Ukraina stanie na czele europejskiej rewolucji kryptowalut?

Po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski rozporządzenia w sprawie rynków aktywów kryptograficznych (MiCA), władze ukraińskie publicznie zadeklarowały zamiar przyjęcia tego pakietu legislacyjnego we własnym kraju. Nasz sąsiad chciałby jak najszybciej zaadaptować kryptowaluty na jasnych zasadach.

Ukraina występuje przed szereg

Według raportu Cointelegraph, Jarosław Żeleznyak, wiceprzewodniczący Komitetu Podatkowego Ukrainy, ogłosił na swoim kanale Telegram, że współpracuje z Krajową Komisją Papierów Wartościowych i Giełdy (NKCPFR) oraz innymi organami regulacyjnymi w celu wdrożyć niektóre postanowienia MiCA. Tym samym legalizując aktywa kryptograficzne na Ukrainie. Członek NKCPFR Jurir Bojko wyraził przekonanie, że Ukraina będzie jednym z pierwszych krajów, które włączą tę regulację do swojego ustawodawstwa.

Oczekuje się, że przyjęcie MiCA wesprze start-upy w Unii Europejskiej, potencjalnie zwiększając ich udział w rynku. To różnica w porównaniu z nieuregulowanymi konkurentami. Niedawne zatwierdzenie przez Parlament Europejski tych przepisów stanowi ważny kamień milowy dla branży krypto we wspólnocie.

MiCA to pierwsze w historii prawodawstwo Unii Europejskiej dotyczące śledzenia transferów kryptowalut. Ma na celu powstrzymanie prania pieniędzy, ustanowienie standardowego nadzoru i zapewnienie wytycznych dotyczących ochrony konsumentów. 

Ustawodawstwo poddaje transfery kryptograficzne „zasadzie podróży”, która ma już zastosowanie w tradycyjnych finansach. Ta zasada wymaga, aby informacje o transakcji, w tym źródło i odbiorca, były dokumentowane i przechowywane na obu końcach transferu.

Może Cię zainteresować: Kryzys zaufania: dlaczego Amerykanie nie wierzą w kryptowaluty?

Kryptowaluty będą bardziej regulowane

Ramy MiCA, uzgodnione z Radą w czerwcu 2022 r., zawierają przepisy zapobiegające manipulacjom na rynku i przestępstwom finansowym. Prawo obejmie kryptoaktywa, które nie są obecnie regulowane przez istniejące przepisy dotyczące usług finansowych. Ukierunkowane na przejrzystość, ujawnianie, autoryzację i nadzór nad transakcjami dla tych, którzy emitują i handlują kryptoaktywami.

Decyzja Ukrainy o przyjęciu rozporządzeń jest następstwem uzyskania przez ten kraj w czerwcu 2022 r. statusu kraju kandydującego do UE. Rada Europejska doceniła wysiłki Ukrainy na rzecz realizacji celów leżących u podstaw jej statusu kandydata do członkostwa w UE.

Wprowadzenie niestandardowych przepisów dla branży kryptograficznej na jednym z największych światowych rynków ma na celu ochronę użytkowników i wspieranie innowacji. Główni gracze, tacy jak Binance, są gotowi zmodyfikować swoją działalność biznesową w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy. Wszystko po to, aby osiągnąć pełną zgodność z nowymi regulacjami UE.

Zobacz także:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze