XRP może kosztować 500 USD? Dyrektor finansowy Wells Fargo tłumaczy wyniki swojej analizy Ripple

W niedawnym oświadczeniu Shannon Thorp, dyrektor ds finansów Wells Fargo, dokonała śmiałej prognozy ceny XRP. Zdaniem Thorp kryptowaluta, która doświadczyła już wiele wzlotów i upadków może ostatecznie doświadczyć astronomicznej wręcz aprecjacji. Jej dalekowzroczna prognoza sugeruje, że cena XRP może wzrosnąć do pomiędzy 100 a 500 USD w ciągu najbliższych 4 do 7 miesięcy, co stanowiłoby oszałamiający wzrost o 14 200% lub 71 400% w porównaniu z obecnym kursem. Skąd takie szacunki?

Niezwykle optymistyczna prognoza dla XRP

Społeczność skupiona wokół kryptowaluty firmy Ripple (tzw. „XRP Army”) od dawna debatuje nad czynnikami, które najmocniej wpływają na trajektorie cenowe ich ulubionego aktywa. Podczas gdy krótkoterminowi spekulanci koncentrują się przede wszystkim na wykresów i trendach bez zagłębiania się w fundamenty, bardziej długoterminowo zorientowi podkreślają znaczenie użyteczności XRP w świecie rzeczywistym. Shannon Thorp twierdzi, że XRP nie powinien być jednak traktowany w ogóle jak typowy papier wartościowy, a opieranie prognoz cenowych na tradycyjnej logice tychże jest sprzeczne z pierwotną wizją przedstawioną przez zespół Ripple.

Thorp zaproponowała koncepcję siły płynności (LS) jako kluczowego wskaźnika, który należy wziąć pod uwagę przy przewidywaniu przyszłej wartości XRP. Jej obliczenia uwzględniają całkowitą podaż, w tym tokeny w obiegu, tokeny spalone oraz tokeny będące własnością banków, rządów i osób fizycznych. Zakłada również, że w danym scenariuszu Ripple uwolnił już wszystkie swoje aktywa z depozytu.

Opierając się na przykładach wziętych z prawdziwego życia, Thorp porównuje potencjał XRP do potencjału SWIFT, globalnej sieci rozliczania transakcji transgranicznych. Nawet przechwycenie zaledwie 30% wolumenu transakcyjnego SWIFT, który szacuje się na 150 bilionów dolarów, doprowadziłoby do dramatycznej aprecjacji kryptowaluty Ripple. Dyrektorka podkreśla również błyskawiczny czas rozliczeń dla XRP wynoszący od 1 do 5 sekund, lecz zwraca też uwagę na wyzwania związane m.in. z przeprowadzaniem dużych transakcji przy ograniczonej sile płynności.

Obliczenia Thorp skutkują finalnie jej prognozą cenową przewidującą, że wartość XRP wyniesie od 100 do 500 USD w stosunkowo krótkim okresie. Cena 100 USD przy podaży 50 miliardów XRP dałaby LS w wysokości 5 bilionów USD, podczas gdy 500 USD dałoby LS w wysokości 25 bilionów USD. Thorp uważa, że taka wycena pozwala jednocześnie na wzrost, zapewnia płynność i uniemożliwia pojedynczemu podmiotowi posiadanie znacznej ilości tokenów do codziennych operacji.

Zobacz też: Batalia prawna Ripple trwa: SEC chce się odwoływać, przyszłość XRP niepewna? Głos zabierają zainteresowani

Nie tylko Thorp

Podobnego zdania jest ekspert kryptowalutowy Versan Aljarrah, założyciel projektu Black Swan Capitalist i YouTuber, który uważa, że obecna przyjazna dla skromnych portfeli cena XRP może nie przetrwać długo wraz ze wzrostem globalnego popytu na kryptowalutę. Uważa on, że niewystarczająca podaż, aby zaspokoić rosnący popyt, może doprowadzić do nieuniknionego, dramatycznego wzrostu cen.

Komentujący są sceptyczni. Wiele osób przewiduje, że kryptowalutę Ripple mimo optymistycznych prognoz będzie nadal cechować stagnacja w stosunku m.in. do BTC, oraz że odwołania od wyroku Ripple vs SEC pociągną się jeszcze przez całe lata.

Na moment powstawania tego tekstu cena XRP wynosi ok. 0,70 USD i nadal konsoliduje bo dramatycznych wzrostach po ostatnim wyroku Ripple vs SEC.

Źródło: CMC

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze