Budzi się podaż starożytnych BTC. Halvingowa hossa Bitcoina jest zagrożona?

W ostatnim czasie Bitcoin doświadczył kilku fal spadkowych, a rynek obiegły niepotwierdzone informacje. Dotyczyły m.in. sprzedaży przez portfele MtGox czy agencji USA. Dodatkowo wieloryby pozbyły się w kwietniu blisko 3200 starożytnych Bitcoinów. Jeśli podaż starożytnych holderów będzie w najbliższych tygodniach rosła, może wskazywać to na pewną zmianę psychologii grupy inwestorów długoterminowych. Część z nich może pozbywać się BTC wobec widma recesji, a nawet deflacji w USA. Także sytuacja w gospodarce światowej wydaje się niestabilna.

Przejęcie First Republic przez JP Morgana oznacza, że elity Wall Street chcą by kryzys bankowy został zażegnany. Jeśli w gruncie rzeczy misja się powiedzie, Bitcoinoiw może zabraknąć istotnych katalizatorów. Wobec słabnącej gospodarki i niepewności, ilość kapitału który trafi do BTC przed halvingiem może być ograniczona. Mimo to, są to wciąż spekulacje, być może odległe od ostatecznej wersji zdarzeń. Motywy sprzedaży starożytnych holderów BTC nie są i nie mogą być do końca znane. Ale dzięki analizie Glassnode możemy zgłębić sprawę. I przyjrzeć się najnowszym danym on-chain. Oto dane.

Starożytna podaż odżyła

Źródło: Glassnode
Źródło: Glassnode

Glassnode zbadał dokładnie wolumen podaży z przedziałów BTC 7 – 10 letnich oraz starszych niż 10 lat. W końcówce kwietnia obudziło się 3,2 tys takich BTC. Około 1,1 tys BTC zostało zakupione jeszcze przed 2013 rokiem. Glassnode odfiltrotwał odfiltrował je z przepływów wewnętrznych i potwierdził, że ilość ta nie jest związana ze zmianą portfeli. Jednocześnie jednak warto zauważyć, że relatywna skala podaży jest wciąż dość niewielka w porównaniu z punktami zwrotnymi. Potencjalnie można wiązać ją z 'bezpieczną’ realizacją zysków przez starożytne portfele. Taką na wypadek jakby cykl miałby się nie powtórzyć.

Źródło: Glassnode

Glassnoe przyjrzał się łącznej, wydawanej 'starożytnej’ (niemal martwej) podaży od początku istnienia BTC. Od tego czasu jedynie 4,25 mln BTC osiągnęło ten status (starsze niż 7 lat). Tylko 365 tys. spośród tych starożytnych BTC zostało kiedykolwiek wydanych (8,3% całkowitej sumy). Pozostałe 3,9M (20% aktualnej łącznej podaży BTC) jest uśpione. Część analityków uważa, że to BTC które zostały 'po drodze’ niemal z pewnością utracone przez posiadaczy.

Dementi Mt.GOX i USA

Źródło: Glassnode

Glassnode dokładnie przyjrzał się spekulacjom wedle których to BTC z Mt Gox są obiegu. Możemy zauważyć, że ich saldo pozostało w ostatnim czasie stabilne na poziomie 137 890 BTC. Od czasu pierwszej transzy sprzedażowaej w 2018 roku, żadne BTC nie zostały uwolnione z portfela związanego z upadłą giełdą. Podczas gdy nie zaobserwowano ostatnio żadnych transakcji, oczekuje się, że transze sprzedażowe rozpoczną się w 2023 roku. Saldo obecnie warte 3,93 mld USD z pewnością warto uważnie śledzić.

Źródło: Glassnode

Bitcoiny będące w posiadaniu władz rządowych USA utrzymują się na stałym poziomie tj. 205,514 BTC. Są to BTC pozyskane z przejęć od Bitfinex Hack, czy Silk Road. Podczas ostatniego wydatku USA do Coinbase trafiło 9 861 BTC.

Kluczowe poziomy

Źródło: Glassnode

Udział BTC w posiadaniu nowych inwestorów wzrósł z 20%, do 40% całości, co jest podobnym dynamicznym wzrosteo do obserwowanego na początku 2019 roku. Dzięki temu w rękach nowych nabywców znajduje się 28,2% całego zainwestowanego kapitału. Mimo to pozostaje na zadziwiająco niskim poziomie nie przekracza 40%, obserwowanych we wcześniejszych hossach. Wskazuje to, że nowe napływy popytu są relatywnie małe. Jednocześnie podaż BTC pozostaje (w głównej mierze) w rękach hodlerów, o dłuższym horyzoncie czasowym. Oraz prawdopodobnie wyższym poziomie przekonania.

Miesięczna zmiana pozycji netto młodej podaży pokazuje, że ta presja sprzedaży ustabilizowała się na poziomie +250 tys. BTC miesięcznie. Fala nowego popytu zwiększyła 'młodą 'świeżą’ podaż o ponad 366 tys. BTC. W porównaniu do znaczących rajdów w cyklu 2020-2021 ten przypadek wydaje się podobny do 2019 r. Wówczas miał miejsce okres równowagi przed nagłym krachem i finalną hossą z lat 2020-21.

Ten wykres przedstawia średnią podstawę kosztów dla grup młodej i starej podaży. Glassnoe pokazał też aktualną średnią rynkową. Poziomy te mogą ocenić kluczowe dla każdej z grup strefy cenowe. W ten sposób Young/Old Supply wraz ze średnią rynkową. Analiza Glassnode’a zauważa, że rynek mocno wyszedł z fazy dynamicznych spadków z 2022 roku (kolor fioletowy). Niezwykle gwałtowny wzrost cen spot spowodował, że koszty poniesione przez nowych inwestorów tj. 25,100 USD przewyższają wszystkie inne grupy. Napływający popyt próbuje dogonić zwyżkę i 'wskoczyć do pociągu’. W tym samym czasie pierwszy raz pierwszy od listopada 2022 r. baza cen zakupu starej podaży (24,1 tys. USD) jest z powrotem w lepszej pozycji niż nowi inwestorzy. Wielu znich było aktywnych chwile po implizji FTX przez co obecnie posiadają BTC kupione po dyskontowych cenach.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze