Vitalik Buterin: „To jedno z największych zagrożeń dla Ethereum”. Co dalej z kursem ETH?

W ostatnim czasie Vitalik Buterin stał się wyjątkowo aktywny na swoim blogu. W zeszłym tygodniu opublikował kolejne posty dotyczące przyszłości Ethereum. Pierwsze z nich odnosiły się do aktualizacji sieci oraz ambitnych celów na przyszło. W ostatnim wpisie z 20 października słynny programista odniósł się do największych zagrożeń dla ETH.

Vitalik Buterin dzieli się swoimi obawami o Ethereum

Na koniec tygodnia Vitalik Buterin podzielił się kolejnymi spostrzeżeniami na temat przyszłości Ethereum. W poprzednich postach programista odniósł się do aktualizacji sieci o nazwie „Merge” i „Surge”. Główne wątki, które poruszył w nich Buterin to ulepszenie stakingu ETH oraz przyspieszenie transakcji w sieciach Layer 1 i Layer 2. Ambitne cele zakładają osiągnięcie 100 tys. transakcji na sekundę.

Tym razem współzałożyciel ETH odniósł się do potencjalnych zagrożeń. Jak ocenia Vitalik Buterin, jednym z największych zagrożeń dla Ethereum L1 jest centralizacja PoS. Jak wskazał Buterin: „Jeśli udział w podstawowych mechanizmach sprawdzających stawkę zapewnia korzyści skali, w naturalny sposób doprowadziłoby to do dominacji dużych graczy, a mali gracze odchodziliby i przyłączali się do dużych pul. Prowadzi to do większego ryzyka ataków 51%, cenzury transakcji i innych kryzysów”.

Ponadto Buterin obawia się, że oprócz obawy o centralizację istnieje również ryzyko wydobycia wartości: „Mała grupa przechwytuje wartość, która w przeciwnym razie trafiłaby do użytkowników Ethereum”.

Ethereum kończy akumulację?

W momencie, gdy Vitalik Buterin kreśli wizję przyszłości dla Ethereum, analitycy rozważają możliwe ceny ETH. Wiele wskazuje na to, że po około 11 tygodniach akumulacji Ethereum podejmie próbę ataku na 3 tys. dolarów. W momencie pisania tekstu token zyskuje w ujęciu tygodniowym 9,02%. Ponadto dane Santiment pokazują, że podaż ETH od października 2019 r. stale rośnie i na ten moment osiągnęła 44,6%. Sugeruje to, że duzi inwestorzy i wieloryby gromadzą więcej Ethereum, co wskazuje na silną wiarę w długoterminowy potencjał kryptowaluty.

Źtódło: tradingview.com

Są też sygnały, które sugerują zachowanie ostrożności. 30-dniowy współczynnik kapitalizacji rynkowej Ethereum do średniej ceny nabycia w łańcuchu bloków (MVRV) wzrósł o 6,5%. Może to sugerować, że nabywcy krótkoterminowi notują zyski. Chociaż ten scenariusz może sugerować bycze perspektywy, często pokrywa się on z lokalnymi szczytami na rynku, ponieważ inwestorzy spekulacyjni zazwyczaj wybierają realizowanie zysków. Dlatego cena Ethereum może mieć trudności z natychmiastowym wzrostem i wykazywać sporadyczne spadki, zanim przekroczy 3000 dolarów.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.