Ukraina: Polityka rządu powoduje spadek obrotów na giełdach krypto aż o 90%!

Ukraina żąda od lokalnych firm kryptowalutowych przedstawienia raportów finansowych. Według informacji przekazanych przez prezesa giełdy Kuna, przez politykę rządu, obroty na ukraińskiej giełdzie kryptowalutowej spadły o 90% od marca 2023 roku.

Rząd Ukrainy zwrócił się niedawno do lokalnej branży kryptowalut z żądaniem przedstawienia określonych informacji finansowych. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zażądał od czterech lokalnych firm kryptowalutowych – Kuna, CoinPay, GEO Pay i Qmall – przedstawienia sprawozdań finansowych za pierwsze dwa kwartały 2023 roku. NBU zażądał, aby firmy kryptowalutowe dostarczyły raporty finansowe w ciągu siedmiu dni.

ukraina
Dokument rozesłany przez NBU. Źródło: Telegram

Założyciel i dyrektor generalny giełdy Kuna, Michael Chobanyan, podzielił się tą informacją na początku lipca. Powołał się on na dokument rozpowszechniony przez ukraiński kanał informacyjny na Telegramie – „Polityka kraju”. Według tego dokumentu, NBU zażądał również od firm kryptowalutowych dostarczenia danych na temat wolumenów działalności. A także informacji o wpływach i wypływach środków finansowych. NBU poprosił także ukraińskie firmy kryptowalutowe o przedstawienie raportów ze wszystkich kont od początku 2023 roku.

Dyrektor generalny Kuna, Chobanyan, potwierdził te informacje na swoim własnym kanale na Telegramie. Sugerował tam, że powody najnowszej interwencji ze strony NBU są niejasne.

Zobacz też: Niechciany Putin wykluczony ze szczytu BRICS

Z przekąsem – a może Ukraina pomaga jednak swoim graczom?

Chobanyan potwierdził, że giełda Kuna wycofała się z rynku konsumenckiego na Ukrainie w marcu 2023 roku z powodu „drapieżnych działań” ze strony NBU. Do tego dodał:

W ciągu ostatnich dwóch tygodni miała miejsce pierwsza fala rewizji na giełdach w Kijowie i na całej Ukrainie, które zostały spowodowane działaniami NBU, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Będzie więcej rewizji i na innych giełdach. Są bardzo konsekwentni w zabijaniu potencjału mojego kraju w przestrzeni kryptowalut i Web3.

Obroty na giełdzie Kuna zmniejszyły się o 90% w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wcześniej, gdy giełda Kuna musiała wycofać się z rynku rosyjskiego po 24 lutego 2022 roku, utraciła około 60% obrotów.

Wbrew rzekomej rosnącej wrogości ukraińskich władz wobec branży kryptowalut, Chobanyan wciąż dostrzega pewne korzyści w najnowszych działaniach ze strony rządu. „Teraz skupiamy się na Europie, zwłaszcza na rynku b2b”, powiedział, dodając, że Kuna niedawno uruchomiła usługę akwizycji kryptowalut KunaPay. „Nie wiem, czy jest to związane z obawami, że uruchomimy tę usługę na Ukrainie, czy nie”, dodał Chobanyan.

ukraina
Michael Chobanyan podczas jednego z wywiadów. Źródło: youtube.com

„Dziękuję NBU za zmotywowanie mnie do bycia odnoszącą sukcesy europejską firmą, a nie niszowym ukraińskim graczem”, dodał.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze