WSJ: Tether i finansowanie terroryzmu? Potężna afera, Departament Sprawiedliwości na tropie

Poniższy tekst będzie swobodnym tłumaczeniem raportu The Wall Street Journal, który możecie Państwo znaleźć pod linkiem, który umieścimy na dole artykułu. Zachęcamy do lektury.

Kryptowaluty implodowały w 2022 roku, gdy inwestorzy tracili wiarę w cyfrowe aktywa, a branża była nękana przez kryzys. WSJ próbuje wyjaśnić, jak kryptowaluty stały się tak połączone. Pod koniec 2018 roku firmy stojące za stablecoinem Tether (wartość ok. 70 miliardów dolarów), najczęściej handlowaną kryptowalutą, a jego siostrzana firma prowadzi Bitfinex, jedną z największych na świecie giełd kryptowalut walczyły o utrzymanie dostępu do globalnego systemu bankowego. Utrata dostępu do banków była „egzystencjalnym zagrożeniem” dla ich biznesu. Zwróciły się w tym celu o pomoc do kontrowersyjnych pośredników, korzystając ze sfałszowanych dokumentów i spółek fasadowych, aby wejść do systemu. Jeden z takich pośredników, główny handlarz tetherem w Chinach, próbował 'obejść system bankowy, dostarczając fałszywe faktury sprzedaży i umowy dla każdej wpłaty i wypłaty środków” – przekazał w cytowanym przez WSJ e-mailu , Stephen Moore, jeden z właścicieli Tether Holdings Ltd. Moore powiedział, że kontynuowanie korzystania z fałszywych faktur sprzedaży i umów, które podpisał, było zbyt ryzykowne i zalecił, aby konta przestały być otwierane.’Nie chciałbym musieć bronić żadnego z powyższych w potencjalnej sprawie o oszustwo lub pranie pieniędzy’ – dodał.

Pamięć podręczna e-maili i dokumentów przejrzanych przez WSJ pokazuje długotrwały wysiłek, jaki podejmował Tether aby pozostać połączonym z systemem finansowym. Firmy często ukrywały swoją tożsamość za innymi firmami lub osobami. Korzystanie z usług osób trzecich czasami powodowało problemy, w tym setki milionów dolarów zajętych aktywów i powiązania z wyznaczoną organizacją terrorystyczną. W oświadczeniu po opublikowaniu artykułu, Tether powiedział, że raport WSJ jest „całkowicie niedokładny i wprowadzający w błąd”, wskazując że Tether i Bitfinex mają „światowej klasy programy zgodności” i przestrzegają wymogów prawnych. Właściciel Tether Holdings, Moore nie odpowiedział na prośby o komentarz.

Tether był przedmiotem dochodzenia Department of Justice (Departament Sprawiedliwości USA), według osoby zaznajomionej ze sprawą. Dochodzenie było nadzorowane przez biuro prokuratora amerykańskiego na Manhattanie. DoJ zintensyfikował swoje dochodzenia dotyczące rynków kryptowalutowych. W zeszłym tygodniu to samo biuro oskarżyło Sama Bankmana-Frieda, byłego dyrektora generalnego upadłej giełdy kryptowalut FTX o oszustwo bankowe (oprócz 11 innych zarzutów). Bankman-Fried nie przyznał się do winy w związku z wcześniejszymi zarzutami wobec niego i zaprzeczył popełnieniu oszustwa. Departament Sprawiedliwości zintensyfikował swoje dochodzenia dotyczące rynków kryptowalutowych.

Tether powiedział w zeszłym roku, że rutynowo prowadzi otwarty dialog z organami ścigania i że Departament Sprawiedliwości nie wydaje się aktywnie prowadzić dochodzenia w sprawie Tether. Nie sposób było ustalić, czy śledczy przyglądają się wysiłkom Tethera, aby otworzyć konta bankowe około 2018 roku. O dochodzeniu w sprawie USDT informował wcześniej m.in. Bloomberg News. Dostęp do systemu bankowego jest szczególnie ważny dla Tethera. W przeciwieństwie do wielu zmiennych kryptowalut, jego wartość jest powiązana z dolarem amerykańskim. Dla wielu inwestorów USDT odgrywa więc pewnego rodzaju rolę rachunku rynku w domu maklerskim. Ta rola sprawia, że tether jest ważnym punktem wejścia i wyjścia dla inwestycji w kryptowaluty i kluczowym źródłem płynności w gospodarce kryptowalutowej.

Wysiłki Tethera, aby utrzymać dostęp do banków, stały się kwestią priorytetową w marcu 2017 r., gdy bank Wells Fargo przestał przetwarzać transakcje z kilku tajwańskich kont, z których korzystał Tether. Ruch ten wywołał wówczas 'egzystencjalne zagrożenie dla ich biznesu’ zgodnie z treścią pozwu złożonego przez Tether i jego siostrzane firmy przeciwko bankowi. Pozew został wkrótce wycofany. Phil Potter był głównym strategiem w Tether. Starał się uspokoić zaniepokojonych użytkowników na telekonferencji kilka tygodni później, mówiąc, że Tether i Bitfinex zawsze znajdowali rozwiązanie. „Było wiele rodzajów sztuczek z których każdy w branży musi skorzystać”, powiedział Potter na nagraniu rozmowy telefonicznej. Według dokumentów firmy otwierały nowe konta, korzystając z usług uznanych menedżerów biznesowych i zmieniając nazwy firm. Na Tajwanie, konta były prowadzone w zaufaniu przez Chrise Lee, członka zarządu firmy Hylab Technology Ltd., która produkuje dekodery telewizyjne. Ale konta zostały otwarte pod nazwą Hylab Holdings Ltd., jak wynika z dokumentów. Wspomniany wcześniej Lee nie odpowiedział na prośbę WSJ o komentarz w tej sprawie.

Inne konto na liście kilku stworzonych do użytku przez Tether i Bitfinex zostało otwarte w Turcji w imieniu firmy o nazwie Deniz Royal Dis Ticaret Limited Sirketi. To konto było rzekomo używane do prania pieniędzy zebranych przez zbrojne brygady Hamasu Izz ad-Din al-Qassam, zgodnie z oświadczeniem złożonym przez Departament Sprawiedliwości. Brygady al-Qassam są wyznaczone jako organizacja terrorystyczna przez rząd USA. Konto zostało wznowione w 2020 roku, gdy Departament Sprawiedliwości zakłócił operację finansowania terroru, którą Brygady Al-Kassam wykorzystały do przyjęcia darowizn kryptowalutowych i przekształcenia ich w walutę fiat. Operacja rzekomo wykorzystywała firmę zajmującą się przekazywaniem pieniędzy na czarnym rynku, która korzystała z konta w Bitfinex i przeprowadziła ponad 80 milionów dolarów transakcji z kontem Deniz Royal, zgodnie z dokumentami sądowymi i osobami zaznajomionymi ze sprawą. Władze amerykańskie zajęły ponad 1 milion dolarów rzekomo związanych z Brygadami Al-Kassam, z czego większość pochodziła z firmy przekazującej pieniądze, która przeprowadziła transakcje z Deniz Royal, według firmy analitycznej blockchain Chainalysis.

Bitfinex przeniósł również ponad 1 miliard dolarów do pośrednika płatności z siedzibą w Panamie o nazwie Crypto Capital Corp. pomimo braku pisemnej umowy między firmami, na co wg. WSJ wskazują dokumenty sądowe. Crypto Capital obecnie nie istnieje. Crypto Capital zazwyczaj wykorzystywał firmy fasadowe do otwierania sieci kont bankowych, które działały jako nielicencjonowana firma przekazująca pieniądze dla firm kryptowalutowych. Dokumenty sądu federalnego pokazują, że bankom w USA powiedziano, że konta będą wykorzystywane głównie do transakcji na rynku nieruchomości. Około 850 milionów dolarów funduszy firm zostało zajętych przez władze w USA i Europie w wyniku dochodzeń karnych dotyczących oszustw bankowych i rzekomego prania pieniędzy. Klienci mieli problemy z wypłacaniem środków, Tether stracił wówczas swój peg do dolara amerykańskiego, a Bitfinex pożyczał środki od Tethera, aby pokryć dziurę w swoim bilansie. Później Bitfinex powiedział, że został oszukany przez Crypto Capital i nadal walczy o odzyskanie środków. Zgodnie z dokumentami, ostatecznie firmy były w stanie otworzyć co najmniej dziewięć nowych kont bankowych w Azji, w ciągu dziewięciu dni w październiku 2018 roku. Wówczas Bitfinex przekazał klientom, że ma nowe „rozproszone rozwiązanie bankowe” do przyjmowania tradycyjnych walut.

Signature Bank i Bitfinex

Dyrektorzy Tether i Bitfinex próbowali również rozszerzyć swój dostęp do banków o konto w nowojorskim Signature Bank. Signature zamknął dwa konta związane z firmami na początku tego roku, zgodnie z dokumentami, i odrzucił kolejną próbę Bitfinex, według osoby zaznajomionej ze sprawą. Bankierzy Signature zostali następnie przedstawieni firmie o nazwie AML Global. Konto miało być wówczas kontrolowane przez Christophera Harborne’a, zgodnie z wnioskiem, który wskazywał, że będzie używane do handlu kryptowalutami głównie na znanej giełdzie Kraken w celu zabezpieczenia ekspozycji walutowej.

Harborne jest głównym zwolennikiem Brexitu i Partii Konserwatywnej w Wielkiej Brytanii oraz właścicielem AML Global. Wniosek nie doprecyzował, że wspomniany Harborne posiadał około 12% zarówno Tether, jak i Bitfinex pod inną nazwą – jako Chakrit Sakunkrit. Nazwa Sakunkrit została wcześniej dodana do listy nazwisk, które bank uznał za próbujące uniknąć kontroli przeciwdziałania praniu pieniędzy, gdy wcześniejsze konta firm zostały zamknięte. Kierownicy ds. zgodności pytali, dlaczego konto, które miało handlować na giełdzie Kraken, otrzymywało ogromne wpływy z Bitfinex choć ten nie został wymieniony nigdzie w dostarczonej dokumentacji wg. jednego z dyrektorów Signature Bank, zgodnie z dokumentami. Konto dla AML zostało tymczasowo otwarte, ale wkrótce zamknięte po tym, jak bank zorientował się, że konto jest połączone z Bitfinex, według osób zaznajomionych ze sprawą. Pan Harborne także nie odpowiedział WSJ na prośbę o komentarz.

Główne źródło: https://www.wsj.com/articles/crypto-companies-behind-tether-used-falsified-documents-and-shell-companies-to-get-bank-accounts-f798b0a5

Może Cię zainteresuje:

Komentarze