Uwaga! Są już nowe wytyczne dla unijnych dostawców kryptowalut

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA), zajmujący się monitorowaniem sektora finansowego w Unii Europejskiej, wprowadził nowe wytyczne dotyczące zarządzania ryzykiem i zgodności z przepisami przez dostawców usług związanych z kryptowalutami (CASP) oraz dostawców usług płatniczych (PSP).

Wspomniane dokumenty te mają na celu wzmocnienie unijnych systemów środków ograniczających oraz zapobieganie ryzyku operacyjnemu, prawnemu i reputacyjnemu w instytucjach finansowych.

Nowe przepisy i ich wdrożenie

W dniu wczorajszym, 14 listopada 2024 r., Europejski Urząd Nadzoru Bankowego opublikował dwa zestawy wytycznych skierowanych do PSP i CASP. Mają one zapewnić skuteczne wdrożenie sankcji unijnych i krajowych podczas transferów środków pieniężnych oraz kryptowalut. Urząd wskazuje, że wdrożenie odpowiednich procedur pozwoli uniknąć ryzyka naruszenia przepisów i ochroni stabilność finansową w całej UE.

Zgodnie z wytycznymi, dostawcy kryptowalut i usług płatniczych muszą wdrożyć systemy kontroli wewnętrznej, które umożliwią zgodność z przepisami o „środkach ograniczających”. Chodzi m.in. o zarządzanie ryzykiem związanym z podmiotami lub osobami, które mogą próbować obchodzić unijne przepisy. Wskazuje się również na konieczność monitorowania i raportowania wszelkich prób naruszenia regulacji. EBA podkreśla, że słabości w kontrolach lub procedurach wewnętrznych mogą osłabić skuteczność unijnych mechanizmów ochrony i narażać instytucje finansowe na poważne ryzyko. Dlatego też nowe wytyczne wpisują się w szersze ramy zarządzania ryzykiem w sektorze finansowym Unii Europejskiej.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 30 grudnia 2025 r. – dostawcy usług kryptograficznych mają więc ponad rok na przygotowanie swoich systemów do przestrzegania wymagań. Tymczasem już za nieco ponad miesiąc, bo od 30 grudnia 2024 r., wejdą w życie przepisy przyjęte przez Unię Europejską w czerwcu 2023 r. w ramach reformy przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu (CFT). Z pewnością branża kryptowalutowa nie będzie miała łatwo. Dostawcy usług muszą zmierzyć się z nie lada wyzwaniem – EBA wymaga bowiem od nich stosowania zaawansowanych narzędzi do zarządzania ryzykiem i kontroli, które pozwolą skutecznie monitorować transfery i eliminować ryzyko obchodzenia przepisów. Wytyczne nakładają na instytucje finansowe obowiązek wdrożenia odpowiednich procedur oraz prowadzenia kontroli w celu przestrzegania unijnych systemów ograniczających.

Komisja Europejska czuwa

Warto w tym miejscu przypomnieć, że reforma przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu została zainicjowana przez Komisję Europejską w 2021 r. Celem było dostosowanie unijnych regulacji do rosnącego znaczenia sektora kryptowalut i związanych z nim wyzwań. Nowe przepisy mają pomóc w budowaniu bezpiecznego i przejrzystego środowiska dla użytkowników kryptowalut, jednocześnie wzmacniając stabilność finansową całej Unii.

Dla dostawców usług kryptowalutowych nowe wytyczne oznaczają konieczność inwestycji w technologie i szkolenia, aby sprostać wymogom regulacyjnym. Wyzwań w najbliższym czasie będzie więc dla nich całkiem sporo.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.