Twórca Cardano nie kryje irytacji na temat wypowiedzi blogerów. „To kłamstwa!”
Założyciel Cardano, Charles Hoskinson, wyraził swoją frustrację z powodu ogromnej ilości dezinformacji na temat ADA, zauważając, że osiągnęły one „epicki” poziom.
Najnowsza plotka głosi, że duża kapitalizacja rynkowa Cardano wynika z tego, że niektórzy inwestorzy są rzekomo zablokowani i nie mogą sprzedać swoich udziałów w ADA.
Hoskinson broni Cardano
Stwierdzenie to pojawiło się podczas podcastu z udziałem tak znanych komentatorów rynku kryptowalut jak InvestAnswers, CTO Larsson, MartyParty i Mando. InvestAnswers zadał pytanie o to, dlaczego starsze projekty kryptograficzne, takie jak ADA, są nadal wysoko w rankingu. Twierdził, że Cardano ma duży udział w rynku wynoszący ponad 12 miliardów dolarów, ale jego zdaniem nie został przyjęty. MartyParty stwierdził zaś, że posiadacze ADA są zamknięci w pulach stakingowych i nie mogą sprzedawać. Podkreślił, że zespół Cardano rzekomo wykorzystał system stakingu do oszukania wielu osób – mieli oni posiadać tokeny ADA po kursie, z którego nie mogli wyjść. Jego zdaniem to spekulacyjne przypuszczenie wyjaśnia, dlaczego ADA nadal ma wielomiliardową kapitalizację rynkową.
Komentarz ten wywołał reakcję założyciela Cardano, Charlesa Hoskinsona, który ubolewał nad rozprzestrzenianiem się nieprawdziwych informacji na temat projekt. Wyjaśnił, że staking ADA nie jest zablokowany i wezwał rozpowszechniających tę plotkę do zaprzestania tej praktyki. Hoskinson zastanawia się również, , dlaczego członkowie społeczności kryptowalutowej nadal uważają osoby takie jak MartyParty za wiarygodne głosy w przestrzeni krypto.
Społeczność bierze się do pracy
Społeczność kryptowalut szybko podjęła działania, aby wyprostować całą tą sytuację. I tak, użytkownik SPO PRIDE podkreślił, że ADA jest jedynym z 20 najlepszych projektów kryptograficznych oferujących natywny płynny staking, co oznacza, że tokeny ADA nigdy nie są zablokowane w stakingu. W przeciwieństwie do innych projektów, Cardano nie wymaga też płynnych pochodnych stakingu (LSD) ani płynnych tokenów stakingu (LST). PRIDE zwrócił też uwagę, że pomimo elastycznego modelu stakingu Cardano, niektóre osoby nadal uważają, że wysoka kapitalizacja rynkowa projektu wynika z tego, że stakerzy zostali „oszukani” na zablokowanych pozycjach stakingu. PRIDE podkreślił, że twierdzenie to jest często łączone z twierdzeniem, że Cardano nie zostało przyjęte, co jest oczywiście bzdurą. W komentarzu podkreślono również korzyści płynące z natywnego płynnego stakingu Cardano, zwracając uwagę na jego zgodność z zasadami samokontroli Satoshi Nakamoto.
Społeczność kryptowalutowa podjęła też odpowiednie kroki w celu skorygowania błędnych informacji na temat mechanizmu stakingu. W notatce społeczności na X wyjaśniono, że Cardano zawsze oferowało płynny, bezustanny staking i nigdy nie miało zablokowanego stakingu. Ta notatka bezpośrednio obala fałszywe twierdzenie, że model stakingu ADA jest odpowiedzialny za jego wysoką kapitalizację rynkową.