Ułamek Bitcoina sprzedany za ponad 2 mln dolarów. Jak to możliwe?
Zapewne dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że nie trzeba kupować całego Bitcoina, by stać się jego posiadaczem. Możliwe jest nabycie jego części, jeśli nie stać nas na zakup całego tokena. Jednak pewnie mało kto wie, że czasem te drobne części są warte więcej, niż cały Bitcoin. Kilka dni temu tzw. „Epic Sat”, najmniejsza część BTC, została sprzedana za 33,3 Bitcoiny o wartości ponad 2 mln dolarów. Jak to możliwe?
Niezwykle rzadki ułamek Bitcoina sprzedany za 2,13 mln dolarów
Bitcoin składa się ze stu milionów satoshi. Jeden satoshi kosztuje obecnie około 0,00065 dolara. Jednak niektóre z nich osiągają zawrotną cenę, podobnie jak tzw. „Epic sat”, który znalazł nowego nabywcę za 33,3 Bitcoina (BTC), o wartości około 2,13 miliona dolarów. Dlaczego ten satoshi okazał się tak drogi?
„Epic sat” to określenie pierwszego satoshi wydobytego po czwartym halvingu Bitcoina. Biorąc pod uwagę, że miały miejsce cztery halvingi, istnieją tylko cztery takie rzadkie satoshi. Szczęśliwym „znalazcą” była firma wydobywcza Bitcoin viaBTC, która wydobyła tego szczególnego satoshi w bloku 840 000 dnia 20 kwietnia. Dwa dni później giełda kryptowalut CoinEx, z którą współpracuje viaBTC, zorganizowała aukcję, na której wystawiono rzadkie znalezisko.
Łącznie złożono aż 34 oferty kupna satoshi o numerze 1 968 750 000 000 000. W czwartek 25 kwietnia giełda opublikowała komunikat: Aukcja zakończyła się pomyślnie, a PIERWSZY i JEDYNY „epic sat” został sprzedany za 33,3 USD BTC (≈ 2 134 000 USD)” – CoinEx wysłał do X 25 kwietnia. Tożsamość nowego posiadacza tego wyjątkowego satoshi nie została ujawniona.
W twoim portfelu może znajdować się prawdziwy skarb
Na Bitcoina składa się sto milionów satoshi, ale niektóre z nich są szczególnie cenne. Każdy satoshi ma przypisany unikalny identyfikator. Część z nich ma jednak znacznie wyższą cenę ze względu kolekcjonerską. Te najcenniejsze są zwykle powiązane z ważnymi dla sieci wydarzeniami, jak np. cykliczny halving.
CoinEx wskazuje, że eksploratorów Bitcoin Ordinals, takich jak Ordiscan i OrdinalHub, można użyć do sprawdzenia, czy nasz portfel Bitcoin posiada rzadkie satoshi. Narzędzie weryfikuje dokładny UTXO i numer wyjściowy. Użytkownicy posiadający rzadkie saty mogą następnie przenieść je do portfela obsługiwanego przez Ordinals.
Szacuje się, że następny halving Bitcoina nastąpi w okolicach 2028 roku. Kolejny „epic sat” będzie pierwszym w bloku o numerze 1 050 000. W wyniku piątego halvinug nagroda za wydobycie zmniejszy się o połowę, czyli do 1,5625 BTC. Cena, za jaką sprzedano „epic sat” podkreśla jego status jako wyjątkowego przedmiotu kolekcjonerskiego. Jednocześnie może to być zapowiedź nowego trendu, zgodnie z którym pewne rzadkie „artefakty” blockchain będą zyskiwały szczególną wartość.