VanEck podjął trudną decyzję. Co z kontraktami futures na ETF Ethereum?

Zarządzająca aktywami firma VanEck zdecydowała się na zamknięcie swego opartego na kontraktach futures Ethereum ETF.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez firmę w piątek, 6 września, VanEck zdecydował się zamknąć fundusz ze względu na kilka czynników, „w tym wyniki, płynność, zarządzane aktywa i zainteresowanie inwestorów”.

VanEck przeanalizował sytuację

Wiadomo już, że akcje VanEck Ethereum Strategy ETF (EFUT) przestaną być notowane 16 września, a aktywa funduszu zostaną zlikwidowane i zwrócone inwestorom 23 września – możliwe również, że przed lub po tym terminie.

Przedstawiciele branży kryptowalutowej nie wydają się być decyzją VanEck specjalnie zaskoczeni. Jedną z nich jest Nate Geraci, prezes firmy inwestycyjnej The ETF Store W 2023 r. Geraci przewidywał on, że kryptowalutowe fundusze ETF typu spot sprawią, że wszystkie te kryptowalutowe fundusze ETF oparte na kontraktach terminowych staną się przestarzałe”. – Zgaduję, że VanEck postrzegał EFUT przede wszystkim jako wydatek marketingowy – dodał Geraci.

Według stanu na dzień 6 września 2024 r. uruchomiony w 2023 roku EFUT ma tylko około 21 milionów dolarów w zarządzanych aktywach (AUM). Z kolei VanEck Ethereum ETF (ETHV) – spotowy ETF ETH uruchomiony przez VanEck w czerwcu – ma ponad 55 milionów dolarów w AUM.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zezwoliła funduszom ETF typu spot Ethereum na rozpoczęcie handlu w Stanach Zjednoczonych w lipcu br. Z danych firmy Morningstar wynika, że Spotowe ETF-y ETH mają obecnie łącznie około 6,5 miliarda dolarów w AUM, w porównaniu do mniej niż 170 milionów dolarów w ETF-ach ETH opartych na kontraktach futures.

Emitenci funduszy uruchomili w lipcu dziewięć funduszy ETF typu spot Ethereum. Największy z nich – Grayscale Ethereum Trust (ETHE) – zarządza prawie 4,2 mld USD.

Kontrakty futures to standaryzowane umowy kupna lub sprzedaży aktywów bazowych w przyszłości. Niektóre fundusze ETF wykorzystują kontrakty futures do syntetycznej replikacji wyników kryptowalut spot, takich jak Ethereum lub Bitcoin. Fundusze ETF oparte na kontraktach futures generalnie osiągają gorsze wyniki niż fundusze kryptowalutowe spot, ponieważ kontrakty futures zazwyczaj wygasają co miesiąc i muszą być rolowane na nowe kontrakty, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

ETF-y nie zawsze opłacalne

Kryptowalutowe fundusze ETF stanowiły 13 z 25 największych funduszy ETF uruchomionych w 2024 r. pod względem wpływów od początku roku.

VanEck to globalna firma zarządzająca inwestycjami, która specjalizuje się w funduszach ETF, funduszach inwestycyjnych i innych produktach inwestycyjnych. Założona w 1955 r. przez Johna C. van Ecka firma znana jest z koncentracji na innowacyjnych strategiach inwestycyjnych, szczególnie w obszarach takich jak towary, rynki wschodzące i alternatywne klasy aktywów. Przedsiębiorstwo było jednym z pionierów w oferowaniu produktów inwestycyjnych związanych ze złotem i jednym z pierwszych, które uruchomiło fundusze ETF w USA.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.