Vitalik Buterin o warstwie 2. Co na jej temat sądzi współtwórca Ethereum?

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, powtórzył swoje stanowisko w sprawie decentralizacji warstwy 2, stwierdzając, że planuje jedynie uznać rozwiązania skalujące na „etapie 1” swojej skali decentralizacji.

W poście opublikowanym dziś na platformie X Buterin zapewnił, że traktuje całą sprawę poważnie i że od przyszłego roku planuje publicznie wspominać tylko o sieciach warstwy 2, które są na etapie 1+. Dodał też, że może istnieć krótki okres karencji dla nowych, naprawdę interesujących projektów.

źródło: X

Vitalik Buterin: „Rollupy to przeżytek”

Buterin powiedział, że wiele zespołów zajmujących się rollupami o zerowej wiedzy poinformowało go o tym, że są na dobrej drodze, aby stać się etapem 1 do końca roku. On sam jest podekscytowany obserwując, jak dochodzi do tego zjawiska. „Era rollupów będących gloryfikowanymi multisigami dobiega końca. Nadchodzi era kryptograficznego zaufania” – napisał Buterin.

Aby dobrze zrozumieć całe zagadnienie, o którym tu mowa, wróćmy na chwilę po podstaw. Decentralizacja warstwy 2 odnosi się do sposobu, w jaki rozwiązania warstwy 2 w technologii blockchain są projektowane i wdrażane, aby zapewnić większą skalowalność, szybkość i efektywność, zachowując jednocześnie cechy decentralizacji, które są charakterystyczne dla warstwy 1, czyli głównego łańcucha bloków. Warstwa 1 to podstawowy blockchain, np. Bitcoin czy Ethereum. W tej warstwie odbywają się transakcje i wszystkie operacje są zapisywane bezpośrednio w łańcuchu bloków, co może prowadzić do ograniczeń związanych z wydajnością i skalowalnością. Z kolei warstwa 2 to rozwiązania, które działają na „górze” głównego blockchaina, ale nie są częścią samego łańcucha bloków. Ich zadaniem jest odciążenie głównej sieci, umożliwiając przeprowadzanie większej liczby transakcji szybciej i taniej. Dane z tych transakcji są ostatecznie zapisywane na warstwie 1, ale tylko po ich przetworzeniu poza nią.

Przypomnijmy, że w 2022 r. Vitalik Buterin wprowadził koncepcję „kół treningowych” dla projektów skalowania Ethereum na różnych etapach rozwoju. Nakreślił też ścieżkę do decentralizacji warstwy 2 z trzema etapami. Pierwszy – „etap 0” lub „pełne koła treningowe” – to projekt, który sam identyfikuje się jako rollup ze wszystkimi transakcjami rollup w łańcuchu, a użytkownicy mogą dokonywać transakcji i wypłat bez interwencji operatora. Kontrolowany jest jednak tylko prosty portfel z wieloma podpisami i nie są wymagane żadne dowody oszustwa ani ważności.

Koncepcja idealna?

A zatem etap 1 – minimalny poziom, który Buterin teraz uzna – jest kolejnym krokiem do decentralizacji, w którym warstwy 2 mają aktywny system odporny na oszustwa lub ważność. Powinny one również posiadać mechanizm zastępowania oparty na wielu podpisach lub „radę bezpieczeństwa”, ale z rygorystycznymi warunkami, takimi jak wymóg co najmniej 6 z 8 podpisów i grupa blokująca kworum, która musi być zewnętrzna w stosunku do organizacji typu rollup. Zdaniem Buterina aktualizacje powinny mieć również siedmiodniowe okno opóźnienia.

Ostatnim etapem na drodze do decentralizacji warstwy 2 jest „etap 2” lub „brak kółek treningowych”. Na tym etapie żadna grupa nie może nadpisać kodu wyjściowego, jeśli kod jest wolny od błędów w projektach. Dozwolone jest również ograniczone korzystanie z rad bezpieczeństwa i tylko w przypadku wyraźnych błędów, a także 30-dniowe opóźnienie aktywacji aktualizacji.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.