Twitter komentuje: Ethereum za rok zdetronizuje Bitcoina. Dorówna Microsoftowi?

6 573

Kryptowaluty choć odbiły od minimów z początku miesiaca o kilkanaście procent wciąż znajdują sie blisko kilkuletnich minimów. W dzisiejszej analizie w oparciu o komentarze Twittera weźmiemy pod lupę potencjalny 'flippening’ czyli wyprzedzenie Bitcoina przez Ethereum. Postaramy się przedstawić ciekawe dane.

Wolumen transakcjny na kontraktach futures wędruje w stronę Etheru:

Grafika w ciekawy sposób pokazuje stosunek market capu Bitcoina oraz Etherem. 5 letnie maksima ETH/BTC zostaną przełamane?
https://twitter.com/CryptoGucci/status/1568281256386854912
Wartość kontraktów futures na BTC jest na 2 letnich minimach podczas gdy wartość kontraktów terminowych Ethereum znajduje się na historycznych szczytach w obliczu zbliżajacego się The Merge. W świecie crypto popularność bywa driverem cen.

Wstęp zacznijmy jednak od podkreślenia że zmiany cenowe rzędu kilkunastuprocent nie mają znaczenia w szerszym ujęciu rynku toteż znaczna część instytucjonalnych inwestorów może wciąż interesować się konsekwentnie wyprzedawanym od niemal roku rynkiem. Oczywiście w tle odreagowania crypto znalazł się lepszy sentyment Wall Street, który znów okazał się być kluczowy. Nie jest pewne jak długo giełdy zaczną widzieć świat w lepszych barwach ponieważ za 10 dni poznamy decyzję Fedu oraz co ważniejsze wskazania na dalsze perspektywy makro. Ethereum konsekwentnie od wielu miesięcy cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów.

Czy Etherem zamknie rok 20% wyżej?

Projekt CryptoSwarm AI bazuje na możliwościach, jakie stwarza 'inteligencja roju’ i koncentruje się na przewidywaniu zachowania rynku. Analizowane przez sztuczną inteligencję, dokonywane w czasie rzeczywistym wybory analityków w roju często okazują się z wysoką skutecznością trafne:

Według uczestników badań w platformie analitycznej zbudowanej przez Unanimous AI prawdopodobieństwo, że Ethereum zamknie rok o 20% wyżej wynosi między 85% przy poziomie przekonania wynoszącym 66%. CryptoSwarm AI koncentruje się na 'inteligencji roju’ w celu głębszego poznania sentymentu i przyszłych fluktuacji cyfrowych aktywów. Źródło: Twitter

Flippening ma miejsce na naszych oczach:

Widzimy, że liczba wartości opłat w Ethereum wyprzedzia opłaty w sieci Bitcoin nawet 6 krotnie choć ETH gas fees znajdują się w okolicach wieloletnich minimów. Co ciekawae ilość opłat w Aave oraz Binance Smart Chain również wyprzedziły 'króla kryptowalut’ co wskazuje na rosnącą aktywność w blockchainach poza BTC.
https://twitter.com/MiniGameNFTs/status/1568147092681490433
Ethereum ma szansę wyprzedzić Bitcoina, co pokazuje wieloletni trend. Od 2016 roku dominacja BTC wobec ETH spada, 6 lat temu Ethereum było 20 krotnie mniejsze od króla kryptowalut. Dziś kapitalizacja BTC jest większa niespełna dwukrotnie.
https://twitter.com/justjensence/status/1568254924810555394
Miesieczny wolumen kontraktów terminowych na Ethereum drugi raz w historii przekroczył 1 bilion USD, co stanowi kapitalizację 5 krotnie większą od market capu Bitcoina.
https://twitter.com/CryptoKohaku/status/1568341769506414595
Wykres ETH/BTC układa się w ciekawą formację spodka. Gdzie ten spodek wyląduje za 10 lat? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Halving Ethereum – jedyna okazja?

Oczywiście bomba trudności nie będzie oznaczać natychmiastowego zamrożenia podaży nowych Etherów jednak docelowo obniży ją nawet o 90%. Co ciekawe deweloperzy ETH nie planują kolejnego takiego wydarzenia w przyszłości ponieważ difficulty bomb bezpośrednio wynika z:

a) stworzenia uniwersalnego, deflacyjnego modelu który zachęci inwestorów

b) przejścia na Proof of Stake, które by się odbyć musi wyeliminować pracę górników

c) bomba trudności ma sprawić, że wydobycie Etheru stanie się nieopłacalne wspierając Merge

Istnieje zatem wysokie prawdopodobieństwo, że okazja w postaci halvinu Ethereum nie zdarzy się już w przyszłości. Jednocześnie historycznych reakcji ceny na halving znamy z przeszłości. Opierając sie na halvingach Bitcoina możemy powiedzieć, że halving BTC za każdym razem okazywał się być:

a) katalizatorem nowej hossy

b) powodował wzrost aktywności górników

c) zapowiadał wzrost ceny Bitcoina

Do halvingu Bitcoina zostało 844 dni (najnowszy HalvingTracker pochodzi z 6 września). Jednocześnie Ethereum również zbliża się do własnego halvingu jakim za 2 dni ma okazać się wybuch tzw. bomby trudności. Bomba docelowo ma spowodować nawet 90% ograniczenie podaży ETH, co stanowi wielokrotność pojedynczego halvingu Bitcoina. Halving BTC za każdym razem redukował podaż kryptowaluty o połowę obniżając o tyle samo obniżając nagrodę dla górników.
https://twitter.com/k06a/status/1568547937952665600
Dzięki serwisowi dune.com ponownie możemy obserwować rozwój bomby trudności, która ma wybuchnąć już w następną środę, 14 września. Potencjalnie wydarzenie ma szansę przybliżyć Ethereum do flippeningu.

Bitcoin zostanie zdetronizowany?

Rynek kryptowalut choć ponownie odzyskał kapitalizację przewyższającą 1 bln USD wciąż jest relatywnie niewielki. Należy mieć jednak na uwadze, że w miarę wzrostu kapitalizacji Ethereum potencjał do potężnych wzrostów w kolejnej hossie jest ograniczony ponieważ już obecnie kapitalizacja Etheru – mniej więcej dwukrotnie mniejsza od Bitcoina wynosi ok. 210 mld USD. Znaczy to, że 10 krotny wzrost ceny Ethereum od obecnych wycen oznaczałby kapitalizację rzędu 2 bilionów dolarów tj. zbliżoną do gigantów z Wall Street jak Microsoft.

Musiałoby to również wiązać się z uzyskaniem przez Ether kluczowego znaczenia w globalnej gospodarce i rosnącej roli zdecentralizowanych technologii. Inaczej ciężko spodziewać się by projekt zbliżył się wartością do Microsoftu, którego produkty posiadają globalne, strategiczne znaczenie, a ich adopcja trwa już od blisko 30 lat. Jednocześnie mając na uwadze specjalistyczne raporty analityków JP Morgan i Goldman Sachs możemy spodziewać się, że jednym z największych 'driverów’ rajdu Ethereum stanie się rosnąca popularność wirtualnych światów określanych mianem 'Metaverse’. Ethereum stanowiłoby wówczas potencjalny technologiczny fundament wirtualnych gospodarek opartych o określajacą własność technologię NFT, wirtualne nieruchomości oraz inteligentne kontrakty. Pośrednio rozwój tego trendu zależny jest od zaangażowania i rozwoju technologii immersyjnych, umożliwiających doświadczanie pełni zmysłów w wirtualnej rzeczywistości.

Podkreślmy, że największy na świecie fundusz inwestycyjny BlackRock w raporcie ’Step into the Metaverse’ komentował prawdopodobieństwo powstania cyfrowych światów, przypominjmy więc treść wstępu rzeczonego raportu:

„To nie jest kwestia czy, ale kiedy i jak. Największe firmy technologiczne na świecie dały jasno do zrozumienia, że metawersja – wciągający wirtualny świat zbudowany na uznanych gier, wirtualnej rzeczywistości (VR) i elementów rozszerzonej rzeczywistości (AR) – to następna granica cyfrowego świata cyfrowego świata.”

Może Cię zainteresuje:

Komentarze