Weto odrzucone. Zakaz cyfrowego dolara wejdzie w życie
Zgromadzenie Legislacyjne stanu Karolina Północna oficjalnie obeszła („overriden„) weto gubernatora wobec ustawy zakazującej użycia CBDC w tym stanie. Oznacza to, że mimo jego sprzeciwu, prawo wymierzone w federalną walutę cyfrową wejdzie w życie.
Głosowanie w tej sprawie w stanowym senacie odbyło się w poniedziałek. Procedura obejścia weta wymaga większości trzech piątych głosów. Tę jednak większość, która uchwaliła pierwotną ustawę, osiągnęła. Ponieważ lokalna Izba Reprezentantów zdążyła już w tej sprawie zagłosować (31. lipca tego roku), nowe prawo automatycznie wejdzie w życie.
Za odrzuceniem weta zagłosowało 27 senatorów (w całości Republikanów), podczas gdy sprzeciwiło się temu 17 senatorów (w całości Demokratów). Jak łatwo się domyśleć, lokalna polityka nie słynie ze współpracy ponad podziałami oraz sympatii pomiędzy stronami politycznego podziału plemiennego.
Karolina Północna w politycznym rozdwojeniu jaźni
Pierwotny zakaz użytku CBDC w obrocie pieniężnym na terenie stanu Zgromadzenie stanu Karolina Północna przyjęła na wiosnę tego roku. Zakaz ten był dziełem Republikanów, którzy dysponują wyraźną większością w Zgromadzeniu. Przyczynkiem do niego były obawy przed totalitarną kontrolą finansową, jaką uzyskałby Fed w przypadku udanego wymuszenia przyjęcia CBDC.
To nie spodobało się gubernatorowi, Royowi Cooperowi z Partii Demokratycznej, który nie mógłby bardziej różnić się w poglądach od stanowych parlamentarzystów, nawet gdyby chciał. Cooper, prezentując stanowisko typowe dla Demokratów, uchodzi za zwolennika rządowej kontroli nad strefą finansową i monetarną.
Jego weto było w tym kontekście niemal oczywistością. Równie przewidywalna była reakcja legislatury, której stosunki z gubernatorem można nader eufemistycznie określić jako oziębłe. Ruch ten wpisuje się zarazem w szerszy trend w prawodawstwie na poziomie stanowym w USA. Podobne akty przyjęły m.in. Dakota Południowa, Floryda, Indiana, Nebraska, Tennessee czy Utah.
Co czyha w zakamarkach Fed?
Nowe prawo ma charakter tak zwanego trigger law. Innymi słowy, jej faktyczne egzekwowanie rozpocznie się, gdyby kiedykolwiek rząd federalny USA oraz Fed faktycznie zapragnęły wprowadzić cyfrowy środek płatniczy fiat czy też wirtualną wersję dolara.
Polityka informacyjna Fed jest przy tym dalece niejednoznaczna, co bynajmniej nie służy uspokojeniu obaw przed ewentualnymi konsekwencjami pojawienia się CBDC w Ameryce. Z jednej strony, Rezerwa informowała, że nie będzie starać się wprowadzić cyfrowego dolara „dopóki nie będzie stosownego poparcia” dla tego pomysłu.
Z drugiej strony – cały czas prowadzi prace w tym zakresie (oficjalne „studyjne”). Stąd też nie należą do wyjątku stanowiska, że werbalne deklaracje mogą być w istocie jedynie mydleniem opinii publicznej oczu. I które zwiększają polityczny nacisk na zabezpieczenie się – na wszelki wypadek – przed podobnym scenariuszem.