Uniswap udaje się uciec spod topora. Ta decyzja może mieć znaczenie dla licznych batalii, które toczy SEC?

Amerykański sędzia oddalił właśnie pozew zbiorowy przeciwko zdecentralizowanej giełdzie Uniswap. Ta pozornie mała decyzja może okazać się precedensowa w innym sporze prawnym, który rozgrywa się pomiędzy Komisją Papierów Wartościowych i Gieład a giełdą kryptowalut Coinbase.

Decyzja w sprawie Uniswap. Pozew oddalony

30 sierpnia Sędzia Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych Katherine Polk Failla zdecydowała o oddaleniu pozwu zbiorowego przeciwko zdecentralizowanej giełdzie Uniswap. Przypomnijmy czego dotyczyła sprawa. W kwietniu 2022 roku sześć osób, które nabył tokeny na Uniswap złożyło pozew zbiorowy przeciwko giełdzie. Zarzucili oni Uniswap, że kontrolował pulę płynności w protokole, w tym również te stworzone przez oszustów, na którym stracili pieniądze. Wobec czego zażądali unieważnienia transakcji oraz odszkodowania. Jednak sędzia Katherine Polk Failla napisała w uzasadnieniu wyroku, że ETH i Bitcoin traktuje jako „towary kryptograficzne”. To rozróżnienie było również częścią jej uzasadnienia dla oddalenia sprawy. Failla stwierdziła, że ​​nie przekonuje ją argument, że sprzedaż tokenów Uniswap podlega ustawie o giełdach. Taka precedensowa treść uzasadnienia wyroku może mieć ogromne znaczenie dla innych podobnych spraw, które toczą się przeciwko kryptowalutowym giełdom.

Zobacz też: Przełomowa kara w branży reklamowej. UOKiK ukarał za kryptoreklamę na Instagramie. Oberwał znany sportowiec

Precedensowa decyzja zmieni linię orzeczniczą sądów?

Chociaż komentarz sądu nie stanowi odrębnego orzeczenia w sprawie klasyfikacji prawnej Ether w USA, to pojawia się w momencie, gdy toczą się inne podobne spory. Dlatego niewykluczone, że to orzeczenie okaże się drogowskazem dla innych. W ostatnich latach dwa amerykańskie organy nadzoru finansowego, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary, spierały się o jurysdykcję dotyczącą kryptowalut. Przewodniczący SEC Gary Gensler stwierdził kiedyś, że „wszystko inne niż Bitcoin” jest papierem wartościowym podlegającym kompetencjom jego agencji. Tymczasem CFTC zgłosiła roszczenia do ETH i innych kryptowalut jako towarów – w związku z pozwem złożonym w marcu przeciwko Binance w związku z rzekomymi naruszeniami ustawy o giełdach towarowych. Jednak amerykańscy prawodawcy nie podjęli jeszcze decyzji, w jaki zakres kontroli na kryptowalutami będzie miał SEC lub CFTC oraz w jaki sposób je traktować.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze