Z ostatniej chwili: Kraken pozwany przez SEC! Gensler chce zrobić z giełdy przykład dla innych?

Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) 20. listopada złożyła pozew przeciw firmom Payward, Inc. oraz Payward Ventures, Inc., które wspólnie są operatorami giełdy kryptowalut Kraken. Oświadczenie o tej treści SEC opublikowała tego samego dnia, tuż przed północą, na swojej stronie.

Treść i ton zarzutów SEC nie zaskakują, a wprost przeciwnie, można je scharakteryzować jako „jeszcze więcej tego samego”. Prócz licznych oskarżeń o narażanie inwestorów na ryzyko (np. poprzez nieprawidłowości w dokumentowaniu transakcji), tonem przewodnim pozwu jest fakt, że Kraken nie zarejestrował się jako operator papierów wartościowych i obligacji.

Rzekome obligacje, o których mowa, to oczywiście krypto. SEC twierdzi bowiem z uporem godnym lepszej sprawy (którą w tym przypadku jest zakres jej władzy), że kryptowaluty to forma obligacji. Choć większość aktywów kryptograficznych nigdy nie została pomyślana jako papiery wartościowe oraz nie jest tak traktowana, urzędnicy upierają się, że jej operatorzy są w istocie brokerami produktów inwestycyjnych.

Zobacz też: Kandydat na prezydenta: miksery chronione przez konstytucję USA

Raz zdobytej władzy nie oddamy

Zupełnym przypadkiem przyjęcie tej interpretacji (której autorem jest oczywiście sama SEC) rozciągałoby kontrolę Komisji – prawnie ograniczoną jedynie do sfery jasno wskazywanej przez jej nazwę, a zatem zagadnień giełdowych i inwestycyjnych – na całą branżę kryptowalut.

Urzędnicy próbują nie przyjmować przy tym do wiadomości decyzji w przełomowym procesie, który wytoczyli Ripple Labs, a w której sąd stwierdził, że kryptowaluta sprzedawana indywidualnemu odbiorcy nie jest produktem inwestycyjnym. SEC obecnie szykuje się do kolejnych etapów tego procesu, dotychczasowe rezultaty postępowania są jednak dla niej zachęcające.

Zobacz też: Libertarianin prezydentem! Milei wygrywa wybory, „przyszłość jest wolnościowa”

Kraken i jego macki biją dalej

Kraken zdecydowanie odrzuca oskarżenia. W oświadczeniu opublikowanym na firmowym blogu twierdzi, że prawo jest po jego stronie – łamie je natomiast SEC, usiłując zwiększyć zakres swojej władzy. Jej działania mają być pozbawione prawnych podstaw oraz obliczone na efekt medialny i polityczny, nie zaś realizowanie ustawowej misji tej instytucji.

Giełda deklaruje, że planuje obalić oskarżenia Komisji przed sądem i nie zamierza zmieniać swojego modelu biznesowego. Zapewnia przy tym, że funkcjonuje tak jak dotąd, nie popełniła żadnych nieprawidłowości na niekorzyść klientów i nie sprzeniewierzyła się żadnym obowiązkom wobec nich.

Dokumenty w sprawie SEC v Payward, Inc. wpłynęły do sądu federalnego w San Francisco. Pełna treść pozwu Komisji przeciwko Krakenowi dostępna jest tutaj.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze