z sektora publicznego i prywatnego, aby zapobiec temu, co miało miejsce w przeszłości – wyjaśnił.

W globalnym badaniu z 2023 r. stwierdzono, że Nigeria ma najbardziej świadomą kryptowalut populację na świecie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom