Tylko krowa nie zmienia poglądów? Wydało się: Warren Buffett zarabiał na BTC

Warren Buffett, słynny inwestor-miliarder, jeszcze do niedawna był jednym z najgłośniejszych krytyków BTC i branży kryptowalut.

Teraz wszystko wskazuje na to, że biznesmen zmienił zdanie na hego temat.

„BTC nie ma żadnej wewnętrznej wartości”

Należący do Buffetta amerykański konglomerat Berkshire Hathaway, jedna z największych spółek publicznych na świecie, zainwestował 500 milionów dolarów w brazylijski Nubank w czerwcu 2021 roku, a więć jeszcze przed pierwszą ofertą publiczną w tym samym roku. Szacuje się, że udziały Buffetta w Nubanku są obecnie warte około 840 milionów dolarów po tym, jak zainwestował kolejne 250 milionów dolarów w startupowy bank podczas jego IPO.

Bank, który umożliwia użytkownikom handel Bitcoinami i innymi kryptowalutami, a na początku 2023 roku uruchomił własną kryptowalutę o nazwie nucoin, odnotował w tym roku wzrost kursu akcji o ponad 100 proc. w związku z rosnącymi przychodami i liczbą klientów. Analiza przeprowadzona przez serwis Business Insider wykazała, że wyniki giełdowe Nubank przewyższyły inne udziały Buffetta, w tym takich gigantów, jak Amazon, Apple, Coca-Cola, Bank of America% czy Kraft Heinz.

Na początku tego roku Buffett całkowicie odrzucił Bitcoina. W wywiadzie dla CNBC nazwał go „tokenem hazardowym” i powiedział, że „BTC nie ma żadnej wewnętrznej wartości… ale to nie powstrzymuje ludzi przed chęcią gry w ruletkę”.

– Gdybyś powiedział mi, że jesteś właścicielem wszystkich Bitcoinów na świecie i zaoferował mi je za 25 dolarów, nie wziąłbym ich – powiedział Buffett.0 Nie wiem, czy jego wartość wzrośnie, czy spadnie w ciągu najbliższego roku, pięciu czy 10 lat. Ale jestem pewien, że nic nie produkuje”.

Z kolei Charlie Munger, prawa ręka Buffetta w Berkshire Hathaway, również ostro skrytykował Bitcoina, nazywając go w zeszłym tygodniu „najgłupszą inwestycją, jaką kiedykolwiek widział” podczas konferencji Zoom Zoomtopia, donosi Fortune.

Zobacz też: W 2023 r. to polskie lotnisko miało już 4,5 mln pasażerów. I nie jest to Warszawa

Kim jest Warren Buffett?

Buffett to amerykański magnat biznesowy, inwestor i filantrop. Według stanu na październik 2023 r.,] jego majątek netto wynosił 117 miliardów dolarów, co czyni go siódmą najbogatszą osobą na świecie.

Biznesmen urodził się w Omaha w stanie Nebraska. W 1947 r. wstąpił do Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii, a następnie w wieku 19 lat przeniósł się i ukończył University of Nebraska. Następnie ukończył Columbia Business School, gdzie ukształtował swoją filozofię inwestycyjną wokół koncepcji inwestowania w wartość, której pionierem był Benjamin Graham. Po rozpoczęciu różnych przedsięwzięć biznesowych i partnerstw inwestycyjnych, w tym jednego z Grahamem, stworzył Buffett Partnership Ltd. w 1956 r., a jego firma inwestycyjna ostatecznie przejęła firmę produkującą tekstylia o nazwie Berkshire Hathaway.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze